Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Tork Nedir? Ne İşe Yarar?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu torkun mesela 100mn olursa iş görür gibi bir sabitleme yapabilirmiyiz yoksa görecelimidir

122hp TSI 210'da 5.vites 5.500rpm'de oluyo..ki 6.500'de kesiyo bilindiği gibi..
velakin 195-200'den sonra 6.'ya almak daha iyi sonuç veriyo çünkü basınç daha yüksek oluyo..

fsi zaten beygir olarak daha düşük tsi'dan. yani son hızının daha düşüşk olması normal. Fakat adam heralde aynı beygirde olsalar fsi tsidan daha yuksek son hıza sahip olurdu demek istemiş.

güzel yorumlarda bulunmuş begendim. Fakat grafik dogru mu? 5000'e kadar sabit bir tork vermiyo muydu 1.4 tsi'lar?

fsi zaten beygir olarak daha düşük tsi'dan. yani son hızının daha düşüşk olması normal. Fakat adam heralde aynı beygirde olsalar fsi tsidan daha yuksek son hıza sahip olurdu demek istemiş.

güzel yorumlarda bulunmuş begendim. Fakat grafik dogru mu? 5000'e kadar sabit bir tork vermiyo muydu 1.4 tsi'lar?

122 likle 125 liğin tork bandı farklı diye biliyorum. belki ilk gelenlerinde farklı olabilir. :)

Ben dernek kuracam Tork Severler Derneği diye. :D

Şaka bir yana tork sürüş zevkinin temelidir benim gözümde..

tork etrafindakiler yururken senin kosmani saglar sonuc olarak onlar nefes alirken sen hala kosarsin ;)

Tork gibi zevk veren birşey yok. Her ne kadar yanılsama olsa da koltuğa yapıştırması ayrı bir tat. Yokuşlarda maksimum 1.8 turbosuz ne kadar benzinli motor varsa sollamak hatta onlar vites düşürürken vites büyütmek ayrı bir zevk:D Ki bunu yaptığım 1.4 TDI 3silindirli 75hp 195nm torklu fındık bir motor:D Bir de 2.0 TDI 170hp 350nm torklu bir passatın çekişini düşünün.. Ah ahhh:D

Seat'ta 3hp'nin nerden geldiğini bilmiyorum kağıt üstünde ama benim araba stockken *"yere"* 122.8hp 202.X de tork veriyodu..kendi arabamdan anladığım kadarıyla Seat da 122hp 125 değil..2-3 tane daha denemek lazım..

velakin o grafik yanlış..
1750'de torkun %70-80'i 2350-2450'de de 200nm tork geliyo bu da 5K'e kadar gidiyo nerdeyse..en az 4750 civarında inişe geçip 5200rpm civarında %70-80 arası vererek inişe geçiyo..

Tork artırımı sadece turbo araçlarda mı yapılabilir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt