Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

src belgesi sorgulama

ceycey11

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar geçen günlerde bir kaza yapmıştım afyonda bugün tramerde sorgulama yaptığımda %50 - %50 kusur verilmiş. Haliyle suçsuz yere kanıtlayamadığım için %50 kusurlu oldum bu soförün SRC belgesi bile olduğundan şüpheliyim bu kişinin bu belgesinin olup olmadığını öğrenebilirmiyim? tutanaktan ismi TC'si falan var

sadece src değil ticari araçlarda pisikoteknikte var psikoteknikte sorgulanıyor ayrıca k2 belgesinide sorgulattırabilirsin ruhsat ve ehliyet fotokopisinden

hatırladığım kadarı ile bir kargo şirketinin aracıyla kaza yapmıştın k2 belgesi şirkette kesin vardır;küçük yerlerde pisikoteknik ve src ye göz yumuyorlarsa adamın ciddi olarak canını yakarlar (maddi olarak) belgelerinin olmadığı ortaya çıkarsa işinden olur o arkadaş

sorgulatma işini de herhangi bir memura rica etsen sorgular iyi takip et kolay gelsin

Öncelikle geçmiş olsun Kardeşim
Arkadaşlar İşim gereği bu işlerden biraz anlıyorum galiba bilgim kadarıyla yardımcı olayım ;
Kaza yapmış olduğunuz araç Ruhsatında Kullanım amacı Yük Nakli yazıyor ise ( Bunu bilmeniz biraz zor olabilir ama aracın cinsine göre kullanım amacının ne olduğunu anlayabilirsiniz diye düşünüyorum)
SRC belgesi Pisikoteknik belgesi K1 Yetki belgesi olmak zorundadır. Bu belgeye sahip olmayan sürücüler Yük taşımacılığı yapamazlar
Ayrıca Şehrinizdeki Belediye Yük taşımacılığı yapan araçlara ''Yük Nakli izin Belgesi'' verir ve bu belge her yılın sonunda yenilir eğer belediyeden almış olduğu bu belge yok ise şehir içinde yük taşımacılığı yapmaması gerekir Ancak her Belediye bu belgenin alınmasını şartı getirmemiştir bunu İl trafik Komisyonu kararlarına bakarak veya Şehrinizdeki Belediye bünyesinde Bulunan Ulaştırma Daire başkanlığı veya Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden görevli memur arkadaşa telefon yolu ile sorabilirsiniz..

Eğer Böyle bir belgenin zorunluluğu var ise Mahkeme yolu ile polis tutanağına itiraz edebilirsiniz

Not: Eğer Belediyeden Yük Nakli izin belgesi almış ise izin belgesindeki sürücü adı ile o gün size çarpan sürücü aynı kişimi diye kontrol etmeyi ve Yük Nakli izin belgesinin geçerlilik süresini de sormayı unutmayın ;)

kıvanç hemen hemen yazdıklarımız aynı ben k2 demişim sen k1 demişssin tek fark bu arkadaş 1 kargo şirketinin arabası ile kaza yapmıştı diye hatırlıyorum dolaysısı ile k1 yada k2 her neyse yazdığın dan bende bir şey öğrendim...

''Yük Nakli izin Belgesi'' ilk defa duyuyorum bu yüke özelmi yoksa tekel ruhsatı gibi senelik vizesi olan bir şeymi eğer belediyeye özelse 1-2 sorum olacak ciddden merak ettim 3 şekilde uygulama nasıl
1.şekil ====>şahıs aracı basit usül vergiye tabiise
2,şekil ====>şahıs aracı deftere tabi ise
3.şekil ====>şirket(tüzel kişilik) ise

yükü ''Yük Nakli izin Belgesi'' istemeyen bir kasabadan aldık ''aracın kayıtlı olduğu şubeye ait belediyede bu belgeyi istemiyor yani o güne kadar hiç ihtiyaç duyulmamış'' yük kendi yükümüz(malımız)1200 km yol gidicez oldu 1 kaza yaşadık ve ''Yük Nakli izin Belgesi'' istenen belediyenin mücavir alanında burda uygulama ne
tüzel kişilikler türkiye genelini kapsayan bu tür bir belgemi alıyorlar?

gerçek kişi deftere tabii AHMET DAYI diyelimki ankara polatlıda yaşıyor tc.kimlik numarasına göre polatlı şubede sıfır araba tastik ettirdi ve polatlı belediyesini gitti
-arkadaş ben kamyon aldım nakliyecilik yapıcam
''Yük Nakli izin Belgesi'' istiyorum dediğinde belediyede çalışan memur
-ya AHMET DAYI bu ne bizde böyle bir uygulamam yok derse AHMET DAYIDA böyle bir belge alamaz ise her hangi bir durumda ne yapacak

hele hele basit usule tabii veli dayı 6 tekerli 76 model bedford (arabanın bedeli 2binlira bedeli olmasına rağmen ruhsatında 250 binliralık arabayala aynı sınıfta ticari kamyon olarak geçiyor)arabasıyla kuzu taşırken başına bir iş geldi bu adam nasıl bir yol takipedecek

mesleğini bilmiyoru mama konu ile ciddi bilgin varsa adam akıllı merak ettim ben bu meseleyi çünkü ilk kez duydum
''Yük Nakli izin Belgesi'' ni

uzaktan tanıdık bir trafik polisi var ondan rice edeceğim eğer gerekli belgeleri yoksa da önce kargo firmasına sonra söfore dava arçayı planlı yorum. Allah sonumuzu hayretsin yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkürler kazasız cezasız günler

Yekta Bey ;
Şimdi durumu şöyle anlatayım
Valilik bünyesinde bulunan il trafik komisyonu belediyeye yetki verir yetki doğrultusunda belediye meclisi karar çıkarır bu karar doğrultusunda Belediyeler şehrinde bulunan Yük taşımacılığı yapan araçlara yük nakli izin belgesi verir belediye meclisi hangi kişilerin alması gerektiğini belirler örnegin Denizlide nakliye taşımacılığı yapan kişiler N plaka alırlar servis taşımacılığı yapan kişiler S plaka alırlar ticari taksiler her yerde olduğu gibi T plaka alırlar minibüsler M plaka alırlar Yük nakli izin belgesi alması gereken araçlar her belediyede farklılık gösterebilir kimi belediye istiap haddi 1500 kg dan sonra olan der kimi belediye istihap haddi 300 kg dan fazla olanlar almakla zorunludur der yani bu durum tamamen Belediye ve Valilik bünyesinde toplanan il trafik komisyonunun kararı ile şekillenir.

Bildiğim kadarıyle SCR belgesiz K2 belgeli araç kullandıran iş yerleri sürücüden daha fazla tazminat ödüyor.

Geri
Üst Alt