Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

tdi dsg tecrübe...

oquzdag

Kayıtlı Üye
3 ayda 7500 km yapmışım. çok yoğun köprü trafiğinde 7-8lt olan tüketim, sabah erken saatlerde 4-5lt lere düşüyor. ve genel ortalamam 6.2Lt lerde geziyor. dsg gerçekten keyifli.

ancak D modunda düz yolda ve gaza sakin basılan zamanlarda, çok erken vites yükseltiyor bence. 1-2-3 vitesler ideal iken 4-5-6-7 kesinlikle erken. 50 ile giderken 5e, 60 ile giderken 7 oluyor. ve motor 1000 devir civarında kalıyor. ve kick down yapmadıkça vites küçültmüyor. bence 4-5-6-7 vites geçiş devri 2200 devirin altında gerçekleşmemeli. ki üst vitese geçtiğinde 1500 devir yakalansın.

benim çözümüm ise 3. vites sonrası S moduna almak. 2500-3000 bandında değişiyor vitesler.

tdi dsg kullanıcılarının görüşlerini almak isterim...

dediklerinize katılıyorum..dsg Türkiye yollarına pek uyum sağlayamıyor..
bizde fluence edc şanzımanı da var..şanzıman yazılımı Türkiyeye uyum sağlıyor..
çözümünüz 3.vitesten sonra S moduna alırsanız vitesi bu sefer 3500 devirde atmaya başlıyor..bunun yerine manuele alıp 1 vites küçültürseniz daha mantıklı olur..
ben arabayı %80 manuelde kullanıyorum..çünkü gaza ne kadar köklesenizde o anda vites küçültmüyor bi gecikme oluyor..manuele alınca böyle birşey yok..

s modunda, ani gaz vermediğinizde 2500 devir vites değişiyor. 2500 de değişmez ise 3000 de değişiyor. 3500 için baya gaza asılmak gerek.

manuel de gitmek de güzel ancak. zevk almak isterken kullanıyorum ben. normalde S modu uygun. birde zaten 3000 devirde vites değişimi uzun vadede dizel motor için sağlıklı diye düşünüyorum. dpf tıknamasını ve kurum bağlamayı önler.

edc li bir aracı bende kullandım uzun süre. aynı olayı yaşadım. oda 60 ile 6 ya atıyor. bence dsg de suç yok. motorun 1500 devir altında çekmemesi sorunun temilinde yatıyor.

beniznli motorlar 1000 devirde bile sakin gazlamalarda yürüyor.(yokuş değil) tabiri caiz ise tıkır tıkır etmiyor. bence 1.6 tdi ın 1500 devir altı güçlendirilmesi gerektiğini vw grubunun görmesi gerekiyor. bu durumun jetta ve golf tdi dsg dede aynı olduğu kanaatindeyim. 1.6 tdi dsg caddy de sanki bu durum yoktu. ticari araç olduğundan motor yazılımı farklı olabilir. zaten 102 hp ile farklı bir gücü var.

Vites erken atildigi icin bende Murat arkadasimin dedigi gibi yapiyorum. 3, vitesten sonra manuele atiyorum. Manuelde kullanmak istemedigimde ve aracin surundugunu gordugumde manuele gecip, 2 vites dusurup keyfime bakiyorum. Isiklara yaklastigimda da D ye birakiyorum isi. EDC nasildir bilmem ama DSG bana keyifli geldi.

Vites erken atildigi icin bende Murat arkadasimin dedigi gibi yapiyorum. 3, vitesten sonra manuele atiyorum. Manuelde kullanmak istemedigimde ve aracin surundugunu gordugumde manuele gecip, 2 vites dusurup keyfime bakiyorum. Isiklara yaklastigimda da D ye birakiyorum isi. EDC nasildir bilmem ama DSG bana keyifli geldi.

manuelde kullanmak istemediğimde, manuele alıyorum demişsin :)

