Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon Hız ve Devir Göstergesi

İsmail Gps ıle devır saatının arasındakı fark devır saatının yanılma payıdır,1.6 16V leonum varken 4. vıtesı 180 de bıtıryodum,dynoya cıkardıgımda ıse 172km hızda 4 bıttı. Dıyosunkı hesaplamalarıma gore 136-138 gıtmem gerekıyo derken 130-132 gıdıyorum,hesaplama yaparken yol sartlarını,aktarmada olabılcek sorunları yada hava sartlarını kenara atmıs olmuyomusun anladıgım kadarıyla ? Senın hesabına gore surtunmenın 0 oldugu ortamda Km hesabı yapıp dısardada aynı seyın cıkmasını beklıyosun

Hocam GPS herzaman doğru hıza yakın hızı verir ve gerçek hızdan herzaman daha azdır. Aradaki fark ülke kurallarından kaynaklanır; çoğu ülke araç kadran hızının gerçek hızından az olmasını ister ve buna "safe on error side" derler. Buraya kadar zaten sizinle de hemfikiriz, bilgi olsun diye yazdım.

Kullandığımız sistem mekanik bir sistem ve dişlilerlerde herhangi bir kayıp olamayacağına göre tek kayıp baskı balatada olabilir ki buda zaten çok az; 150-200 devir farketmesine olanak yok. Ele aldığımız sistem mekanik olduğu ve araç hiçbir koşulda geri gitmediği için motoru ne kadar dönderiyorsa, tekerleğide dişli oranlarıyla orantılı olarak ( manuel bir arabada kayıplar ihmal edilebilir) döndürmesi işten bile değildir.

Vermiş olduğum 1.4 TSI Leon vites oranlarını 2009 yılı kataloğundan aldım ve makyajlı serinin kataloğu. Ve o vites oranlarına göre benim yaptığım hesaplar makyajlı arabalar için tutuyor.

2 seçenek kaldı bana;
- makyajsız leonlarda vites oranları farklı (bu kuvvetle muhtemel şu anda çünkü yakıt tüketimleri makyajlı serilere göre daha fazla)
- benim arabamda bir sorun var (şimdilik düşük ihtimal)

Konuyu çözecem yakın zamanda.

---------- Post added at 21:23 ---------- Previous post was at 21:19 ----------

Formüller, kusursuz koşullar için çalışır.

Hocam böyle mekanik bir ortamda formuller çalışır basit yaklaşımlarla.
Zaten herşey ortada; birkaç dişli, bir baskı balata, bir de lastik. Zaten başka arabalarda deneyerekte çalıştığını anlayabiliriz, ben şimdiye kadarki bütün arabalarımda denedim.

Hocam GPS herzaman doğru hıza yakın hızı verir ve gerçek hızdan herzaman daha azdır. Aradaki fark ülke kurallarından kaynaklanır; çoğu ülke araç kadran hızının gerçek hızından az olmasını ister ve buna "safe on error side" derler. Buraya kadar zaten sizinle de hemfikiriz, bilgi olsun diye yazdım.

Kullandığımız sistem mekanik bir sistem ve dişlilerlerde herhangi bir kayıp olamayacağına göre tek kayıp baskı balatada olabilir ki buda zaten çok az; 150-200 devir farketmesine olanak yok. Ele aldığımız sistem mekanik olduğu ve araç hiçbir koşulda geri gitmediği için motoru ne kadar dönderiyorsa, tekerleğide aynı devirde ( manuel bir arabada kayıplar ihmal edilebilir) döndermesi işten bile değildir.

Vermiş olduğum 1.4 TSI Leon vites oranlarını 2009 yılı kataloğundan aldım ve makyajlı serinin kataloğu. Ve o vites oranlarına göre benim yaptığım hesaplar makyajlı arabalar için tutuyor.

