Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat leon full led.

Ben teşekkür ederim abi detaylı bilgi için, evet iç aydınlatmada arıza lambası yakma olayı yok. Dış aydınlatmalarda söz konusu arıza lambası olayı zaten. Yalnız abi bildiğim kadarı ile sen bu ledlerle birlikte dirençte kullandın. Dirençlerin çektiği güçte hesaba eklenmemeli mi? Birde bu ledlerin çalışma voltajı 3Voltmu? Serimi bağladın her birini? Liseden bildiğimiz V=IxR formülündenhesaplıyoruz sanırım :D Plakadaki aydınlatmada bu şekilde 0.6 wattlık enerji çeken bir aydınlatma yine arıza lambası yakması lazım benim mantık pek almadı hesabı.
Yalnız abi yanlış anlama ben eksik bildiklerimi veya bilmediklerimi öğrenmek için soruyorum bütün bunları. Bu arada plaka aydınlatması için bende el kaldırıyorum :)

Sırayla cevaplamaya çalışayım :)

Evet bu ledlerle birlikte direnç te kullandım. Dirençsiz o ledler direkt çalıştırmamız imkansız.

Dirençler de elbette güç tüketiyor fakat aslında direnç üstünde tüketilen enerji, led üstündeki tüketilen enerji yanında yok gibi (Hiç yok demiyorum). Çünkü direnç aslında akım sınırlama görevi görüyor. Yani kaybolan bir tüketim söz konusu değil. Sadece sınırlandırma yapıyor. Kaldı ki led öyle değil. Üstündeki elektrik akımını ışığa dönüştürürken harcama yapıyor.

Eğer ki seri led(ler)e kalkıp biz paralel bağlantı yapsaydık işte o zaman dediğin doğru. Eşdeğer bir direnç sözkonusu olacaktı. O zaman da led ile direnç arasında belli bir yük dağılımı olacaktı. Verdiğim örnek tamamen seri bağlantı ile alakalı. Bu ampüllerin kimisinde paralel kimisinde de seri bağlantılar yapıldı.

Ledlerimizin çalışma voltajı şu demiyorum. Çünkü datasheetinde belli bir çalışma voltaj aralığına sahipler. Min. 3.0v, tipik 3.2v ve max. olarak ta 3.6v a kadar bir çalışma aralığı mevcut. Ben genel olarak 3v baz aldım. Fazla voltaj ya da akım malzemenin ömrünü kısaltır.

Liseden bildiğimiz V=i.r formülü evet :) Fakat sadece ledi sürmeyle işimiz bitmiyor. Kullanılacak direncin de üstüne düşecek yükü de hesaplamamız lazım ki sonra sağdan soldan malzemeyi patlatmasın. Direncin de belli bir dayanma gücü var malum.

Gelelim plaka ledlerine. Elbetteki 0.6w ile plakaya takacağın led sırıta sırıta arıza yakar.

İşin o kısmı biraz civcivli. Yani orda küçük bir alicengiz yaptım ve hem sistem güzel çalıştı hem de arıza lambası yakmadı. Elinize geçince gördüğünüzde sizin de hoşunuza gideceğinize eminim.

Plaka lambalarında; vw o lambalara belli bir alt limit ve üst limit aralığı vermiş. Bunu bizzat test ederek gördüm. Yani şu tüketimin altına düşersen arıza lambasını yak gibi.

Son olarak merak edip bilgimizi paylaştığımız sürece yanlış anlamam. Yeterki herkesin işi görülsün, herkes birşeylerden faydalansın.
Ayrıca böyle bir sipariş olayına girişirsek tek tek uğraşmak istemiyorum. Set / Kişi şeklinde olursa benim için daha makbul olur. Sonuçta şu kişiye bundan, o kişiye şundan dersek ben o işin altından çıkamam. Herkese set yapmak daha iyi.

Gule gulle kullan ziya abi sende huner cok elnden her is geliyor

• Beğen
Reaksiyonlar: Ziya
ben de full led setten istiyorum, parmağımı da kaldırdım.

Sanırım 3 kişi oldu şimdiden. Başka isteyen varsa parmakları görelim.

abı bagaj ıcın olandan torpıdo makyaj aydınlatması ve plaka ıcın olandan ıstıyorum fıyat neyse bı ıban at hesabına yatrım abı :)

LED AMPÜL SETİ İSTEYENLER LİSTESİ.

1- [MENTION=3110]serenity[/MENTION]
2- [MENTION=25225]bulosell[/MENTION]
3- [MENTION=24302]firozat[/MENTION]
4- [MENTION=25337]focus[/MENTION]
5- [MENTION=23360]atay78[/MENTION]
6- [MENTION=25462]ssaglam[/MENTION]

Şöyle bir liste olursa daha iyi olacağını düşünüyorum. Arkadaşlar listeyi en azından tatil dönüşümüze (26.08.2013 tarihi) kadar güncel tutalım. O zamana kadar led ampül setini sipariş etmek isteyenler isimlerini yazdırırlarsa en azından az çok ne yapacağımızı da şimdiden belirlemiş oluruz.

Geri
Üst Alt