spark plug non fouler | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

spark plug non fouler

Konu, 'Mk4 (2002-2008)' kısmında allyouwar tarafından paylaşıldı.

 1. allyouwar

  allyouwar
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  171
  Beğenileri:
  57
  Ödül Puanları:
  28
  Arkadaşlar merhaba bildiğiniz üzere LPG li araçlar da O2 yada Lambda sensörü nedeniyle motor arıza ışığı yanmakta, kimileri bir şekilde doğru montaj ve ayarlamalar ile bunun giderilebileceğini söylerken, kimileri bu sıkıntıyı yaşıyor.
  Konuyla ilgili biraz internette çözümler üzerine araştırma yaptım.spark plug non fouler denen ayrıca türkçe Baga olarak bilinen bir aparat ile sensör egzos dan uzaklaştırılıyor ve bir anlamda yanıltılarak ölçümü doğru olarak yapıyor.
  Konuyla ilgili bilgisi olan varsa bu konu üzerinde biraz tartışabilirmiyiz, bir şekilde bu aparatı takmak sizce ne kadar sağlıklıdır...İnternette 30-40 liraya getirtenler yada yaptıranlar varmış...

  bilgi amaçlı bir kaç resim ekliyorum

  baga.JPG

  baga_.jpg

  rea.jpg
   
 2. RedLine

  RedLine
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  4.849
  Beğenileri:
  1.282
  Ödül Puanları:
  113
  ilk kez duyduğum bişey walla:rolleyes:
   
 3. Çöllü

  Çöllü FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  Mesajlar:
  4.794
  Beğenileri:
  3.972
  Ödül Puanları:
  113
  Bunu Duymuştum ama bu seferde Benzin de (Zengin Karışımda) rolanti Yükseliyor, araba gereksiz yere yüksek devirde çalışıyor.. Bu Konuyla İlgili Bi arakadaşında röle takılması sorunu çözecegini söylemişti ama dedigimiz gibi araçların tork devirlerine göre yakıt karışımları ayarlanmakta dolayısıyla iyi yapılmış bir ayarda ve temiz gazda yakmıyor arıza ışıgı.. Fakat Bakım Sonrası Aynı silisle yeniden başlıyor ben bu sorunu kendim kontrol edebilmek için; Vag-Com almayı düşünüyorum.. En azından Açar Arıza ışıgını kendim Söndürürüm..
   
 4. Çöllü

  Çöllü FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  Mesajlar:
  4.794
  Beğenileri:
  3.972
  Ödül Puanları:
  113
  O2 Sensor modification using spark plug non-foulers
  [HR][/HR] The purpose of this thread is to discuss the modification of the O2 sensor by using spark plug non-foulers as spacers to bring the o2 sensor probe away from the exhaust gases. This causes less oxygen to be sensed by the sensor tricking the fuel computer into thinking the air:fuel mixture is richer than it is. This will make the fuel computer lean out the mixture so less fuel is consumed. It is recommended to use this modification only if other combustion enhancers are utilized so that a leaner mixture will effectively combust.

  Redmeanie brought this concept here in the hydrogen booster thread and Racer246 posted the instructions how it can be done. Today, I bought the stuff to make my own and already installed it and will post results here over the next few tanks to see what happens. Here are some pics and a full PDF with everything can be downloaded (link provided below pictures)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  You can see my o2 sensor is in good shape with hardly any carbon buildup...just barely enough to even be a layer thanks to RXP Generation II fuel additive. My purpose in this experiment is to receive full benefit from the fuel additive without the fuel computer sabotaging it.

  A full document in PDF format can be downloaded here:
   
 5. ilkerbilim

  ilkerbilim
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.593
  Beğenileri:
  190
  Ödül Puanları:
  63
  Doğru montaj ve gaz ayarı ile arıza lambası sorunu yaşamazsınız. 12000km'de 2009 Honda Civic aracıma LPG taktırdım, 67000km'de sattım. Bir kez bile böyle bir sorun yaşamadım.

  Lambda sensörünün yanıltılması ile de sensör arıza vermez ancak doğru ölçüm yapamaz. Okuduğu değere göre motor kırmaya kadar yolu var.
   
  Bunu beğendi. Çöllü bunu beğendi.
 6. Çöllü

  Çöllü FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  Mesajlar:
  4.794
  Beğenileri:
  3.972
  Ödül Puanları:
  113
  [HR][/HR] The non-foulers were about $5 at autozone.
  Anti-seize lubricant about $3.