Evet, arac surundugunde yapabilecegim baska bir alternatif kalmiyor cunku artik :) Yanlis telaffuz olmus, istemedigimde kelimesini cikartirsak sorun cozulur :)

s modunda, ani gaz vermediğinizde 2500 devir vites değişiyor. 2500 de değişmez ise 3000 de değişiyor. 3500 için baya gaza asılmak gerek.

manuel de gitmek de güzel ancak. zevk almak isterken kullanıyorum ben. normalde S modu uygun. birde zaten 3000 devirde vites değişimi uzun vadede dizel motor için sağlıklı diye düşünüyorum. dpf tıknamasını ve kurum bağlamayı önler.

edc li bir aracı bende kullandım uzun süre. aynı olayı yaşadım. oda 60 ile 6 ya atıyor. bence dsg de suç yok. motorun 1500 devir altında çekmemesi sorunun temilinde yatıyor.

beniznli motorlar 1000 devirde bile sakin gazlamalarda yürüyor.(yokuş değil) tabiri caiz ise tıkır tıkır etmiyor. bence 1.6 tdi ın 1500 devir altı güçlendirilmesi gerektiğini vw grubunun görmesi gerekiyor. bu durumun jetta ve golf tdi dsg dede aynı olduğu kanaatindeyim. 1.6 tdi dsg caddy de sanki bu durum yoktu. ticari araç olduğundan motor yazılımı farklı olabilir. zaten 102 hp ile farklı bir gücü var.

DPF kurum bağlamasını bi önceki C4 ümde 2500-3000devir arasında vites değiştirmeme rağmen uyarı vermişti ve serviste filtredeki kurumları yakmışlardı..
bence Alman mühendisler birşey biliyorki düşük devirde aracı götürüyorlar..bana biraz önyargılı düşünce gibi geliyor bu "dizel yüksek devirli kullanılmalı" konusu..
açıkcası K&N hava filtreli Golf6 var kuzenimde o da 1.6TDI DSG aracın alt devirleri biraz daha canlı..orjinalci olmasam bende hava filtresi takardım ama bana göre değil :)
EDC de dikkat ettiyseniz motor 1.5 110luk olmasına rağmen gidiyor ..çünkü 2200 devirde değiştirince vitesi bir üst vitesde 1600devirden devam ediyor..1500-2500 arası zaten max tork olduğu için araba yığılmıyor :)
bence dsg yazılımında hala suç var :D fakat dsg benzinli tsi motorlarda hiç sıkıntısız yürüyor..yığılmada olmuyor

dsg bakış açısından, vites değişim devirleri hakkında sana katılıyorum. tsi deki vites değişim devirleri ile dizeldeki aynı gibi geldi. bence dizelde d modundaki vites değişim devirlerinin, daha ayrıntılı incelenmesi ve düzenlenmesi gerekiyor. yalnız 1-2-3 te sorun yok. her şartta gayet güzel çekiş var.

4-5-6-7 nin değişmesi gerekiyor. servisde makinada yapılabilse çok kolay ve orginal bir işlem olurdu. dediğin gibi 2200 ideal değişim devri bencede...

tavisye manuel kullanmak hem keyifli hem güvenli...
d modunda ve s modunda kullanırken motor freni yapmıyor araç..
ilk kullandığımda önce şaşırdım tirtronik kısmı ters geldi..bunda vites yükselmek için ileri itiyorsun..alında geri çekilmeli..bende kafa karışıklığı yapmıştı

tavisye manuel kullanmak hem keyifli hem güvenli...
d modunda ve s modunda kullanırken motor freni yapmıyor araç..
ilk kullandığımda önce şaşırdım tirtronik kısmı ters geldi..bunda vites yükselmek için ileri itiyorsun..alında geri çekilmeli..bende kafa karışıklığı yapmıştı

Varol abi D veya S de de motor freni yapıyor..bunun için araç yavaşlarsa ve frene basılıyorsa vites küçültmeye gidiyor araç..

ayrıca mesela fiat bravoda ileri itince küçültüyo geri çekince büyütüyo..bizde tam tersi..fluencedede bizmki gibi

Geri
Üst Alt