Symonds: 'Sonsuza kadar pişman olacağım' | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Symonds: 'Sonsuza kadar pişman olacağım'

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,339
Beğeniler
79
Yaş
30
#1
Renault eski başmühendisi Pat Symonds, geçtiğimiz yılki Singapur Grand Prix'de yaşananlardan dolayı "sonsuza dek pişmanlık duyacağını" ifade etti.

Symonds, Fernando Alonso'nun yarışı kazanmasına yardımcı olması için Nelson Piquet'ye kaza talimatı verilmesiyle ilgili olayın içinde yer aldığının kesinleşmesinden sonra takımdan istifa etmişti.

Pazartesi günkü FIA Dünya Motor Sporları Konseyi'nde bulunmamasına karşın 5 yıllık men cezası alan Symonds, yaptığı yazılı açıklamada, yaşananlardan büyük pişmanlık duyduğunu dile getirdi.

Symonds, "Kaza fikri tamamen Nelson Piquet Jr.'dan çıkmıştı. Bu fikri benimle paylaşan kişi oydu. O zaman ben de safça, bunun, takımın iyiliği için yapmak istediği bir şey olduğuna inandım" dedi.

O sırada Piquet'nin sözleşmesine ilişkin görüşmeler yaptığından haberdar olmadığını belirten Symonds, "Şimdi anlıyorum ki, bu hareketinin bu görüşmelere olumlu etkide bulunacağına inanmış" ifadelerini kullandı.

Alonso'nun 14. turdan sonra pite girme stratejisinin de bu kasıtlı kaza planlarına dayandığı iddiasını yalanlayan Symonds, yumuşak lastiklerinde yaşadığı problem nedeniyle zaten bunun sıradışı bir pit olmadığını iddia etti.

Bu sezon Avustralya GP'de, yumuşak lastiklerle gridin sonundan başlayan Lewis Hamilton'ın da, sadece 11 tur sonra pite girmesini buna delil olarak gösteren Symonds, herşeye rağmen Piquet'nin planlarını uygulamaktan dolayı vicdan azabı duyduğunu dile getirdi.

Piquet'nin bu fikri ileri sürdüğünde, kendisinin hemen bu planı geri çevirmesi gerektiğini belirten Symonds, "Fakat bunu yapmadım, o yüzden bu hep benim için sonsuz bir pişmanlık ve utanç olacak" dedi.

"İsteyeceğim son şey takımı ve üzerlerinde sorumluluk sahibi olduğum insanların durumunu tehlikeye atmaktır" diyen Symonds, "Tek bir hareketle, motor sporlarında 33 yıl boyunca yaptığım bu ünü mahvettim. Yüksek baskı ortamında çalışan rekabetçi bir insanım. Her zaman dürüst biri olmaya çalıştım. Singapur'da, o gece, o zaman böyle sonuçlanacağını asla hayal etmediğim bir hata işledim. Bu hatadan dolayı şu an yapabileceğim tek şey, size ve bu hareketimden etkilenenlere çok derin özürlerimi sunmaktır" şeklinde pişmanlığını dile getirdi.

TurkiyeF1.com