Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Stop etmeden önce rolantide araç bekletme?

bende merak ettim turbo neden dinlendirilir sebep nedir

benim kullanıdığım teknede turbo var ve ben sadece motorun sıcaklığı düşsün diye beklerim mesela tam gaz giderken 90 derecede gösteren makina gazı çektikten sonra 60 küsür derecelere düştümü ben makinaları stop ederim ama tamamen makinanın soğukluğu ile alakalı

canım kardeşim arabalarımız daha yeni parçalar alışsın ilk çalıştırmadada yolculuk bittiğindede 1 dk bekle bişi kaybetmezsin yol bilgisayarında ilk çalıştırdığında saatte 0,9 litre harcadığı görünüyor farkındaysan bu 1 dk sonunda 0,7 litreye iniyor yani 30 gün üst üste kontak bassan 30 x 2 = 60 dk (2 ile neden çarptım 1 dk ilk çalıştırmada 1 dk stop ederken) 60 dk=1 saat yol biligsayarında ne diyordu saatte 0,9 lt ile 0,7 lt hadi biz 1 lt diyelim ayda 4 lira maliyeti olur.mutlaka faydasını görürsün. eski kamyon şöförü tecrübemle sabittir

Yok ben maliyette değilim:) gereksiz diye düşündüğüm için beklemekten sıkılıyorum
Bu arada ilk çalıştırmada yukarda da yazdım rolanti yüksekse düşene kadar zaten bekliyorum:)
Birde benim ki için pek parçaları alışıyor diyemeyiz 7000 i devirdim bugün :D

peki aracı rölantide uzun süre çalıştırmak zararlı mıdır? kesin emin değilim,ama sanki araç çalışırken 5 dakikadan fazla rölantide beklemeyin diye bişey okumuştum..var mı böyle birşey?

Bunu bende duydum çok yerden ki zaten kitapçıkta da soğuk çalıştırmalarda mümkün olduğunca beklemeden hareket edin araç hareket halinde daha çabuk ısınır diyordu
bende devir normale döndüğü gibi atıyorum 1e:)

Neredeyse aynısını bende yapıyorum yanlız eğer araç ilk çalıştırmada soğuktan dolayı otomatik jikle de çalışmadıysa hemen hareket ediorm 5 10 saniye içinde eğer jikle çalışıyor ve 1000-1200rpm aralığında dolanıyorsa normal seviyesine inmesini bekliyorum. Kitapçıkta da "aracı çalıştırdınız zaman kısa süre içinde hareket edin çünkü rolantide çalışan motorun ısınması yavaş olacağından aşınan parçalarında daha fazla artması"ndan söz ediyordu.

Evet fikirleri alalım:D
Sakin kullanımdan sonra rolantide bekletme olayı gereklimidir gerçekten?

Benzınlı arabalarda en basında rolantı sensorunu ayarlayabılen arabalarda buna gerek yok zaten,arabayı calıstırdıktan sonra yola cık sakın sakın kullan ama an gelıyor arabaya bıner bınmez ınsanlar acelesı oldugundan yada b an sollama yapması gerektıgınden arabayı anlık da olsa sıkıstırıyor ve araba daha henuz yenı calıstıgı ıcın yapılan ıs cok mantıklı olmuyor o yuzden alısıla gelmıs b durum olan arabayı calıstırıp bekleme durumu olusuyor.Dızeller ıcın aynı sey soz konus degıl calıstırdıktan sonra braz ısıtmak gerekıyor arabayı.Atıyorum roll yapmaya cıkıcaksındır arabanı 5 dk onceden calıstırırsın ısıtırsın oldugu yerde cunku arabay bıner bınmez b gazlama furyasına gırıyorsun ama ewınden cıkıp sakın sakın b yere gıdıceksen bos yere oldugu yerde arabayı calıtırmanın manası yok.Karburatorlu arabalarda jıkle otomatık olmadıgı ıcın oldugu yerde braz ısıtıp kullanılırdı cunku araba yola cıktıgında bogulabılır yada daha fazla yakardı duruma gore o yuzden kullanıcılar hep ısınmasını beklerdı cıkle acıp ama yenı arabalarda zaten rolantı sensoru dıye bsy var ve araba olası sıcaklıgıa geldıgınde kendısı dusuruyor rolantıyı.Isın ozu sakın sakın kullancaksan marsa bas montunu flan arka koltuga at yola cık :)

