Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Sigorta Tahkim Komisyonu

• Konbuyu başlatan swotr
  • Başlangıç tarihi
S

swotr

Guest
Arkadaşlar OtoHaber dergisinde bir kaç hafta önce başlayan Sigorta Danışmanı köşesi var; takip etmenizi öneririm. Geçen haftaki sayıda; Sigorta Tahkim Komisyon'undan (STK) bahsedilmiş. Önemli bir konu, umarım ihtiyacınız olmaz.. Özetlersem şunları yazmakta:

Bir trafik kazasına karıştığınızda, hasarınız sigorta firması tarafından karşılanmıyorsa hakkınızı aramak için 2 yol var.

1) Hukuksal Yöntem: Avukat tutup, noterden vekalet tutacaksınız, dava açacaksınız, noter avukatlık ve mahkeme masraflarınız olacak ve en iyi ihtimalle 1-2 yıl sürecek.

2) Tahkim Sistemi: Haksızlığa uğradını düşünen sigortalı basit, süratli ve ucuz hak aramanın, gelişmiş ülkelerde var olan, yargıya alternatif bir mekanizmasıdır. Kısaca, 2 taraf arasında anlaşmazlık durumunda kendilerine daha uzman bir kişi seçerek anlaşmazlığın çözüldüğü sistemdir. Bu amaçla Sigorta Tahkim Komisyonu kurulmuştur ve 2009 Ağustos ayında çalışmalarına başlamıştır.

STK ya başvurmadan önce, uyuşmazlığa düştüğünüz sigorta şirketinin STK ya üye olup olmadığının kontrol etmelisiniz. STK üye olmayan kuruluşlarda tahkim görevi üstlenmemektedir.

Ek (Bu haftaki sayıda): Aracınızın sigortasını yaptırırken seçeceğiniz sigorta şirketinin Sigorta Tahkim Komisyonu üyesi olmasına dikkat etmelisiniz, ve STK dan çıkan kararların ticaret mahkemelerine gönderilerek hukuki kimlik kazandırılıp mahkeme aracılığıyla sigorta şirketlerine gönderildiğini, dolayısıyla tarafların uymak zorunda olduğunu belirtmekte. .. Daha fazla detayı dergide bulabilirsiniz :)

STK Sitesi: www.sigortatahkim.org

İsmet Karaman - Otohaber

teşekkürler inşeALLAH gerek duymayız

sigortayla bir kere başım derde girdi onda da şahabeli bir durum oldu rapor tutturmadım diye ama ak sigortanın adana bölge müdürlüğüne bir telefon açıp sizene kardeşim arabam kaskolu istersem gider duvara vururum eş.ek gibi yapacaksınız dedim 1 saat sonra bölge müdürü aradı hasar dosyanız işleme alınmıştır yetkili servise başlamaları için onay verildi dedi...

konuya bu haftaki sayıdan ilave yaptım arkadaşlar detaylar dergi ve STK sitesinde bulabilirsinz :)

sigortayla bir kere başım derde girdi onda da şahabeli bir durum oldu rapor tutturmadım diye ama ak sigortanın adana bölge müdürlüğüne bir telefon açıp sizene kardeşim arabam kaskolu istersem gider duvara vururum eş.ek gibi yapacaksınız dedim 1 saat sonra bölge müdürü aradı hasar dosyanız işleme alınmıştır yetkili servise başlamaları için onay verildi dedi...

her böyle diyene hasar ödüyorlrmı acaba..

her böyle diyene hasar ödüyorlrmı acaba..

ben öyle hallettim sorunu araba serviste 4 gün yattı daha eksper onay vermedi diyorlardı. inan çok kızgındım beni aradıklarında ve direkt onu söyledim alkollü değilim ehliyetsiz değilim istediğim duvara vururum kasko yaptırmış ve parasını ödemişim onlarda bu hasarı yaptırmak zorundalar. öyle değil mi? ben yanlış bilmiyorsam öyle

Geri
Üst Alt