Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Stop etmeden önce rolantide araç bekletme?

_AS_

Kayıtlı Üye
Turbo araçlarda stop etmeden önce bir miktar rolantide beklenilmesi gerektiğini biliyorum ama benim sorum biraz daha değişik:)
Bunu ne ölçüde uygulamamız gerekiyor?
Aracı aldığımda serviste bana tanıtılırken sert ve sıkıştırmalı kullanımlardan sonra 1 dakka civarı rolantide bekletmemin gerektiğini söylediler buna harfiyen uyuyorum yanlız aracımı genelde sakin kullandığım ve basmadığım sürece 3000 deviri geçmediğim için böyle bir kullanımda yine rolantide bekletmem gerekli mi? Çoğu arkadaş bunu yaptığını söylüyor ama ben bundan ciddi manada sıkıldım acelem oluyor arabada arkadaşlarım oluyor "manyakmısın nie bekliosn arabada" diyorlar :D
Sert kullanımlardaki çalıştırma olayına herfiyen uyup yapılması gerektiğini düşünüyorum ve de yapıyorum yanlız son zamanlarda sakin kullanımlar sonucu arabayı durduğumda buna çok uymamaya başladım:)

Ben herhangi bir zararı olduğunu düşünmüyorum yanlız mantıklı bir açıklaması varsa bunun tekrar uymaya devam edicem (turbo yu sıkıştırmama durumlarında)

Şimdiden teşekkürler

ben ilk çalıştırdığımda bekliyorum biraz..araçtan ayrılırken ise -tam olarak emin değilim,ama kitapçıkta da sanırım:" performanslı kullanımdan sonra,stop etmeden evvel 1 dakika kadar rölantide çalıştırılmalı" diyordu- her zaman sakin kullandığım için,hemen hemen hiç beklemiyorum..(teybi kapatıp kapağını takıyorum falan..en fazla 10 saniye:))

motor soğukken rolantide anlık yakıt tüketimine bakıyorum 1lt veya 0.9 ltre olarak başlıyor yaklaşık 23-30 sn civarı bekledikden sonra 0.6 ya düşüyor yakıt tüketimi 0.6 ya düşünce yola koyuluyorum:) beni ölçüm bu oluyor turbonun rolantide yağlanmasını beklemek her zaman mantıklı en azından 15 sn kadar sabredin bence:)

Ahmet arabayı devırlı kullanmadıgın surece yada soyle dıyım turbonun geldıgını hıssetmedıgın surece oyle arabayı kapatmım beklım dıye kasmana gerek yok,zaten atıyorum cıktın evden gazladın 30km gıttın eve donuyosun 6 ya attın 2500 devırde flan gelıyorsun evıne zaten arabayı o sırada sıkıstırmadıgın ıcın turbo kendıne gelmeye baslıyor o yuzden her zaman ıcın bekleme yapmana gerek yok,araba vakumda gıttıgınde zaten 0,1 bar bıle basmadıgı ıcın kullanmıs sayılmıyorsun

Ahmet ben aracı ilk çalıştırdığımda en az 2 3 dakka bekliyorum...sıcaklık 3 derecenin altındaysa bekleme süresini uzatıyorum...eğer devirli kullanırsam yine bi kaç dakka bekleme sürem oluyor ancak sakin kullanımda bekletmene gerek yok.. ama ben yinede 1 - 2 dakka bekliyorum acelem yoksa..

Hayatimdaki kadinlar ve erkekler bu duruma alistilar:D mecburen 1 dakika her durumda bekliyorum( eger cok sıkışmadıysam).. Arabam once gelir..bu sayede de 47500kmdir sorunsuz kullaniyorum.
"unutmayalim, calistirdiktan sonra 15 saniye ; kapatmadan once 1 dakika" ..

ben ilk çalıştırdığımda bekliyorum biraz..araçtan ayrılırken ise -tam olarak emin değilim,ama kitapçıkta da sanırım:" performanslı kullanımdan sonra,stop etmeden evvel 1 dakika kadar rölantide çalıştırılmalı" diyordu- her zaman sakin kullandığım için,hemen hemen hiç beklemiyorum..(teybi kapatıp kapağını takıyorum falan..en fazla 10 saniye:))

Neredeyse aynısını bende yapıyorum yanlız eğer araç ilk çalıştırmada soğuktan dolayı otomatik jikle de çalışmadıysa hemen hareket ediorm 5 10 saniye içinde eğer jikle çalışıyor ve 1000-1200rpm aralığında dolanıyorsa normal seviyesine inmesini bekliyorum. Kitapçıkta da "aracı çalıştırdınız zaman kısa süre içinde hareket edin çünkü rolantide çalışan motorun ısınması yavaş olacağından aşınan parçalarında daha fazla artması"ndan söz ediyordu.

Evet fikirleri alalım:D
Sakin kullanımdan sonra rolantide bekletme olayı gereklimidir gerçekten?

canım kardeşim arabalarımız daha yeni parçalar alışsın ilk çalıştırmadada yolculuk bittiğindede 1 dk bekle bişi kaybetmezsin yol bilgisayarında ilk çalıştırdığında saatte 0,9 litre harcadığı görünüyor farkındaysan bu 1 dk sonunda 0,7 litreye iniyor yani 30 gün üst üste kontak bassan 30 x 2 = 60 dk (2 ile neden çarptım 1 dk ilk çalıştırmada 1 dk stop ederken) 60 dk=1 saat yol biligsayarında ne diyordu saatte 0,9 lt ile 0,7 lt hadi biz 1 lt diyelim ayda 4 lira maliyeti olur.mutlaka faydasını görürsün. eski kamyon şöförü tecrübemle sabittir

Ahmet arabayı devırlı kullanmadıgın surece yada soyle dıyım turbonun geldıgını hıssetmedıgın surece oyle arabayı kapatmım beklım dıye kasmana gerek yok,zaten atıyorum cıktın evden gazladın 30km gıttın eve donuyosun 6 ya attın 2500 devırde flan gelıyorsun evıne zaten arabayı o sırada sıkıstırmadıgın ıcın turbo kendıne gelmeye baslıyor o yuzden her zaman ıcın bekleme yapmana gerek yok,araba vakumda gıttıgınde zaten 0,1 bar bıle basmadıgı ıcın kullanmıs sayılmıyorsun

Tamamen aynı şekilde düşünüyorum teşekkür ederim:)

peki aracı rölantide uzun süre çalıştırmak zararlı mıdır? kesin emin değilim,ama sanki araç çalışırken 5 dakikadan fazla rölantide beklemeyin diye bişey okumuştum..var mı böyle birşey?

Geri
Üst Alt