  The 1/2" hole was drilled by placing one of the non-fouler spacers in a vice and drilling with a hand drill. It is much easier and more easily centered by using a drill press. No matter what, besides a few dollars, it just takes time to remove o2 sensor, attach to both non foulers and insert back into the exhaust manifold. Non counting the drilling time, removal and re-installation with spacers took about 10 minutes of time.

  I had to remove a heat shield from the exhaust manifold and the sensor was a tough nut to crack! With the anti-seize lubricant, everything was a breeze.

  If you have a drill press, 1-5 minutes is all you need so this is a 15 minute project and about $6-7 cost + time. There is enough anti-seize lubricant to do a couple dozen of these projects.

  I left the compressed stock washer on the base of the o2 sensor. I put on the modified non-fouler adapter without any new washer/gasket onto the o2 sensor. I added anti-seize lubricant to the o2 sensor threads..be careful not to get that stuff on the sensor probe. I then put the unmodified non-fouler spacer on the modified one with lubricant and also no gasket/washer. I DID use a gasket washer between the 2nd spacer and exhaust manifold and of course anti-seize lubricant on those threads going into the exhaust manifold.

  I hooked up all the wires again and then drove around a bit just to make sure nothing funky immediately happened and didn't really expect anything to.

  Some of the lubricant from exhaust heat smelled after I parked when I stopped. That will disappear over a bit of time. when I parked I disconnected the negative of the battery cable so the fuel computer reset. It will remain unhooked for about 4-6 hours until I reconnect it.

  The current tank is at about 3/4 and I'll know at the end of this tank if there is a difference. I keep good records of MPG and I'll post my results if it did anything at all or not.

  I used the old O2 sensor. A new one cost $40 but with the RXP, it causes almost everything to burn since it links all the hydrocarbon molecules together...causing more to burn as it absorbs infrared heat. so this sensor is in good shape and hardly had any carbon on it at all.
  Yukarıda Nasıl Montaj yaptıgını anlatmış arkadaş, Normaliyle bunun arasındaki fark anladıgım kadarıyla şudur.. Yarım inçlik bir boşluk açılarak egzostta bu aparatı onun içine iki tane üst üste takmak suretiyle monte ediyorsun ve dolayısıyla borudan geçen atık gaz degerleri bu sayede daha az ölçülmüş oluyor buda LPG kitinin zengin yakıt katışımında Arıza ışıgı yaktırmasını önlüyor fakat ilkerinde dedigi gibi bu olay benzindeyken motoru kırmaya kadar gidebilir allah korusun yüksek devirlerde LPG Yetersiz kalınca Benzine Geçen Motor Blok bile çıkarabilir bu degerlerle..
   
 7. tugra kazım

  tugra kazım
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  5.105
  Beğenileri:
  2.210
  Ödül Puanları:
  113
  bu oksijen sensör olayını ilk üyelik zamanımda yazmıştım ama cözemedim olayıı:confused: ayı sey galiba
   
 8. Sert@ç

  Sert@ç
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  578
  Beğenileri:
  135
  Ödül Puanları:
  43

  Noktasına kadar katılıyorum

  Sonuçta arıza lambasının söndürerek birşeylerede engel oluyosunuz mesela arıza anında motor lamba yakmayacak
   
 9. Çöllü

  Çöllü FORUMDAN UZAKLAŞTIRILDI

  Mesajlar:
  4.794
  Beğenileri:
  3.972
  Ödül Puanları:
  113
  Aynen:eek:key:
   
 10. SaLvia

  SaLvia
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  275
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  43
  burda da otomasyon giriyor devreye
  gazda iken ölçüm oranlarını ecuya farklı
  benzinde iken normal gönderen bi sistem yapılması gerek kanımca
  ileri bi çalışma ile buda çözülebilir aslında
  sonuçta aracın lpg sisteminin bi ecu ( beyni ) yönetimi var
  aracı gaza geçirdiği zaman bu bu sensordeki oranları değiştirerek arabanın beynine hata oranı vermiyecek şekilde bilgi verilebilir...

  belki işi ilerletmiş lpg dönüşüm firmaları bunu çözmüş olabilirler..
   

Sayfayı Paylaş