Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Trafik Cezalarında İptal Yolu

SeFfAh

Kayıtlı Üye
Değerli arkadaşlar,

Cam filmi ile ilgili kısma gelmeden önce trafik cezalarına karşı işletilecek kanun yolu hakkında genel bir bilgi vermek istiyorum. Site içerisinde değişik konularda da belirtmiştim ama sabit bir konuda dile getirirsek her arkadaşa yardımcı olabileceğimiz gibi konu kirliliğinin de önüne geçmiş oluruz diye düşünüyorum.

Trafik cezalarına karşı itirazı incelemekle görevli mahkeme Trafik mahkemeleridir kural olarak. Ancak ülkemizde adli teşkilatlanma içerisinde trafik mahkemeleri düzenlenmediği için bu görev sulh ceza mahkemeleri tarafından ifa edilmektedir. Görevli mahkeme sorununu çözdükten sonra geriden yetki işi geliyor. Burada yetkili mahkeme ise "trafik cezasının yazıldığı yer sulh ceza mahkemesi"dir. Şayet yazılan bir cezaya itiraz etmek istiyorsak öncelikle internet üzerinden rahatlıkla örneğini bulabileceğimiz bir itiraz dilekçesini kendimize uyarlayarak düzenliyoruz. Dilekçeye kimlik fotokopimizi, ehliyet fotokopimizi, ceza makbuzunun bir suretini de ekledikten sonra cezanın yazıldığı yer adliyesinin yolunu tutuyoruz. Adliyede bir "tevzi bürosu" vardır. Bu büroya giderek dilekçeniz ve eklerini sunuyoruz ve bizi vezneye yönlendiriyor. Vezneye de gerekli harçları yatırdıktan sonra itirazımızı yapmış bulunuyoruz. Bu işlem biraz karmaşık gibi geldiyse adliye içerisinde herhangi bir memura trafik cezasına itiraz edeceğim nereye müracat etmem gerekiyor diye sorarsak o mutlaka bizi yönlendirecektir.

Şimdi gelelim cam filmi meselesine. Şayet bu tarz bir ceza işlemine maruz kaldıysak yukarıdaki prosedürü aynen uyguluyoruz. Buna ek olarak; cam filminden cezalar Karayolları Trafik Kanunu m.30/1-b gerekçe gösterilerek yazılır. Anılan madde aynen 'Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak.' ifadesini içerir. Bu sebeple dilekçemize bu hususu mutlaka ekliyoruz. Ayrıca aracımızda bu maddenin ihlalini içerir bir durum olmadığına dair bir bilirkişi incelemesinin yaptırılması talebimizi de ekliyoruz. Eğer interneti biraz daha kurcalarsak böyle bir inceleme neticesinde cam filminin sürüşü tehlikeye sokmadığı ve görüşü engellemediğinin tespitiyle iptal edilen cezalara ilişkin mahkeme kararları da bulabiliriz. Bu kararları da dilekçemize eklediğimizde sadece iptal kararının adresimize tebliğ edilmesini merakla beklemek kalıyor geriye. Tabi kararı aldığınız anda yüzünüzde oluşacak tebessüm de cabası...

İtiraz yolu da her hukuki işlem gibi bir hak düşürücü süreye tabi. Şöyle ki; eğer ceza yüzünüze karşı yazıldı ise bu tarihten, adresinize geldi ise tebliğ aldığınız tarihten itibaren 15 gün geçmekle itiraz süresi dolar. Bu süre içerisinde itiraz başvurumuzu yapmamız gerekiyor.

Avukat bir arkadaşımızın yazdığı yazıdır , baya önemli bilgiler içermekde okumanızda yarar var arkadaşlar

- Alıntıdır -

eskisi kadar takıntılı değil memur arkadaşlar zaten ya da bana denk gelmiyorlar.
paylaşım için teşekkürler.

Paylaşım güzel ama insanı çok uğraştırırlar adliyeydi mahmeydi filan derken yaktığın yakıt ve harcadığın zaman vede bir sürü detaylar... Bu kadar uğraşmaya değermi bilemem

filmler asiri koyu olmadigi surece pek takmiyo polisler sanirim ;)

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

Madde 63- ... Ayrıca, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.

bundan 1 buçuk sene önce 1 numara filmden ceza yemiştim yazıcak bişey bulamayınca direk film varmı diye bakıyorlar malesef malum kotaları var doldurmayınca prim alamıyorlar

bana söyliyen polisti valla hatta mesai sonuna denk geldin demişti

bana söyliyen polisti valla hatta mesai sonuna denk geldin demişti

mesai sonu corbaa parası demek :D

en guzelı hıc bısey yapmamak bence ben aracı aldım ılk ıkı hafta ıcınde 3 kez cevırmeye gırdım gercı artık hıc gırmıyorum ama olsun

Geri
Üst Alt