Sprint booster nasil bir cihazdir ?? | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Sprint booster nasil bir cihazdir ??

Konu, 'Cordoba' kısmında damalis tarafından paylaşıldı.

 1. damalis

  damalis SCW Üyesi

  84
  12
  8
  Arkadaşlar bu sprint booster hakkinda teknik bilgi varmi kullanan işe yariyor mu chiple arasinda fark nedir ??
   
 2. Birkan6161

  Birkan6161 SCW Üyesi

  647
  182
  43
  Gaz tepki arttırıcı..

  Bildiğim kadarıyla gaza bastığınızda gazı daha çabuk yiyor :) adı üstünde zaten
   
 3. BoMBeR

  BoMBeR SCW Üyesi

  207
  109
  43
  Aracın beyni dediğimiz motorun çalışma şeklini subapların ne kadar açık kalacağına kadar ince zamanlamalarla ayarlayan elektronik devrede yaptığımız değişikliklere chip-tuning diyoruz. Ya orjinal beyinde yazılım değiştiriyoruz ya da komple farklı modifiye edilmiş bir beyin takıyoruz. İkisi de aynı amaca hizmet ediyor, motordan daha fazla performans almak. Elbette gerekli donanımsal değişiklikleri yapmazsak yalnızca chip-tuning motor ve turbonun ömrünü azaltır. Bu bazen normalde 300bin yapacak motoru 150binde bitirir, bazen de neredeyse ihmal edilebilecek kadar az zarar verir. Tamamen yazılım ve sürücünün kullanma alışkanlıklarına bağlı.

  Sprint booster dediğimiz alet ise oldukça doğru ve basit birşey için geliştirilmiş alettir. Bu alet aracın esas beyin yazılımına etki etmez yani araçta chip-tuning varsa sprint-booster da takabilirsiniz. Bu alet gaz pedalınızın kendi üzerinde bulunan elektronik devreye etki eder. Zaten direkt gaz pedalından çıkan sokete takılır. Gaz pedalının beyni ile motor beyni arasına girer. Amacı gaz pedal tepkimenizi hızlandırmaktır. Halihazırdaki pedal yazılımı siz gaza aniden yüklendiğinizde bunu direkt araç beynine iletmez, bilinçli olarak biraz gecikme ile iletir. Ayrıca orjinal yazılım gaz pedalına hiç basmadığınızda sıfır, tam olarak döşemeye yapıştırdığınızda %100 sinyal gönderir araç beynine. Fakat sprint booster (yeni modellerinde 2 kademe var), ilk kademede hiç basmadığınızda sıfır, gaz pedalına aslında yalnızca %50-60 bastığınızda %100 sinyal gönderir. İkinci kademede ise bu aralığı daha da kısaltır ve gaza çok az dokunsanız bile aslında tam gaz veriyormuşsunuz gibi sinyal üretir.

  Kısacası:
  1 - Gaza bastığınız anda çok daha az gecikme ile çekiş alırsınız
  2 - Sprint booster'ın o anki moduna göre gaz pedal aralığınız kısalır, döşemeye yapıştırmanıza gerek kalmaz.

  Bu halihazırda ekonomik ve spor sürüş modu olan araçlarda bir nevi var. Orada da aracı spor moduna alınca gaz pedal tepkimesi kısalıyor. Sprint booster aracınıza bu özelliği kazandırıyor.

  Şimdi araçta chip-tuning ve halihazırda sport modu varsa ne olacak? Bu tamamen yazılımdan yazılıma ve araçtan araca değişir. Chip-tuning yazılımınız zaten pedaldan gelen sinyali ciddi şekilde kısaltarak motoru sürüyorsa o zaman sprint booster'ın hiçbir etkisi olmayabilir. Fakat markalı, sonradan değiştirilemeyen özellikle Alman chip-tuning yazılımı kullanıyorsanız bunlar pedal tepkimesini bir yere kadar kısaltır. Bu yazılımlarla üstüne bir de sprint booster takarsanız tepkime iyice kısalır, zevkli bir sürüş sağlar. Örneğin Revo yazılımda sprint booster işe yarar ama kendiniz tuningçinize gidip zaten aşırı kısalttırdıysanız almanıza gerek yok.

  Aynı şey aracın sport modu için de geçerli. BMW M3'ünüz varsa sprint booster'a gerek yok zaten en iyi mühendislikle en iyi modları adamlar hazırlamış durumda. Fakat stock Leon'unuz varsa sprint booster işe yarar.
   
  ofaltindal, PATRON, damalis ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 4. dmRhn

  dmRhn SCW Üyesi

  600
  209
  43
 5. altıpatlar

  altıpatlar SCW Üyesi

  11.344
  2.113
  113
  yeni nesil üretilen araçlarda gaz pedalı halatsızdır elektronik beyin yöntemiyle sinyallidir bu sprint booster parçası beyne farklı sinyal ve kandırma yöntemiyle daha hızlı hale getirir amaç gazı daha çabuk yemesidir ve genelde yakıt artışına sebeb olur... zaten benzinli araçlara gerek yok dizellere kullanıyorlar...
   
  Bunu beğendi. dmRhn bunu beğendi.
 6. Lejyoner

  Lejyoner
  Administrator

  8.986
  6.435
  113
  Bazı yerler arabaya beygir veriyor diye satmaya başlamış kanmayın,sprintbooster arabaya beygir katkısı sağlamaz..
   
  Bunu beğendi. altıpatlar bunu beğendi.
 7. ilkerbilim

  ilkerbilim SCW Üyesi

  1.594
  188
  63
  Sprint Booster'e para verene kadar aracınıza yazılım yaptırın. Yazılım ile Sprint Booster'in etkisi zaten sağlanıyor.
   
 8. mrtsnr

  mrtsnr SCW Üyesi

  2.558
  500
  113
  Sorint booster aracınıza yapacağınız birşey kalmazsa zevk için yapabileceğiniz birşey. Verdiğiniz paraya değmez. Roll yapıyorsanız ilk gaza basmada daha çabuk gaz vereceğiniz için biraz daha iyi olursunuz. :) o kadaar. Başka bişi yok. Benim araçta var hep kapalı konumda :)
   
  Bunu beğendi. altıpatlar bunu beğendi.
 9. eScape

  eScape SCW Üyesi

  365
  106
  43
  Bu dediginize DSG uzerinde ki "S" giriyor mu? Yoksa "S"in amaci sadece fazla devir cevirmek mi?
   
 10. Çöllü

  Çöllü FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  4.805
  3.977
  113
  + 1500
   

Sayfayı Paylaş