Bunu bende duydum çok yerden ki zaten kitapçıkta da soğuk çalıştırmalarda mümkün olduğunca beklemeden hareket edin araç hareket halinde daha çabuk ısınır diyordu
bende devir normale döndüğü gibi atıyorum 1e:)

benim merak ettiğim ısınma olayından farklı biraz..mesela senin konu başlığında sorduğun soruya ilave gibi..aracı sakin kullandık..stop edicez..ya da bir yerde beklememiz gerekiyor..bu bekleme yada stop öncesi durumda,atıyorum 15-20 dakika rölantide beklemek zararlı mıdır? dediğim gibi,tam olarak hatırlayamıyorum,ama enjektörlere zararlı falan gibi bişeydi sanki..(gerçi istanbul trafiğinde zaten bi cumartesi akşam karşıya geçince ister istemez bu durumun çok daha uzun sürelisine maruz kalıyoruz)

peki aracı rölantide uzun süre çalıştırmak zararlı mıdır? kesin emin değilim,ama sanki araç çalışırken 5 dakikadan fazla rölantide beklemeyin diye bişey okumuştum..var mı böyle birşey?

Rolantıde araba ıstedıgı kadar calıssın harun b sorun olmaz,onun sylenmesının nedenı araba oldugu yerde sureklı calıstıgı ıcın herhangı dıs etken olmadıgı ıcın o sırada motor soguyamıcak ve araba durmadan Fan acıcak bu ya hava sıcaklıgına baglı olarak arabaya hararet yaptırabılır,en basıtı ıstanbul trafıgınde cok araba goryoruz hararet yapan buna b ornek olsun.Arabayı sıkıstırdıktan sonra zaten kullanıcaya gore 5dk durup turbonun ıyıce yaglanmasını sogumasını beklıyosun zarar gormemesı ıcın bu durumda soylenenle celıskıye duser ıkı durum.

Ahmet ben aracı ilk çalıştırdığımda en az 2 3 dakka bekliyorum...sıcaklık 3 derecenin altındaysa bekleme süresini uzatıyorum...eğer devirli kullanırsam yine bi kaç dakka bekleme sürem oluyor ancak sakin kullanımda bekletmene gerek yok.. ama ben yinede 1 - 2 dakka bekliyorum acelem yoksa..

Yanlız kitapçık bu soğuk çalıştırmalarda bunun tam tersini söyleyip mümkün olduğunca çabuk hareket etmeniz gerektiğini yazıyordu. Sebep olarakta rolantide ki arabanın daha zor ısınacağı ve bununla birlikte daha çok aşınmaya mağruz kalacağından bahsediyordu.

benim merak ettiğim ısınma olayından farklı biraz..mesela senin konu başlığında sorduğun soruya ilave gibi..aracı sakin kullandık..stop edicez..ya da bir yerde beklememiz gerekiyor..bu bekleme yada stop öncesi durumda,atıyorum 15-20 dakika rölantide beklemek zararlı mıdır? dediğim gibi,tam olarak hatırlayamıyorum,ama enjektörlere zararlı falan gibi bişeydi sanki..

b sorun olmaz ama soyle dusun 40 derece havada arabayı 20 dk rolantıde tutsan o araba oldugu yerde radyatoru sogutamıcak bu durumda hararet yapmaya baslıcak ama 0 derece havada oldugu yerde calıssa hc bsy fark etmıcek zaten hava sıcaklıgı yeterınce dusuk oldugundan onden ruzgar alsada almasada araba delı ısınmıcak

Yok ben maliyette değilim:) gereksiz diye düşündüğüm için beklemekten sıkılıyorum
Bu arada ilk çalıştırmada yukarda da yazdım rolanti yüksekse düşene kadar zaten bekliyorum:)
Birde benim ki için pek parçaları alışıyor diyemeyiz 7000 i devirdim bugün :D

7000 devirdiysen sorun yok diycem şimdide ilk 15000 bakımından sonra sarfiyat düşer dedik bununla tezat olacak daha tam alışmadı canım kardeşim dinle abini sen :)

Geri
Üst Alt