2 seçenek kaldı bana;
- makyajsız leonlarda vites oranları farklı (bu kuvvetle muhtemel şu anda çünkü yakıt tüketimleri makyajlı serilere göre daha fazla)
- benim arabamda bir sorun var (şimdilik düşük ihtimal)

Konuyu çözecem yakın zamanda.
aynen durum bu hocam. yani sürtüne kaybı gibi etkenin durumu söz konusu değil. araba havada bile dönse 5000 devirde 100le gidiyosa her yerde 5000devirde 100le gitmelidir. haa sürtünmesiz yerde 5sn'de 5000devir 100km/h hıza çıkar sürtünemli yerde 50sn'de aynı hız ve devire çıkar fakat dediğim gibi bir aynı devirde hep aynı hızda olmadlır.

Dediğiniz gibi kuvvvetle muhtemel makyajsız kasanın vites oranları farklı.

---------- Post added at 19:24 ---------- Previous post was at 19:23 ----------

baskı balata da o kadar fark ettirir mi hiç tecrübem olmadı bilmiyorum.

---------- Post added at 19:27 ---------- Previous post was at 19:24 ----------

Vites oranlarım;
1-) 3.615
2-) 1.955
3-) 1.281
4-) 0.973
5-) 0.778
6-) 0.646
Son dişli oranı-) 4.055

makyajsız kasanın vites oranları farklı,

Top gear ratio 0.65
Final drive ratio 4.35

aynen durum bu hocam. yani sürtüne kaybı gibi etkenin durumu söz konusu değil. araba havada bile dönse 5000 devirde 100le gidiyosa her yerde 5000devirde 100le gitmelidir. haa sürtünmesiz yerde 5sn'de 5000devir 100km/h hıza çıkar sürtünemli yerde 50sn'de aynı hız ve devire çıkar fakat dediğim gibi bir aynı devirde hep aynı hızda olmadlır.

Dediğiniz gibi kuvvvetle muhtemel makyajsız kasanın vites oranları farklı.

---------- Post added at 19:24 ---------- Previous post was at 19:23 ----------

baskı balata da o kadar fark ettirir mi hiç tecrübem olmadı bilmiyorum.

---------- Post added at 19:27 ---------- Previous post was at 19:24 ----------

makyajsız kasanın vites oranları farklı,

Top gear ratio 0.65
Final drive ratio 4.35

Evet hocam bu oranlar mantıklı, böyle olunca herşey çözülüyor:)
Bütün vites oranlarını varsa yazabilir misin? Sen yaz da konu da kilitlensin.
Herkesin de bilgisi olsun:)
oh be:)

yazamam ne yazık ki çünkü sadece bu kadarı yazıyo sitede =)

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=165352

Neyse zaten 6. vites oranları aynı. Muhtemelen aynı şanzıman ama farklı son dişli oranı kullanılmıştır diyelim; birimiz bulursa da söylesin arkadaşlar.

SONUÇ:

1-) 1.4 TSI leonlarda makyajsız kısaların vites oranları, makyajlı kasalardan daha kısa.

2- ) Makyajlı kasa leonların yakıt tüketimleri azda olsa daha düşük

3- ) Makyajlı kasa leonlarda Cruise control aktifken ekranda göstergeç yanıyor ve ayrıca yol bilgisayarlarında hızda görüntüleniyor.

Bence konu kilitlenebilir.
Teşekkür ederim...

3- ) Makyajlı kasa leonlarda Cruise control aktifken ekranda göstergeç yanıyor ve ayrıca yol bilgisayarlarında hızda görüntüleniyor.

önceki mesajınızda tam emin olamadım kokpit demiştiniz şimdi göstergeç deyince belitrmek istedim yeşil yanan cruise control işareti makyajsız kasalardada mevcut ve yanması lazım cruise control aktif iken umarım yanlış anlamamışımdır.

Konuyu paylaşım ve bilgi edinme yönünden başarılı buldum +rep..

timurcum makyajsızların hepsinde yok diye biliyorum ben.

önceki mesajınızda tam emin olamadım kokpit demiştiniz şimdi göstergeç deyince belitrmek istedim yeşil yanan cruise control işareti makyajsız kasalardada mevcut ve yanması lazım cruise control aktif iken umarım yanlış anlamamışımdır.

Doğru anlamışsınız hocam. Ben de yanmıyor; kitapçığında da bazısında yanar bazısında yanmaz; modele bağlı diyor. Ben de bu yüzden üstüne gitmedim.

Geri
Üst Alt