Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

TCS - Traction Control System

leo54

Kayıtlı Üye
TCS NE DEMEKTİR?

İlk olarak kelime anlamına bakalım. İngilizce’deki “Traction Control System” kelimelerinin baş harflerini (TCS) temsil eder. Türkçe karşılığı ise “Çekiş Kontrol Sistemi” dir.

Yazımızın başında belirttiğimiz ASR ifadesi ise Almanca “Anti Schlupf Regelung” kelimelerinin baş harflerini temsil eder. Bu da Türkçe’ye “Anti Patinaj Sistemi” olarak çevrilebilir.
Bazı otomobil firmalarına göre adı farklılık gösteren “Patinaj Kontrol Sistemi” prensip olarak aynı şekilde çalışırlar.
Şimdi TCS’yi oluşturan parçaları yakından inceleyelim.

TCS‘Yİ OLUŞTURAN PARÇALAR

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: TCS olan bir araçta ABS var demektir. Bunun birinci sebebi TCS sistemi ABS’nin kullanmış olduğu teker hız algılayıcılarını kullanır. İkinci sebebi ise TCS’nin çalışmak için ABS’ye ihtiyaç duymasıdır.
Aşağıdaki şekilde TCS ve ABS parçalarının yerleri gösterilmektedir.

tcs_r2.jpg

TCS’nin ABS’nin kullandığı teker hız algılayıcılarını kullandığını söylemiştik. TCS bunlar sayesinde çekişin olduğu araç tekerlerinin hangisinin patinaja girdiğini anlayabilir. Bu algılama işleminden sonra ilgili tekerin hızını düşürmek suretiyle patinajı önler.
TCS bütün bunları yapmak için aşağıdaki parçalardan faydalanır:

Teker hız algılayıcıları:
Tekerlerin üzerinde bulunan ve tekerlerin dönüş hızını algılayan parçalardır. Bunlar sayesinde TCS çekişin olduğu
​tekerlerdeki hızı algılayarak, hangi tekerin patinaja girdiğini belirler.
abs_r3.jpg

ABS hidroliği:
Bu parçanın içindeki valfler her bir tekere giden fren basıncı miktarını ayrı ayrı kontrol edebilir.TCS patinaja giren tekerin hızını düşürmek için ABS hidroliğini kullanır ve ilgili tekere fren uygular.
abs_r4.jpg

Elektronik kontrol ünitesi (ECU):

TCS’nin kritik durumlarda ne yapması gerektiğine burada karar verilir. TCS aşağıdaki parçaları kullanarak motor gücünü kontrol edebilir ve teker hızını azaltır:
- Yakıt kısma valfi
- Ateşleme tertibatı
- Yakıt enjektörü
- Gaz pedal sensörü

NASIL ÇALIŞIYOR ACABA?

Şimdi de TCS’nin çalışma prensibi nasıldır ona bakalım. TCS’nin devreye girmesi için çekişin olduğu tekerlerden birinin patinaja başlaması lazımdır. TCS bunu teker hız algılayıcıları sayesinde anlar. Bu durumda TCS devreye girerek aşağıdaki durumlardan birini uygulayarak patinaj yapan tekerin hızını azaltır.

Durum 1:
TCS, ABShidroliğini devreye sokarak patinaj yapan tekere fren uygular. Teker patinaj önleninceye kadar frenlenir.

Durum 2:
TCS, yakıt kısma valfi, yakıt enjektörü ve ateşleme tertibatına müdahale ederek motor gücünü düşürür ve patinaj yapan tekerlerin hızını azaltır.

Durum 3:
TCS durum 1 ve 2 ‘yi aynı anda kullanarak gerekli işlemi yerine getirir.
Gördüğünüz gibi TCS sistemi ABS ile koordineli olarak çalışmaktadır. Bu ikisinin ortak çalışması ESP (Elektronik Stabilite Programı) sistemlerinin geliştirilmesini sağlamıştır.

TCS VARSA NE OLUYOR?

Aşağıdaki Video size bir arabada TCS yoksa ve varsa, araba nasıl davranıyor onu gösterecektir.

Ekli dosyalar

• tcs_r2.jpg
    tcs_r2.jpg
    19.4 KB · Görüntüleme: 15
  • abs_r3.jpg
    abs_r3.jpg
    2.6 KB · Görüntüleme: 11
  • abs_r4.jpg
    abs_r4.jpg
    3.1 KB · Görüntüleme: 9
Paylasim icin tesekkurler.

Bence kar ve buzda tam bi faciaya sebep olan bir sistem. O kesik kesik donme yuzunden araba 1 cm oteye gidemiyor nedense. Hersey teorideki gibi olmuyor malesef.

