Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Tork Nedir? Ne İşe Yarar?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Orasını bilemem artık. Ancak torku olmayan motorun, gücü sıfırdır gibi birşey söylenemez.

işte sorunda orada. bizim arabalarmızda jeneratöre değil hareketi sağlayacak max. moment değerine ihtiyacımız var. dolayısı ile bir araba için en iyi performansı sunan makine ürettiği bg gücünü en yüksek miktarda torka çevirebilen makinedir.

ve bu da torkun en can alıcı nokta olduğu anlamına geliyor bir araçta.

işte sorunda orada. bizim arabalarmızda jeneratöre değil hareketi sağlayacak max. moment değerine ihtiyacımız var. dolayısı ile bir araba için en iyi performansı sunan makine ürettiği bg gücünü en yüksek miktarda torka çevirebilen makinedir.

ve bu da torkun en can alıcı nokta olduğu anlamına geliyor bir araçta.
Benim söylemek istediğimi anlamak istemiyosun Emre. Ben tork önemsizdir bilmemnedir demedim. Alp'in, tork yoksa güç yoktur demesi üzerine yazdım bunları. Herşey kuvvetin nasıl ve nereye uygulandığı ile alakalı.
Mesela Jet motorlu bir otomobilin torkundan bahsedebilir miyiz? Hayır. Ama binlerce hp gücünden bahsedebiliriz.

Benim söylemek istediğimi anlamak istemiyosun Emre. Ben tork önemsizdir bilmemnedir demedim. Alp'in, tork yoksa güç yoktur demesi üzerine yazdım bunları. Herşey kuvvetin nasıl ve nereye uygulandığı ile alakalı.
Mesela Jet motorlu bir otomobilin torkundan bahsedebilir miyiz? Hayır. Ama binlerce hp gücünden bahsedebiliriz.

bende alp için yazmadımki tartışmanın başlangıç noktasına ithafen yazdım. :)

jet motoru konusuna gelirsek çok farklı prensipler. içten yanmalı motorların amacı pistona uygulanan kuvveti strok yardımı ile torka (moment= kuvvet * uzaklık) dolayısı ile hareket enerjisine çevirme prensibine dayanır. yani kuvvetin yönünü değiştirmektir önemli olan.

jet motoru ise eksenel bir kuvvet oluşturarak havayı iter. yani ürettiği gücün dolayısı ile kuvvetin yönünü değiştirme ihtiyacı duymaz ve direkt olarak o kuvveti kullanabilir.

Beyler jet uçakları hiç işin içine sokmanızı önermem sokarsanız çıkamayız işin içinden. Kısaca uçaklarda önemli olan Thrust dır.

Gelelim asıl konuya ben bir formüla belirttim. Bu formül sonuçta evrensel, her yerde geçerli. Eğer bu formül başka bir fizik förmülü ile çakışıyorsa bir b.kluk vardır demektir. Bence zaten çakışmıyor Ayberk'in yazdığıda doğru benimkide. Ama şu bir gerçek F (kuvvet) yoksa hareket olmaz..

Beyler jet uçakları hiç işin içine sokmanızı önermem sokarsanız çıkamayız işin içinden. Kısaca uçaklarda önemli olan Thrust dır.

Gelelim asıl konuya ben bir formüla belirttim. Bu formül sonuçta evrensel, her yerde geçerli. Eğer bu formül başka bir fizik förmülü ile çakışıyorsa bir b.kluk vardır demektir. Bence zaten çakışmıyor Ayberk'in yazdığıda doğru benimkide. Ama şu bir gerçek F (kuvvet) yoksa hareket olmaz..
Alp senin yazdığın formül yanlış demedim zaten. Temel formüller vardır, birde dönüşüm formülleri vardır. Temel formül, o büyüklüğün nelere bağlı olduğunu gösterir; dönüşüm formülleri göstermez. Sen dönüşüm formülünü alıyosun ve diyosun ki: tork olmadan güç olmaz. Halbuki oluyo işte. Senin söylediğin doğru değil anlayacağın.

---------- Post added at 03:33 ---------- Previous post was at 03:31 ----------

ediyormuyuz :) iki mehendiz konuşuyo ne var bunda :D
Hehe :D

Tork da çevirme kuvveti olduğundan çevirme kuvveti olmayınca tekerlek dönermi? Dönmez. Başta zaten Ogün'e anlatmak istediğim buydu..

Yarar isterse 200 isterse 1000hp olsun tork 0 olduğu sürece yerinden kımıldamaz araba..

Hatta şöyle güzelce ispatlıyım torkun ne işe yaradığını dedim :)

3f4e67fbc99d3f78ada3a3833c20d020.png

Bu denkleme Tork olan T nin yerine 0 (sıfır) koyduğumuzda hp=0 sonucu çıkıyor. Yani tork yoksa hp de yok. Demekki işe yarıyormuş..
Bu yorumda ne demek istediğin gayet açık. Ve yanlış. Daha öncede yazdıklarının yanlış olduğunu gösterdiğim zaman kabul etmemiştin. Şimdi de yaptığın şey aynı. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt