Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

tepkisizlik !

OnurGungor

Kayıtlı Üye
değerli forum üyeleri ; aranıza yeni katıldım ve aracımdaki bir sorun üzerine bilgilerinize ihtiyaç duymaktayım ! ! !

aracım ibiza 93 model ... 1.8 glx i modelinden bir araç :) galiba EFI olsa gerek ...sorunum şöyle; hava filtresi orjinal fakat hava filtresinin önünde xenon farın beyni var galiba ve hava filtresinin önünü kapatıyor die umuyorum ... araçta nefes darlığı varmış gibime geliyor ... ve ayrıca bu konudaki sıkıntım 4 ve 5. viteslerde ortaya çıkyor ... otoyolda giderken tepkisiz bi sürüş gerçekleştiriyorum ... aniden hızlanmam gerekse bile arabam tepki vermek yerine kafasına göre gitmeyi yeğliyor ... sizde de aynı şeyler oldu mu hiç ??? çözüm olarak güzel bi hava filtresi taksamda sorun çözülse die umuyorum ... hava fiiltresinin getireceği 1 beygirde değilim fakat arabamın nefes almadığına inanıyorum ... hava filtresi orj. fakat diyeceksiniz ama araba bana verimli gelmedi gibi ! ... bi boşluk var sanki dip gaz yaptığımda ... arkadaş sürdü o da dedi hemen tepki vermiyo die :S ... isteğim orj. filtre borusuna ek olarak hava filtresi ve filtre ucundan tampondaki ızgaraya kadarki olan bölüme boru uzatmak ve ordan hava girişi sağlamak ! ! ! ... sizden düşüncelerinizi bekliyor olacağım ....

saygılar sevgiler.... bu karlı günlerde kazasız sürüşler ... :)

Onurum öncelikle elinden geldiği kadar msn dili diye tabir ettiğimiz kısaltma türevi kelimeler kullanmamaya çalışırsan çok sevinirim. Malum elimizde bize bırakılan çok az değerden biride Atamızın hediyesi olan dilimizdir. Gelelim soruna, öncelikle şu kafasına göre takılıyoru biraz açabilir misin ? Yani sen 4 ncü viteste giderken gaz verdiğinde aracın devri yükseldiği halde hızlanma konusunda aynı tepkiyi mi vermiyor ?

bilgilendirme için teşekkür ederim mert bey :) ...daha dikkatli olucam ... sorun şöyle ki ; daha açık yazayım , 4 ve 5. viteslerdeki aracın hızlanması beni pek tatmin etmiyor açıkcası ! sanki güçsüz bir araba kullanıyormuşum gibime geliyor ... bildiğim kadarıyla 90 ps lik bir arabadan böyle bi tepki almam beni dahada düşündürüyor ! ... tepkisizlik ani hızlanmalarda 4 ve 5. viteslerde oluyor ... istediğim hızlanmayı alamıyorum ... araç 955 kilo ve 90 beygir olmasında rağmen böyle bir sonuçla karşılaşmamalıyım diyorum en azından ... devir aralığım çoğu zaman 2000-3000 arasıdır ... biraz devirli kullanınca daha verimli gibi ama sonuçta dip gaz yapıyorum ve tepki alamıyorum !

Bu anlattıkların daha çok debriyaj baskı balatada bir kaçırma söz konusu imiş gibi geldi elbette tecrübe etmeden buradan kat-i bir şey söylemek saçma olacaktır ama tarifin bana bu saptamayı yaptırttırıyor

motor boğazı, hava filtresi, benzin filtresi temiz mi Onur, bu olay tamamen normal sıcaklığındayken mi oluyo..araç en son ne zaman bakıma gitti en önemli soru bu. ?? :)

Debriyajı da kendimiz kontrol edelim o zaman. Kuru ve düz bir zeminde aracı park edelim ve el frenini müsaade ettiği kadar çekelim. Aracımızı birinci vitese alalım ve ayaımızı debriyajdan çekelim (çok sert değil kalkış yaparkenden biraz daha belki sert olabilir ) lakin maksat burada kalkış yaptırtmaya çalışmak aracımızı. Eğer araç stop etmek yerine (kısa süre içerisinde) sanki bir şey yokmuş gibi gaz yiyorsa debriyajımız ömrünü tamamlamak üzeredir. Ha yok el freni çeklili olduğu halde aracı sürüklemeye başlamak üzere bir hal alıyorsa debriyajda sorun yok başka yerlere bakmamız icap etmektedir.

Debriyajı da kendimiz kontrol edelim o zaman. Kuru ve düz bir zeminde aracı park edelim ve el frenini müsaade ettiği kadar çekelim. Aracımızı birinci vitese alalım ve ayaımızı debriyajdan çekelim (çok sert değil kalkış yaparkenden biraz daha belki sert olabilir ) lakin maksat burada kalkış yaptırtmaya çalışmak aracımızı. Eğer araç stop etmek yerine (kısa süre içerisinde) sanki bir şey yokmuş gibi gaz yiyorsa debriyajımız ömrünü tamamlamak üzeredir. Ha yok el freni çeklili olduğu halde aracı sürüklemeye başlamak üzere bir hal alıyorsa debriyajda sorun yok başka yerlere bakmamız icap etmektedir.

Mert abim balata ömrünü tüketiyo olsa gaz yememek yerine devir yükselmesine rağmen gitmemezlik yapmaz mıydı. ??

ilk 3 viteste böyle bir sorun yok ama ... yuksek hızdan mı olsa gerek dicem ama hızımda 90-100 oluyo genelde ! ... el frenini çekince vites 1 deyken kalkış yaptık ... anlamadığım soruya gelim ; araba gazı yedi ve patiye kaldı şimdi bu durumda mı baskı-balatada sorun olmicak ... yoksa gazı yiyor ve istop etmiyor ve patinaja kalmıyor ise mi baskı-balata bitmiş oluyor ! ....

Gazı yiyip araç patinaja düşmek yerine gazı yemeye devam etse sorun var demektir. Dediğim gibi gaz verdiğinde araç patinaja düşüyor ya da hareket edecek şekilde ivmeleniyorsa debriyajda sorun yok demektir.En son bujileri ne zaman değişti aracın ?

aracı alalı 1 ay oldu desem ! :) yavaş yavaş halletmeye çalışıyorum durumları ... bujiler ise araç pc'ye bağlanmıştı sanayide oradaki usta bujiler iyi sorun yok demişti .. onun yalancısıyım ... ben pek anlamam bujinin durumundan belirteyim de !

Geri
Üst Alt