Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

tag değişimi hakkında

suibiza2018

Kayıtlı Üye
Daha evveldende yazmıştım aracın yağ değişim uyarısı veriyor 20 gün kala servise götürdüm 1 yılı dolmamış mayısta dolacak mayısta getirin diyip beni gönderdiler şimdi yağ değişim gerisayimi bitti arabanın motoruna zarar vermez mi bu şekilde kullanmak yaginda azalma yok ama yag simsiyah bir yag degisimi icin arabanin motoru gitmesin diyorum.motor baya sesli çalışıyo gibi . araba daha 4binde nerden baksaniz daha 70 gün var yıllık bakıma.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Daha evveldende yazmıştım aracın yağ değişim uyarısı veriyor 20 gün kala servise götürdüm 1 yılı dolmamış mayısta dolacak mayısta getirin diyip beni gönderdiler şimdi yağ değişim gerisayimi bitti arabanın motoruna zarar vermez mi bu şekilde kullanmak yaginda azalma yok ama yag simsiyah bir yag degisimi icin arabanin motoru gitmesin diyorum.motor baya sesli çalışıyo gibi . araba daha 4binde nerden baksaniz daha 70 gün var yıllık bakıma.

Araç kaç km de normalde bakım zamanına göre işlem yaparlar servisler araç yağı da fabrikada koyulduğu tarihten itibaren başlar bizim servisler satıldıktan sonraya bakıyorlar 15 bin km yada 1 yıl şeklinde çalışıyorlar benim şahsi fikrim ve uygulamam her 10bin km de yağını ve filtreleri değiştirmekten yana

•Sticker isteği için özelden mesaj yazınız

yanı 1 yıl dolmasını bekliyeyimmi yağ değişimi için 4000km de şu an yağ değişim uyarısını takmiyayimmi herhangi bir sorun yaşarmıyim motorla?

Yok yaşamazsınız servisi arayıp erken yaptırmak istediğinizi söylerseniz de yaparlar diye düşünüyorum +- 1000km veriyorlar servis bakımı için yada biraz daha bekleyin önümüzdeki ay yaptırın yaza bakımlı gitmiş olur

Araç kaç km de normalde bakım zamanına göre işlem yaparlar servisler araç yağı da fabrikada koyulduğu tarihten itibaren başlar bizim servisler satıldıktan sonraya bakıyorlar 15 bin km yada 1 yıl şeklinde çalışıyorlar benim şahsi fikrim ve uygulamam her 10bin km de yağını ve filtreleri değiştirmekten yana

Abi bir hafta önce başıma geldi aracım 2500 kmdeydi servise gittim (doğuş oto kartal) bakım bilgilendirmesini sildirdim , benim aracımın bakımıda 11. ayda

Motor yağının 15.000km veya 1sene kullanımının resmi veya bilimsel bir dayanağı varmı? Yoksa tamamen ticaret erbabının tüketiciyi soymak maksadı ile ortaya atılmış şehir efsanesimi?Zere raf ömrü 2yıl olan bir yağı km olarak doldurmayan bir arac niye her sene yağ değiştirsin?Hiçbir yerde ve formda bu konu ile bilgi bulamadım.Bizi şartlandırmışlar.15.000km de veya her sene yağını değiştir ama niye?

Motor yağının 15.000km veya 1sene kullanımının resmi veya bilimsel bir dayanağı varmı? Yoksa tamamen ticaret erbabının tüketiciyi soymak maksadı ile ortaya atılmış şehir efsanesimi?Zere raf ömrü 2yıl olan bir yağı km olarak doldurmayan bir arac niye her sene yağ değiştirsin?Hiçbir yerde ve formda bu konu ile bilgi bulamadım.Bizi şartlandırmışlar.15.000km de veya her sene yağını değiştir ama niye?

Yağ kullanıma bağlı olarak içinde üretken etki maddeleri yüksek sıçaklık ve soğukluk yüzünden özelliğini belirli sürede yitiriyor raf ömrü ve kullanım ömrü olarak bakılırsa yanılgıya düşürür
Ben her 10bin de değişim yaparım hem aracımın daha iyi olduğunu ve hiç arıza yada motorda ekstra bir ses duymadım 5-6 yıldır kullanıyorum hatta bazı ustalar bu yağ değişmez dese bile ben değiştiriyorum

Arbayı sıfır km aldığımda bakım sayacı 30.000 km yi işaret ediyordu.
Ama sonra servise gittiğimde bu her 15 bine düştü.
Bende her 15 binde değiştirdim yağımı.
Ama senin gibi benim de içime sinmiyor bu iş.
Eğer 15 binde bir değişecekse neden sıfır aldığım arabada bakım 30 bine ayarlanmıştı ?
Çünkü onların yol şartları bizimkinden çok farklıymış öyle deniliyor açıklamada :)
Valla kimseyi dinlemeyeceksin kafana ne yatıyorsa onu yapacaksın ama işte araba bakımlı olsun diye uyduk bizde 15 binde bir değişim yapıyoruz.
Mesela millete kalsa 90-100 binde ya da 4 senede benim arabanın trigerinin değişmesi gerekirmiş. Ama seat mühendisleri 180 bin vermiş trigere. Aracım 175 bine geldi mühendislere uyuyorum bu sefer ve hala değişmedim.
Uzun lafın kısası bence o kadar para verip kullandığımız kaliteli bir yağ bir sene de bozulmaz. Ama işte değiştiriyoruz.

Hocam araclari erken uyandirdiklari icin Servis yag bakim uyarisi veriyor.servise Bilgi verin yili dolunca goturursunuz.

Aldığınız uyarı bilgilendirme, PDI işlemi yapıldıktan sonra gün saymaya başlar.Yağın kalitesini vs ölçüp uyarı vermiyor, sadece PDI (teslimat öncesi işlemler) yapıldıktan sonra 365 gün / 15.000 km saymaya başlıyor, hangisi önce yaklaşırsa da onun üzerinden uyarı veriyor.

Aracın PDI'ı Ocak ayında yapılırsa, siz aracı mayıs ayında alırsanız, 7 ay sonra yağ değişimi diyecektir. Yağ motorda bekleyerek bozulmaz ama 30.000 km de dayanmaz.

15.000 kmde değişim zaten markaların öngördüğü süredir. Bizde sıvı değişimi de bakım gibi değerlendiriliyor, aslında yurt dışında bunları farklı yorumladıkları için bakımlar 30.000 kmde bir yapılıyor, ama yağ değişimi 15lerde yapılıyor.

Zaten yol bilgisayarında da servis parametrelerine bakarsanız yağ değişimi ve bakım diye farklı şekilde gösterir. 15-45-75-105 gibi bakımlarda sadece yağ değişimi, 30-60-90-120 gibi bakımlarda yağ değişimi + o bakımda gerekli olan ekstra parçalar değişir. (triger, baskı, fren balataları gibi). Tabii ki şu da var, bu hesapla frenin 30-60 da değişmesini beklersiniz ama 45.000 de servise giderseniz ve servis balataların bittiğini görürse değişimi için tavsiyede bulunur.

Geri
Üst Alt