Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon Hız ve Devir Göstergesi

timurcum makyajsızların hepsinde yok diye biliyorum ben.
model farkı demekki,ince bir detay herkesin gözünden de kaçmış ama. :)

Benim Leonda yoktu..

alp seninki 2008 modelmiydi acaba 2009 makyajsız kasa sonrasına yaptılar demekki.

Doğru anlamışsınız hocam. Ben de yanmıyor; kitapçığında da bazısında yanar bazısında yanmaz; modele bağlı diyor. Ben de bu yüzden üstüne gitmedim.

benim 2009 model ve yanıyor acaba model neydi sizin ?
bazı 1.6 larda zamanında 2009 öncesi torpido lambası veya bagajda aydınlatma lambası da yoktu ama bende vardı.

6/100kmh 2100-2200rpm civarı bende..
akşam dönerken aklıma geldi baktım ama..

farklı güçteki TSI'lar arasında bildiğim kadarıyla sadece şanzuman oran farkı var..makyajlı ve makyajsız arasında yok..
mesela 170hp'liğin biraz daha kısa final ratio'su..
yani 170hp daha kısa oranlara sahip ufak da olsa..

model farkı demekki,ince bir detay herkesin gözünden de kaçmış ama. :)

alp seninki 2008 modelmiydi acaba 2009 makyajsız kasa sonrasına yaptılar demekki.

benim 2009 model ve yanıyor acaba model neydi sizin ?
bazı 1.6 larda zamanında 2009 öncesi torpido lambası veya bagajda aydınlatma lambası da yoktu ama bende vardı.

Benim 2008 model hocam ve yanmayanlardan.

---------- Post added at 02:34 ---------- Previous post was at 02:27 ----------

6/100kmh 2100-2200rpm civarı bende..
akşam dönerken aklıma geldi baktım ama..

farklı güçteki TSI'lar arasında bildiğim kadarıyla sadece şanzuman oran farkı var..makyajlı ve makyajsız arasında yok..
mesela 170hp'liğin biraz daha kısa final ratio'su..
yani 170hp daha kısa oranlara sahip ufak da olsa..

Hocam ben de baktım eve dönerken ve 6. viteste 2250 devirde 100 km hız okudum kadrandan. Düşündüğümüz gibi makyajsız kasalarda vites oranları daha kısa ve yakıt tüketimleri daha fazla; en azından bulduğumuz veriler 6. vitesin daha kısa olduğunu bize söylüyor. Yeni bulduğumuz son dişli oranı (final drive raito) ile hesap yaptığımda, 2250 devirde kadranda 100 görmem gayet mantıklı. Gerçek hız olarakta 94-95 arası bir hıza denk gelirki buda benim yeni oranlarla yaptığım hesaplarda bulduğum hız. Ayrıca yakıt tüketimlerindeki ufak tefek artışlarda kısa tutulan viteslerden kaynaklandı çok büyük ihtimalle.
Sizin araç makyajlı mı makyajsız mı bu arada?
Makyajlı kasalarda 6. vitesde 100 2100-2200 devir arasında 2100'e yakın olan yerde görünüyor. Bunu sabah başka arkadaşta onaylamıştı gönderdiği resimle.

makyajsızda devir aralıkları 4'e bölünmüş durumda..
2150rpm'dir max bence çünkü aradaki ilk çizgiye o kadar yakın değildi..yani 2250 rpm'den en az 100rpm aşağıda..

arabam '09 makyajsız yani..
velakin bence kadranda 100 görünürken GPS 94-95 civarı bi hız göstermez sanki..
%5-6 biraz fazla gibi..

makyajsızda devir aralıkları 4'e bölünmüş durumda..
2150rpm'dir max bence çünkü aradaki ilk çizgiye o kadar yakın değildi..yani 2250 rpm'den en az 100rpm aşağıda..

arabam '09 makyajsız yani..
velakin bence kadranda 100 görünürken GPS 94-95 civarı bi hız göstermez sanki..
%5-6 biraz fazla gibi..

Hocam mesela avrupa birliğine üye ülkelerdeki kurallar diyorki;
1-) kadrandan görünen hız hiçbir zaman gerçek hızdan fazla olamaz
2-) kadranda görünen hız hiçbir zaman gerçek hızın %110'nunundan 4 fazlası olamaz.

Siz 90 ile giderken kadran 90-103 arası istediği sayıyı gösterir; fazlası eksiği yok. Bana sorarsan evet GPS 5-7 km arası eksik ölçüyor benim arabamda.

---------- Post added at 03:19 ---------- Previous post was at 02:54 ----------

Aracımdan bugün çektim iş dönüşü. 6. viteste 100 km'de hız sabit.

