Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Tork Nedir? Ne İşe Yarar?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu yorumda ne demek istediğin gayet açık. Ve yanlış. Daha öncede yazdıklarının yanlış olduğunu gösterdiğim zaman kabul etmemiştin. Şimdi de yaptığın şey aynı. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp :)

O formüle göre Ayberk Tork =0 ise hp de = olmuyormu? Sonuçta geçerli bir formül değilmi bu?

O formüle göre Ayberk Tork =0 ise hp de = olmuyormu? Sonuçta geçerli bir formül değilmi bu?
Sana az önce dönüşüm formülüyle, temel formül arasındaki farkı yazdım. O formülde tork 0'sa hp'de 0'dır. Çünkü o bi dönüşüm formülü. O formül sana şunu söylüyor: 0 N.m = 0 hp

içten yanmalı bi motor güç üretirken torkun 0 olma ihtimali var mı. ??

Tork artırımı sadece turbo araçlarda mı yapılabilir?

atmosferık araclarda da yapabılırsın yanlız turbo motor gıbı olmuyor atmosferıklerde derecelı ıle ve yazılımla yapabılırsın derecelılerın torka yonelık bır egzantrık ve yazılımla atmosferık aracını eskısınden keyıflı hale getırebılırsın

---------- Post added at 08:39 ---------- Previous post was at 08:36 ----------

Şunu öğrenmek istiyorum, bugün bu olayın biraz muhabbetini yaptıkta. Benim araçta orjinal lastik 195/55/15 idi. Ben 195/60/15 bulabildim. Dedilerki lastik yanağı büyüdüğü için tork azalır ancak son sürat artar. Ne kadar doğru bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla benim araçta 120-130 arası bir tork var. Abartı bir şekilde değilde mesela 150-160 lar seviyesine çıkarabilirmiyiz. Yaklaşık %30 fark istiyorum muhtemelen hissiyatını artıracaktır. Ne dersiniz.

ne tork ne son hız etkılenmez tek hıssedecegın aracın lastık yanagı kalınlastıgı ıcın vırajlarda aracın lastık yanagı uzerınde fazla egılecek ve bırazda yerden yukselecek aracın orjınal lastık ebatlarında almaya çalış

---------- Post added at 08:44 ---------- Previous post was at 08:39 ----------

torku olmayan motordan mükemmel jeneratör olur başka bir halt olmaz.

yunus emre haklısın yapacagı tek sey bır volan ve bır rotoru dondurmek baska bırsey yapmayacak dedıgın gıbı torku olmayan aractan jenerator olabılır

---------- Post added at 08:50 ---------- Previous post was at 08:44 ----------

Sonuç = Artırılabilir mi? :)

arkadasım arttırabılırsın arttırılamaz dıye bırsey yok sadece turbo olan bır arac gore daha fazla para harcayıp daha az alacaksın butun mesele bu

dereceli egzantrık+cai+chip+headers+komple egzos+hafıf volan+artı aracında yapacagın hafıfletmeler senın aracın su ankı halınden cok daha feyıflı olması anlamına gelıyor

yukarıda kı işlemlere ek olarak emme manıfoldu olayı yapabılırsın ben bu olayı cordobada gormedım yurtdısında bıraz arastırmak lazım vw de turkıyede pek gormedım .
benım gordugum opel astra gsı uzerınde lexmaull marka ıdı

Yazacağımı yazdım daha başka birşey yazmıyorum zaten. İlkokul fiziği bilen biri ne demek istediğimi çok rahat anlar..

ben bılmıyorum ılk okulda fızık yoktu bızım zamanda.anlat bana cok bılıyosun ya???

---------- Post added at 00:47 ---------- Previous post was at 00:45 ----------

Tork da çevirme kuvveti olduğundan çevirme kuvveti olmayınca tekerlek dönermi? Dönmez. Başta zaten Ogün'e anlatmak istediğim buydu..

döner tekerlek

şeker canın mı sıkılıyo yine..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt