Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Tecrübelerinizi istiyorum 2013TDİ LEON

Micqrop

Kayıtlı Üye
Hayırlı günler herkese.

Öncelikle durumumu anlatıyım ve tavsiyelerinizi o yönde isteyim.

Yaklaşık 3 yıl önce 1.4tdi 3silindir bir ibiza sahibiydim 2006 model ve aracımın gidişine yakıtına hayrandım, Fakat çocukluktan beri geçmeyen bir audi a3 hastalıgımda vardı. İbizamı sattım ve yerine 2004 BENZİN/LPG bir audi a3 aldım. Audiden aslınabakarsanız memnunum fakat şimdiye kadar hep turbolu araçlara bindiğimiz için turbosuz düz benzinli araç yalan söylemeye gerek yok biraz tatminsizlik bırakıyor bende.
Şimdi yeni LEON lar çok hoşuma gidiyor ve aklımdaki LEON 1.6TDİ DSG(DSG durumu tavsiyenize göre)

Seat arabasını çok seviyorum ve dizel araç almak istiyorum bana en uygunu TDİ LEON olacak fakat dsg konusunda çok kararsızım acaba düz vites mi almalıyım da diyorum.
Öncelikli sorularım
1-DSG den sorun yaşarmıyım?
2-Günlük 50km yol yapan biriyim ve 1.6TDİ motor araçta yakıt durumum nasıl olur?
3-Bindiğim araçta günlük kullanımda sakin sürüş yaşıyorum fakat araçta tek oldugumda genelde gazlıyorum LEON da gazlama tatmin bırakırmı insanı ?
4-Bütçem 2. el e elverişli ve alırken nelerine dikkat etmeliyim?
5-Kronik sorunları var mı TDİ LEON un ?

Şimdiden cevaplayan ellere dert gelmesin.
İyi günler dilerim.

Günde 50 km yapıyor isen hergün üzerinden ayda 1500km yılda da 18000km yapar düz hesapla... yılda 25-30000km yapmıyorsan dizel araca o kadar fiyat farkı vermek çok mantıksız... benim aracım 2013 1.2TSI DSG Leon... çok ama çok memnunum... DSG şu ana kadar hiç sıkıntı yapmadı... araç gerektiğinde çok seri olabiliyor... aynı zamanda da ekonomik... dizel aracı 2. el alacağım diyorsun... bence 2 kere düşün... artı olarak dizelin km si arttıkça bakım masrafları da fazlalaşıyor... benzinli araca 300-500 TL bakım yaparken dizele 1200-2500TL bakım yapıyorsun... bunları da göz önüne alarak 2. el de olsa dizeline vereceğin parayla sıfır 1.2 TSI DSG alabilirsin bence... şimdiden hayırlı olsun...

[MENTION=17541]RedLine[/MENTION] kadir de vardı görürse yazar

2013 dizel dsg leona yaklaşık 5 ay bindim. bence kesinlikle DSG tercih etmelisin. DSG problemlerini düşünüyorsan 2013 de güncellendi dsg şanzumanlar hiç bir problem olacağını sanmam duymadımda. mk3 tdi ın en iyi artısı bana sorarsan yakıtıdır. şehiriçinde basarak 5-5.5 lt üzerine çıkman biraz zor :) süspansiyon klasik Seat sertliğinde özellikle çukurlarda. yalnız düz yolda neredeyse üst sınıf konforu yaşayabilirsin. içi bir önceki kasa leonlardan biraz dar gibi geldi bana bu dezavantaj. teknolojik olarak vw i aratmayacak şekilde. ben çok keyifli biniyordum ama tekrar söylüyorum tdi a dsg ile binilir. alırsanda şimdiden hayırlı olsun

Sadece gunluk 50km işe gidiş gelişim birde bunun gezmeleri de var :)
Birde 1.2tsi motor dan 1.6tdi performansi almak zor degil mi sizcede?

1.2 daha performanslıdır ama 1.6 tdi candır:)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Sadece gunluk 50km işe gidiş gelişim birde bunun gezmeleri de var :)
Birde 1.2tsi motor dan 1.6tdi performansi almak zor degil mi sizcede?