Ama bir kez sert girdigim bir virajda devreye girdi arabanin yola yapistigini hissettim resmen. O harikaydi.

Karda buzda dugmesi olsa kapativerecem ama otomatik devereye giriyor malesef.

benim aracımda var..techno nun signodan artısı TCS ve Yağmur sensörüdür..

şimsi benim aracımda yağmur sensörü hız sabitleyici mevcut sunroof artı olarak ama tcs hiç bakmamıştım varmıdır diyorsunuz

Paylasim icin tesekkurler.

Bence kar ve buzda tam bi faciaya sebep olan bir sistem. O kesik kesik donme yuzunden araba 1 cm oteye gidemiyor nedense. Hersey teorideki gibi olmuyor malesef.

Ama bir kez sert girdigim bir virajda devreye girdi arabanin yola yapistigini hissettim resmen. O harikaydi.

Karda buzda dugmesi olsa kapativerecem ama otomatik devereye giriyor malesef.

şimsi benim aracımda yağmur sensörü hız sabitleyici mevcut sunroof artı olarak ama tcs hiç bakmamıştım varmıdır diyorsunuz

TCS dediğiniz sistem genel adıyla ASR. Yani ön 2 tekeri kontrol eden bir sistem. Biri diğerinden fazla döndüğünde fazla dönene fren uygulayan sistem. Yada motorun gücünü kısan sistem.

Kar ve buzda düzgün kullanırsanız boşa patinaj çekmeye engel olan sistemdir. Bazı durumlar vardır ki, siz çıkmaya inat edersiniz ama o gücü keser ve çıkmanıza izin vermez. Yada o bölgeyi geçmenizi engeller. O durumda kötüdür elbette. Ancak viraja sert girdiğinizde devreye TCS girerse önden kaymayı bir nebze olsun azaltmak için girer. TCS olmayan bir araçta direksiyonu çevirsenizde düz kayma eğilimi gösterir, TCS ise direksiyonu kırdığınızda araç önden kayma eğilimi gösterirken fazla dönen tekere müdahale eder ve dönmenizi sağlar. Yola yapışma gibi bir durum olmaz, onu sağlayan ESP yada diğer adıyla DSC dir. Birbirinden farklı sistemlerdir.

Ayrıca TCS sisteminin kapatma düğmesi hemen her araçta vardır. Karda buzda sistemin dezavantajından kurtulmak için. Sizin aracınızda olmadığına emin misiniz? İnternetten vs. araştırdınız mı? ESP olsa kapatma tuşu olmayabilir, benim aracımda olduğu gibi. Ama ASR'nin kapatma tuşu olmadığı bir araç görmedim ben, belki vardır ama mantıksız geliyo bana.. :)

• Beğen
Reaksiyonlar: Ali
TCS dediğiniz sistem genel adıyla ASR. Yani ön 2 tekeri kontrol eden bir sistem. Biri diğerinden fazla döndüğünde fazla dönene fren uygulayan sistem. Yada motorun gücünü kısan sistem.

Kar ve buzda düzgün kullanırsanız boşa patinaj çekmeye engel olan sistemdir. Bazı durumlar vardır ki, siz çıkmaya inat edersiniz ama o gücü keser ve çıkmanıza izin vermez. Yada o bölgeyi geçmenizi engeller. O durumda kötüdür elbette. Ancak viraja sert girdiğinizde devreye TCS girerse önden kaymayı bir nebze olsun azaltmak için girer. TCS olmayan bir araçta direksiyonu çevirsenizde düz kayma eğilimi gösterir, TCS ise direksiyonu kırdığınızda araç önden kayma eğilimi gösterirken fazla dönen tekere müdahale eder ve dönmenizi sağlar. Yola yapışma gibi bir durum olmaz, onu sağlayan ESP yada diğer adıyla DSC dir. Birbirinden farklı sistemlerdir.

Ayrıca TCS sisteminin kapatma düğmesi hemen her araçta vardır. Karda buzda sistemin dezavantajından kurtulmak için. Sizin aracınızda olmadığına emin misiniz? İnternetten vs. araştırdınız mı? ESP olsa kapatma tuşu olmayabilir, benim aracımda olduğu gibi. Ama ASR'nin kapatma tuşu olmadığı bir araç görmedim ben, belki vardır ama mantıksız geliyo bana.. :)

dostum o düğmeden var el freninin orada..ben o düğmeyi devamlı çalışır duruma getiriyor diye düşünüp kullanmiyordum..yani çok buzlu havada basıyosun sürekli kesik kesik dönüyor diye düşünmüştüm ama yanılmışım sanırım.. deniyecem bi kar yağdığında inşallah..bilgiler için sağol

Geri
Üst Alt