Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Tüketici Olarak Haklarınızı Biliyormusunuz?

ceycey11

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar hepimiz tüketiciyiz ama haklarımızı ne kadar biliyor ve ne kadar arıyoruz. Tüketici kanunu yakın zamanda değişti ancak kimsenin haberi yok. Üstelik bizim içinde çok önemli maddeler içeriyor. Ancak bu konuda o kadar geriyiz ki sayfalarca kalabalığın içinde önemli maddeler kaybolup gidiyor. Bende bir radyo programında yeni haklarımızı dinledim maalesef bunlardan hala tüketici heyetlerinin bile haberi yok çünkü bakanlık bu değişiklerin yazılı olduğu resmi yazıları yollamamış.

önemli maddelerden bazıları:
- Maksimum onarım süresi 20 gün !
Örnek: Aracınız 19 mart pazartesi bozuldu aracınızı 10 nisanda teslim (Cumartesiler dahil) edilmelidir.

- Bu onarım ister araç ister elektronik ürün olsun 10 günü aşacaksa ürünün MUADİLİ onarım süresince tahsis edilmelidir.
Örnek: iphone 4s telefonunuz bozuldu ve tamiri 10 günü geçecek size 4s muadili cihaz vermeliler nokia 1110 DEĞİL.

- En kısa garanti süresi 2 yıldır. Firmalar garanti belgesi düzenlemelidir. Ancak garanti belgenizin olmaması faturanızı kaybetmeniz ürünün garantisinden faydalanamayacağınız anlamına gelmez. Kredi kartı ektreniz vs ile bu mal için ödeme yaptığınızı belgelemeniz yeterli.
Örnek x elektronik ürün aldınız ama adam 1 yıl garantili dedi garanti belgesi vermedi faturanızda kayıp 16. ayda ürün bozuldu tek yapmanız gereken bankanızdan o tarihte ödeme yaptığınızı kanıtlayıp tüketici haklarına başvurmanız yeterli.

- Ürün iadesi için araç ya da malın bir yıl içerisinde 4 iki yılda 6 arıza çıkarması yeterlidir. bu arızaların AYNI olması artık gerekmemektedir. Üstelik bu durumda araç ya da malın sıfırı iel değişimi yahut para iadesi seçimi tüketicinin insiyatifinde. Üstelik arızanın büyük olması gerekmemektedir. Siz yeterki servis onarım belgenizi alın.

Örnek: Aracınızı aldınız 4. ayda arızalandı bu tarhten itibaren 12 ay içinde 4 farklı arıza verdi aracınızın sıfırı ile değişimini ya da para iadesini isteyebilirsiniz. aynı durum 24 ayda 6 arıza içinde geçerlidir. Ancak yeni alınan aracın garantisi sıfırdan BAŞLAMAZ..

Daha da maddeler var ama en kalbur üstü olanları yazdım LÜTFEN HAKLARINIZI BİLİN VE SONUNA KADAR SAVUNUN. Aşağıya tüketici kanununun linkinide koydum internette o kadar vakit geçiriyoruz bir yarımsaatinizi buna ayırmamız hepimizin menfaatine olacaktır.

TKETCNN KORUNMASI HAKKINDA KANUN

önemli bir bilgilendirme paylaşım için teşekkürler... :eek:key:

paylaşım için teşekkürler...:) Herkesinbilmesi gereken bi kanun her zaman lazım olacak birşeyy.:))

Herkes hakkını arasa durum çok farklı olacak fakat kimse haklarını ne biliyor ne de arıyor..Bursa'da esnafın biri Elektrik faturalarında yazan kaçak bedeline yasal olmadığı gerekçesiyle tüketici hakem heyetine başvurmuş...Aylar süren mücadelenin sonunda adam haklı bulunuyor ve Elektrik dağıtım şirketi olan UEDAŞ tarafından alınan bu bedelin geri verilmesi kararı veriliyor...Tutar 13,5 tl...Fakat şirket bu bedeli mağdura ödemiyor..Sonrasında adam bu parayı alması için mahkeme haciz v.s yollara başvurması gerekiyor...Tabii ülkemizde hakkını aramanında bir bedeli var malesef...Avukat tutman lazım ona para buna para dosya parası v.s kolay olmadığı için adam bu yola başvurmaktan vazgeçiyor...Tek tesellim diyor yaptığım itiraz kabul ve beni haklı görmeleri diyor...Yani şunu diyeceğim...Ülkemizde bedava hiç bir iş olmuyor,herşey parayla...Böyle olunca insanlar haklarını aramaktan vazgeçiyor...

tabi hakısınız ancak il/ilçede bulunan tüketici haklarına başvuru yapılırsa onlar sizin yerinize hakkınızı arayıp kısa sürede sonuçlandırıyorlar tabi sizin verdiğiniz örnekte olay adli vaka gibi olmuş ama bir dilekçe sorunlarınızın çözümünde önemli bir adım atmış olabilirsiniz

tabi hakısınız ancak il/ilçede bulunan tüketici haklarına başvuru yapılırsa onlar sizin yerinize hakkınızı arayıp kısa sürede sonuçlandırıyorlar tabi sizin verdiğiniz örnekte olay adli vaka gibi olmuş ama bir dilekçe sorunlarınızın çözümünde önemli bir adım atmış olabilirsiniz

Hakkını aramış zaten ve adamı haklı olarak sonuçlandırmış...Fakat iş parayı almaya geldiği zaman karşı taraf parayı ödemiyor...Dolayısla haciz yoluna gidiyosun,sonrasında cebinden para çıkmaya başlıyor,mahkemelik oluyosun v.s v.s böyle gidiyor...

Bu gunlerde kosturdugum bır durum var.Bır arkadasım kullansıgımız konut kredılerındekı dosya masrafı adı altındakı kesıntının gerı ıade olabılecegını soyledı.Bende bankadan sozlesmemı ıstedım arsıvden cıkarıp verecekler bakalım yanlıs hatırlamıyorsam 1.000 tl nın ustunde kesıntı olmustu eger bır sonuca ulasırsam sızı tekrar bılgılendırecegım arkadaslar...

Geri
Üst Alt