Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

TSi Dump Valve Sorunu

ecs zaten bahsettıgımden farklı bsy yapmıyor ayrıca 1.8 t nın n75 ıle tsı ın kı aynı olmaz.Gıdıp tfsi ın n75 ını takabılırsın.

İyi gunler arkadaslar bende 1.4 tsi seat leon fr var yazilim egzoz filtre buji herseyi degisti gecen gun araca 3 vidali damp valfe taktim fakat belirli aralarda devir sabit kaliyor aracin sesi degisiyor turbo basmiyor kisacasi boyle bi sorun oldugunda forge de calismiyor fakat arabayi bosa alip gaza bastigim zaman sorun duzeliyor bilgisi olan varmi ?

İyi gunler arkadaslar bende 1.4 tsi seat leon fr var yazilim egzoz filtre buji herseyi degisti gecen gun araca 3 vidali damp valfe taktim fakat belirli aralarda devir sabit kaliyor aracin sesi degisiyor turbo basmiyor kisacasi boyle bi sorun oldugunda forge de calismiyor fakat arabayi bosa alip gaza bastigim zaman sorun duzeliyor bilgisi olan varmi ?

Valla böyle sorunu ilk duydum kendi orjinal parçayı takip denediniz mi yüksek basınça dayanmıyor o yüzden fazla zorlamadan orjinal ile deneyin bir yaptığınız yerlede görüşün olmaz ise

Valla böyle sorunu ilk duydum kendi orjinal parçayı takip denediniz mi yüksek basınça dayanmıyor o yüzden fazla zorlamadan orjinal ile deneyin bir yaptığınız yerlede görüşün olmaz ise
orjinali taktıgım zaman hiç bir sorun yok ilk defa da benim başıma geldi bu olay araştırdıgım kadarıyla parcayı taktıgımda sensördeki yaylı parca takılı kalıyormuş içinde bilmiyorum ne kadar dogru ne kadar yanlış

UMARIM YARDIMCI OLURUM:) uzun hikaye benimki kısa geççem

aynı olay benim başıma geldi aracımda yazılım ve 63'lük komple egzoz vardı sonra da forge sesli tip dump valve aldım yanlız aparat parca değil tam set vakum kütüğü olan falanlıydı.

sorun dump valve ve n75 ile alakası yoktur sorun CAXA 1.4 tsi 125 lik motorların WASGATE parçasıdır.

ben bu işlemleri yaptırmıs olmama rağmen aracım garanti kapsamı içersinde yaklaşık 20 gün serviste kalarak bi nevi tam olarak arızayı bulmak adına o süre kalmıştı gerçi araç serviste bu işlem yapılırken üstünde ne YAZILIM EGZOZ DUMPVALVE yoktu

bu parça garantiden değiştirdiler hatta ilk korkuttular komple set olarak turbo değişecek denildi sona servisteki usta ve maliyetten kaçmak adına DOĞUŞ tek tek parça deneyerek sök tak yaparak arızayı bulup hallettiler ve WASTEGATE DEĞİŞTİRLER de ben yine servisten çıkınca yazılım egzoz ve dump valve dönünce arada sırada yıne o arıza veriyordu sona detaylı şekilde araştırma yaptım DUMP VALVE yerine FORGE WASTEGATE takmak gerekliymiş.

Wastegate denilen şey aracın turbo basıncını sabit bir değerde tutabilmemiz için gereken bir valf sistemidir.Günümüz otomobillerinde de geçerli olan aracın ECU sistemi tarafından kumanda edilen turbo boost selenoidinin bu valfe komut gitmesi ve pallerin dönmesi için gereken egsoz gazının gelmeden direkt turbonun egsoz çıkışı tarafına defedebilmesi olarak tanımlanır.Bu işlem orjinal düzenekler için gereklidir ve işlem turbo basıncını sabitlemeye yarar.Günümüzde yer alan bazı özel turbo sistemlerinde ise gerek maliyet gerekse özel turbo yapıları nedeni ile aradan çıkan bu egsoz gazının diğer ana hatla en yakın yerde kesişmesiyle güç kayıpları meydana gelir. Bu kayıpları minimuma indirmek için external(harici)wastegate uygulaması yapılır.Bir nevi valf sisteminin turbo üzerine değilde egsoz manifoldu üzerine monte edilen modeline EXTERNAL deniyor.

Wastegate=Basinc miktarini kontrol ve ayarliyor.Örnegin düsük devirlerde yüksek basinc,yüksek devirlerde düsük basinc.

Modern Turbo veya Kompressör Motorlarda basinc ayari Wastegate ile kontrol ediliyor.Belirli bir basinci tutmak amacli kullanilan Sibop´a Wastegate adi verilmis.Hava Motora ulasmadan disari birakiliyor.Cogunlukta elektromanyetik bir sibop ile gerceklesiyor bu basinc sinirlamasi.

Geri
Üst Alt