Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Tdi motorda bÜyÜk intercooler uygulamasi hakkinda...

dejavu_06

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar TDI motorda halehazırdakinden daha büyük bir intercoolerın aracın daha rahat hava alabilen ön kısmına konuşlandırılması ile performans artışı konusunda ne düşünüyorsunuz? Forge markasının IBIZA için mevcut böyle bir kitide var zaten.Mesela Forge olmazda çıkma başka bir intercooler alınıp böyle bir uygulama yapılabilir.Daha doğrusu uğraşmaya değermi sizce?
FMIB4FR%20Forge.jpg

Ekli dosyalar

• FMIB4FR%20Forge.jpg
    FMIB4FR%20Forge.jpg
    45.9 KB · Görüntüleme: 49
Standart yazılım ve standart basınç değerleri ile hissedilir bi fark olmaz. Büyük ihtimalle sizin araçta da standart veriler için soğutma oldukça yeterlidir, para harcadığınızla kalırsınız.
Yazılım, box vs. ile basınç açılmış ise, büyük intercoolerın farkının hissedilmesi daha muhtemel.

1.4 tdi için önermem. aracınıza yapacağınız mod ile zaten maximum 110 hp civarında olur aracınız. orjinal intercooler bu güçlere rahat rahat yeter zaten.

Bende bu konuyu merak ediyordum. 1.6 tdi icin dusuncelerinizi de yazarsaniz iyi olur :)

Standart yazılım ve standart basınç değerleri ile hissedilir bi fark olmaz. Büyük ihtimalle sizin araçta da standart veriler için soğutma oldukça yeterlidir, para harcadığınızla kalırsınız.
Yazılım, box vs. ile basınç açılmış ise, büyük intercoolerın farkının hissedilmesi daha muhtemel.

Arkadaş güzel açıklamış. Teşekkürler :D

Bende bu konuyu merak ediyordum. 1.6 tdi icin dusuncelerinizi de yazarsaniz iyi olur :)
1.6 tdi vag grubunda çok yeni sayılır. ben etrafta yüklü 1.6 tdi görmedim duymadım. bence şimdilik beklemede kalın. en iyi ihtimal klasik çoğu turbo benzinli veya dizele yapılan egsoz, filtre ve yazılm işi 1.6 tdi için.

Fotoda görülen cooler ı genellikle 1.8t ve pd130 lar için kullanıyorlar.Stock 1.4 tdi da cooler değişmek gereksiz bir harcama aynı zamanda Lag da yapar.Yazılım dahi olsa arabada üstündeki turboya o cooler litresinden dolayı fazla gelebilir.

Stock turbo arabada Cooler değiştirmek gereksiz para harcamaktan başka bir şey değildir.

Peki turboyu büyütmek konusunda ne yapılabilir arkadaşlar? O zaman stock turbonun basınç değerleriyle oynamak zorunda kalmadan yazılımda üst limitlere çıkılabilir diye düşünüyorum.

Stock turbonun basıncıyla oynamayıp büyük turbo takmak gibi bir mantık gereksiz masraf olur.Büyük turbo demek daha geç spool demektir.Böyle bir şeyin yerine çok zorlanmamış bir yazılımla kullanmak daha mantıklı bu hacimdeki bir dizel için.

İntercooler alın ancak neden alacağınız önemli. Eğer ben çok gazlıyorum araba şişmeye başlıyo derseniz ilk iş gidin cooler alın. Ancak daha çok soğur performans artar düşüncesi varsa hayal olur.
Cooler alınca yazılım vs birşey gerekmez sadece turbonun ısınıp performans kaybına kadar ki süre artar.
Turbo büyütcekseniz 1.4 tdi için gt2260 alın birde yazılım yapın 120hpden fazla güç alırsınız tabii bunun yanında egzoz+hava filtresi+yazılım+intercooler unutmamak lazım.

Geri
Üst Alt