1.jpg

90'la giderken eksik gösteriyosa Avrupa'ya göre neden GPS'te %5-6 eksik gösteriyo peki abi. ??
o üst limit o zaman herhalde..

90'la giderken eksik gösteriyosa Avrupa'ya göre neden GPS'te %5-6 eksik gösteriyo peki abi. ??
o üst limit o zaman herhalde..

bütün hızlarda eksik göstermesini istiyorlar; buna "error in safa side" güvenli tarafta hata diyorlar. Üst limit olarak hızın 11/10'unun 4 fazlası olarak konmuş.
mesela 90 ile giderken kadranda okyacağın hız 90 ile 103 (90*11/10+4) km arasında değişebiliyor.

---------- Post added at 13:07 ---------- Previous post was at 12:42 ----------

arkadaşlar dün biraz araştırma yaptımda Leonlar hakkında fazladan birşey buldum.
Dünyadaki bütün markalar artık daha ekonomic ve çevreci olmanın peşindeler ve bu teknolojilerine bir isim vermişler.
Örnekler verecek olursak;
VW - Blue motion
Skoda - Greenline
Mercedes - Blue Effiency
BMW - Efficient Dynamics
Opel - Ekoflex
Ford - Econetic
Hyundai - i-bule
Renault - dacia eco
Pegugeot - blue leon

Seatta 2008 yılından itibaren ECOMOTIVE olayına geçmiş ve önce dizeller olmak üzere benzlin motorlarda da bu iyileştirmeleri yapmaya başlamış. Vites oranlarını 1. ve 2. vitesi sabit tutarak kalanlarını daha uzun tutmuş. Bunu zaman olarak biryerde yapmış ama nerede yapmış belli değil. Yani makyajlı ve makyajsız olarak ayırmak belki de yanlış olur. Ama yaptığı kesin. İnternette Seat Leon Ecomotive ile ilgili dolu yazı var.

Seat ECOMOTIVE Anlamı: motor porgramında ince ayar, aerodinamik iyileştirmeler, 3. vitesten başlayarak daha uzun vitesler, dönüş ve hava dirençlerinde iyileştirme olarak adlandırılıyor.

"Fine tuning in the engine management system and on the body work: Aerodynamic improvements as the
carpeting of the underbody, longer gear ratios starting with the 3rd gear, reduced rolling and air
resistance for tyres and body work, switching display."

bütün hızlarda eksik göstermesini istiyorlar; buna "error in safa side" güvenli tarafta hata diyorlar. Üst limit olarak hızın 11/10'unun 4 fazlası olarak konmuş.
mesela 90 ile giderken kadranda okyacağın hız 90 ile 103 (90*11/10+4) km arasında değişebiliyor.

---------- Post added at 13:07 ---------- Previous post was at 12:42 ----------

arkadaşlar dün biraz araştırma yaptımda Leonlar hakkında fazladan birşey buldum.
Dünyadaki bütün markalar artık daha ekonomic ve çevreci olmanın peşindeler ve bu teknolojilerine bir isim vermişler.
Örnekler verecek olursak;
VW - Blue motion
Skoda - Greenline
Mercedes - Blue Effiency
BMW - Efficient Dynamics
Opel - Ekoflex
Ford - Econetic
Hyundai - i-bule
Renault - dacia eco
Pegugeot - blue leon

Seatta 2008 yılından itibaren ECOMOTIVE olayına geçmiş ve önce dizeller olmak üzere benzlin motorlarda da bu iyileştirmeleri yapmaya başlamış. Vites oranlarını 1. ve 2. vitesi sabit tutarak kalanlarını daha uzun tutmuş. Bunu zaman olarak biryerde yapmış ama nerede yapmış belli değil. Yani makyajlı ve makyajsız olarak ayırmak belki de yanlış olur. Ama yaptığı kesin. İnternette Seat Leon Ecomotive ile ilgili dolu yazı var.

Seat ECOMOTIVE Anlamı: motor porgramında ince ayar, aerodinamik iyileştirmeler, 3. vitesten başlayarak daha uzun vitesler, dönüş ve hava dirençlerinde iyileştirme olarak adlandırılıyor.

"Fine tuning in the engine management system and on the body work: Aerodynamic improvements as the
carpeting of the underbody, longer gear ratios starting with the 3rd gear, reduced rolling and air
resistance for tyres and body work, switching display."

ısmaıl tsı motor zaten bu dusuncenın urunu avrupalı otomobıl uretıcılerı daha cok cevrecı araclar uzerınde duruyor

Evet haklısın ama 2008 yılından sonra bir iyileştirmeye daha gitmiş Seat grubu.

Geri
Üst Alt