Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Trafik Cezalarına Zam Geliyor

cckoc

Kayıtlı Üye
Kırmızıda geçenin ehliyeti gidecek:
Trafik suçlarına uygulanan para cezalarına, 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı
15 Aralık 2009 Salı, 09:25
Trafik Yasası’nda da köklü değişiklikler içeren ve bazı kuruluşlara görüş almak üzere gönderilen taslakta, kırmızı ışıkta bir yıl içinde beş kez geçtiği saptananların sürücü belgesine bir yıl süreyle el konulması öngörüldü. Hürriyet'in haberine göre, bu kişilere ayrıca para cezası da uygulanacak.

1 Ocak’ta yürürlükte

On-line tescile erteleme Trafik tescil işlemlerinin on-line yapılmasına olanak sağlayan ve daha önce 1 Ocak 2010’da yürürlüğe gireceği açıklanan uygulama ertelendi ve gerekli alt yapının ancak gelecek yıl ortalarına doğru hazır olabileceği bildirildi. İkinci el araç satışlarının noter aracılığıyla değil Trafik Tescil Şubesi’nde gerçekleştirilmesine ilişkin yasanın uygulanması iki yıldır erteleniyordu. Erteleme 31 Aralık tarihinde sona erecek. Uygulamanın yeniden ertelenip ertelenmeyeceği bu ay içinde kararlaştırılacak.

Bu hafta valiliklere gönderiliyor

İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın onayından geçen ve bu hafta içinde valiliklere gönderilecek genelgede, halen uygulanan trafik cezaları ile 1 Ocak’tan itaberen geçerli olacak zamlı cezalar duyurulacak. Bazı suçlara uygulanan cezalar şöyle:

Kırmızı ışıkta geçmek: 130 lira
Hız sınırını yüzde 30 oranında aşmak: 270 lira
Alkollü araç kullanırken ilk kez yakalanmak: 548 lira
İkinci kez alkollü araç kullanırken yakalanmak: 687 lira
Fazla yolcu almak: 63 lira
Park yasağına uymamak: 62 lira
Emniyet kemeri takmamak: 62 lira
Araç kullanırken telefonla konuşmak: 62 lira
Hatalı sollama: 128 lira

haberturk.com'dan alıntıdır.

yine min. ceza 62Lira demek ki..
teşekkür ederiz.. :)

Gene zam masallah 2 gun once kırmızda duramadım gectım ceza yagıcak guzelce=)=)

Ters yön cezası 20 puanmış, tecrübe ile öğrendim. 5 kerede oradan da ehliyet gidiyor haberiniz olsun.

burada belirtilen 9 tane cezanın 3 tanesi bende hala ödenmemiş olarak mewcut :p

Ne diyelim hayırlısı adaletin kestiği parmağın kanı durmaz :D

burada belirtilen 9 tane cezanın 3 tanesi bende hala ödenmemiş olarak mewcut :p

Ya cezaları ödemezsek ne oluyo bilen var mı?

Benim de 128TL radar cezam var ama ödemedim. Eğer çok faiz gelmiyosa da arabayı satana kadar ödemeyi düşünmüyorum :) Faiz çok gelir mi acaba?

Ya cezaları ödemezsek ne oluyo bilen var mı?

Benim de 128TL radar cezam var ama ödemedim. Eğer çok faiz gelmiyosa da arabayı satana kadar ödemeyi düşünmüyorum :) Faiz çok gelir mi acaba?

ya günlük ya da aylık biniyo üstüne bildiğim kadarıyla yavru..
satarken sapık bi ceza ödeme sonra..

Şu telefonda konuşmayı 9999999999999999999999 TL yapsınlar :)

ya günlük ya da aylık biniyo üstüne bildiğim kadarıyla yavru..
satarken sapık bi ceza ödeme sonra..

Deme ya. Peki niye hiç bir ibare yok bu fatuların üstünde. Son ödeme tarihi filan diye. Yani benim bildigim o tarihten sonra faiz binmesi lazım.

İlk 15 gün içinde ödenirse %25 iskonto yapılır yazıyo ama faiz ile ilgili bişey yazmıyo :/

---------- Post added at 15:10 ---------- Previous post was at 15:02 ----------

Kendi cevabımı kendim buldum :)

"Bir ay içinde ödenmeyen cezalara her ay yüzde 5 gecikme faizi uygulanması ancak gecikme faiziyle birlikte oluşan miktarın cezanın iki katını geçemeyeceği hükmü getirildi."

http://www.boluolay.com/news.php?id=5784

İyi ya ben 5 sene sonra 256TL ödemeye razıyım şimdi 128TL ödemektense :D

Geri
Üst Alt