Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon Hız ve Devir Göstergesi

notyet

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar.
Aracımın şanzuman dişli oranları, son dişli oranı ve lastik boyutuna göre 6. viteste 3000 devirde yapması gereken hızı hesapladım.
Lastik ebadım: 205/55 R16

Vites oranlarım;
1-) 3.615
2-) 1.955
3-) 1.281
4-) 0.973
5-) 0.778
6-) 0.646
Son dişli oranı-) 4.055

Dinamik lastik dönüş çapını elde ederken lastik çapını 0.965 ile çarptım.
Yaptığım hesaplarda 6. viteste 3000 devirde 132 km/sa yapmam gerektiğini gördüm.
Sonra yolda devir saatimi 3000'e sabitledim ve hızımı 130 km/sa olarak gördüm. GPS'ten hızımı okuduğumda ise hızımı 124 km/sa olarak gördüm. Gerçek hız herzaman gösterilen hızdan azdır onu biliyorum.
Benim kafama takılan görmem gereken hız 3000 devirde 136-138 km/sa olmalıydı ve gerçek hızımda 130-132 km/sa olmalıydı.
Sizlere sorum, devir göstergemde hata mı var?
Devir saatlerinin hata oranları nedir?
Teşekkür ederim.

belki hesapta bi yanlış vardır..

İşte o yüzden yazdım kullandığım referans sayılarını; farklı hesaplayan varsa söyleyin arkadaşlar.

analog göstergelerde yanlış göstermesi muhtemel olabilir digital gösterge olsa böyle bir durum olmaz diye düşünüyorum

ben hesapta hata yada eksik parametre olabileceğini düşünüyorum :)

ben hesapta hata yada eksik parametre olabileceğini düşünüyorum :)

Hocam düşünmeyin, üşenmeden bir hesaplayın:)
Sonra verdiğim vites oranları doğru mu?
Ben bir yerden zar zor buldum oranları, başka bilen varsa karşılaştırabilir mi?
Başka 1.4 TSI kullanan arkadaşlar, 6.viteste, 3000 devirde hız göstergeniz ne gösteriyor, ona bakarsanız benim için çok sevinirim.
Teşekkürler..

formül tam olarak nedir?

benim aracım yaklaşık 2100 2200 devirde 100 km hız yapıyor. bizdeki passat tsi da (son dişli oranı hariç aynı oranlara sahip) hemen hemen aynı devirlerde aynı hızı yapıyor. ayrıca yol bilgisayarındaki dijital ekranda kadranla aynı değeri veriyor.

formülde eksik bir parametre olma ihtimali var diye düşünüyourm halen :)

formül tam olarak nedir?

benim aracım yaklaşık 2100 2200 devirde 100 km hız yapıyor. bizdeki passat tsi da (son dişli oranı hariç aynı oranlara sahip) hemen hemen aynı devirlerde aynı hızı yapıyor. ayrıca yol bilgisayarındaki dijital ekranda kadranla aynı değeri veriyor.

formülde eksik bir parametre olma ihtimali var diye düşünüyourm halen :)

Tekerleğe aktarılan devir = Motor devri(rpm)/son dişli oranı/hangi vitesdeysek o dişlinin oranı
Hız = Tekerlek yuvarlanma dairesi x tekerleğe aktarılan devir x 60 / 1000

Tekerlek yuvarlanma dairesinin birimi metre ve yaklaşık 0.965 gibi bir değerle çarpılması gerekiyor dinamik dönme çapını elde etmek için.

Benim aracım 2300 devirde 100 yapıyor. 2100-2200 olduğuna eminmisiniz? Aracınız 1.4 TSI leon mu? Bende sıkıntı olup olmadığını anlamaya çalışacağım.

Tekerleğe aktarılan devir = Motor devri(rpm)/son dişli oranı/hangi vitesdeysek o dişlinin oranı
Hız = Tekerlek yuvarlanma dairesi x tekerleğe aktarılan devir x 60 / 1000

Tekerlek yuvarlanma dairesinin birimi metre ve yaklaşık 0.965 gibi bir değerle çarpılması gerekiyor dinamik dönme çapını elde etmek için.

Bu arada 2100 devirde 100 km hız yaptığına göre aracınız dizel sanırım?

ikiside tsi. 6. vitesteki değer. eski 1,6 fsi aracımda 6. viteste 2200 -2300 aralığında yapıyordu 100 km hızı.

formülü bir deneyeyim. ancak gördüğüm tüm tsi lar hemen hemen aynı devirde aynı hızı yapıyor. yapmıyorsa debriyajda sorun vardır.

yanlız bu orantıyı ben başka bir yerde başka şekilde görmüştüm nasıl olduğunu ta hatırlamıyorum ama 5. viteste 1000 devirle kaç yaptığı verisini kullanarak bir orantı kuruluyordu diye hatırlıyorum.

ikiside tsi. 6. vitesteki değer. eski 1,6 fsi aracımda 6. viteste 2200 -2300 aralığında yapıyordu 100 km hızı.

formülü bir deneyeyim. ancak gördüğüm tüm tsi lar hemen hemen aynı devirde aynı hızı yapıyor. yapmıyorsa debriyajda sorun vardır.

yanlız bu orantıyı ben başka bir yerde başka şekilde görmüştüm nasıl olduğunu ta hatırlamıyorum ama 5. viteste 1000 devirle kaç yaptığı verisini kullanarak bir orantı kuruluyordu diye hatırlıyorum.

Debriyajda ne tür bir sorun olabilir?
Aracı sürdüğünüz bir anda 6.vitesde 100 km hızı hangi devirde yaptığınızı net olarak söylerseniz çok sevineceğim:) Sizin dediğiniz değerler çok mantıklı çünkü bence de mantık olarak 2150 devirde yapması gerekiyor 100 km hızı? Benim de beklentim buyken ben 2300 devirde görüyorum.

Geri
Üst Alt