Gezme işine bişey diyemem tabi kardeşim... ama dizeli de zorlarsan benzinliden aşağı kalmaz yakıtta hatta daha fazla bile yakar... 1.2 nin torku 175nm... 1.6TDI ın torku 250nm... ancak şöyle bir durum var kardeşim... 1.2TSI 175nm torku 1400-4000 gibi geniş bir dilimde veriyor buna karşılık 1.6TDI 250nm torku sadece 1750-2750 devir aralığında veriyor... dolayısıyla 1.2TSI her zaman daha performanslıdır... tabi bi de pilotaj da çok önemli... :)

Merhaba arkadaşım ben 1.6TDI leon kullanıcı olarak söyleyeyim artısı benzine göre sadece uzun mesafe gidişin diğer performans ve yakıt olarak benzine çok yakın ve 1.2 Benzin - 1.6 dizel motorlar senin isteklerine her türlü cevap verir. Ben dizel almayı düşünmüyordum fakat aradaki farkı kredinin yüksek çıkması sonucu ve ailemin ısrarı üzerine almıştım. Yılda ortalama 10k yaparım diye düşünüyordum ki dizel bir depoyla uzun yolda 1025km yapınca böyle olmuyormuş dedim ve 10 ay oldu aracımı alalı ve 16k oldu bende anlamış değilim ama dizel diye daha fazla geziliyor bunu fark ettim.
Sen bütçene göre seni en iyi tatmin edecek olanı seçmeni öneririm.
Birde mk3 dsg kullanan birçok kişi var hiç sorun yaşandığını duymadım ve vites geçişleri fark edilir gibi değil diyorlar. Bütçen el verirse dsg almanı isterim. Yoksa manuel çandır benim için devir aralığını kendin belirlersin

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.
1.6 tdi manuel e bindim fakat 1.2tsi a binmedim. Sanırım onu da test ettikten sonra fikrim kesinleşicek :)

Hayırlı günler herkese.

Öncelikle durumumu anlatıyım ve tavsiyelerinizi o yönde isteyim.

Yaklaşık 3 yıl önce 1.4tdi 3silindir bir ibiza sahibiydim 2006 model ve aracımın gidişine yakıtına hayrandım, Fakat çocukluktan beri geçmeyen bir audi a3 hastalıgımda vardı. İbizamı sattım ve yerine 2004 BENZİN/LPG bir audi a3 aldım. Audiden aslınabakarsanız memnunum fakat şimdiye kadar hep turbolu araçlara bindiğimiz için turbosuz düz benzinli araç yalan söylemeye gerek yok biraz tatminsizlik bırakıyor bende.
Şimdi yeni LEON lar çok hoşuma gidiyor ve aklımdaki LEON 1.6TDİ DSG(DSG durumu tavsiyenize göre)

Seat arabasını çok seviyorum ve dizel araç almak istiyorum bana en uygunu TDİ LEON olacak fakat dsg konusunda çok kararsızım acaba düz vites mi almalıyım da diyorum.
Öncelikli sorularım
1-DSG den sorun yaşarmıyım?
2-Günlük 50km yol yapan biriyim ve 1.6TDİ motor araçta yakıt durumum nasıl olur?
3-Bindiğim araçta günlük kullanımda sakin sürüş yaşıyorum fakat araçta tek oldugumda genelde gazlıyorum LEON da gazlama tatmin bırakırmı insanı ?
4-Bütçem 2. el e elverişli ve alırken nelerine dikkat etmeliyim?
5-Kronik sorunları var mı TDİ LEON un ?

Şimdiden cevaplayan ellere dert gelmesin.
İyi günler dilerim.
1.2 motor kullanmadım ama ne kadar yüksek Hp lide olsa hacimden dolayı yüklü ve yokuşta sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. İşiniz dolayısıyla 50 km gidiyorsanız onun üzerine en az bi 50 daha koyun. Bende en fazla ayda 1000 yaparım diyordum ama şuanda ortalama 2200 km olmuş ki çok keyfi kullanımımda olmadı.
DSG de Ben sorun yaşadım 35000 km de kavrama seti değişti. Ve arkadaşımın passat vardı 2012 model onunki de değişti. AMa 2013 de sorun yok diyorlar. 50 k olanlar varsa onlar cevaplaması daha doğru olur. Eğer DSG alırsan bence ek garanti biraz pahalı ama yaptırmakta fayda var.. Sadece kavrama seti parçası 3000 tl civarı idi.

Geri
Üst Alt