Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon FR DSG LPG uygulaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Gecen sene montaj yaptıgımız 1,4 tsi arac ankarada kullanılıyordu;14 kurus 16 kurus gibi acayip insanin inanası gelmeyen hesaplamalar yapmıstı arkadas; sonradan anlasıldıki biz 2liraya lpg alırken ankarada rakam 1.6 lardaymıs.

O aracı daha sonra kayseride baska bir arkadasa satın aldık; 5 aydır kayseride kullanılıyor; tuketim degerleri denildigi gibi 9 litre lpg civarlarında tabi benzin olcumu yapmıyodu arkadaslar. Ben uzun donem karma tuketim verilerinide paylasıcam.

1,4 tsi ve 2,0 tsi da fiyat 2300 nakit 2500 10taksit 1,6 fsl araclarda 2100 pesin 2300 10 taksit fiyatlara montaj yapılıyor. Simit depoda 50 tele fark alıyolarmis.
Arac rolantide 1000 devirde benzin kullanıyomus; onun harıcı her durumda % 5 benzin tuketiyomus; bende bilmiyordum ogrenmiş oldum demekki olcumlerde benzinide dolduracaz... Arac hiçbir zaman %100 lpg kullanmıyormus bu da enjektorlerın yanmaması içinmiş. Cevaplarım gecikmeli oluyor kusura bakmayın lpg ustalarına soruyorum bildigim bir sistem olmadıgı için...
LPG ve boyle araca binip binmeme konusuna gelince yaklasık 4 yıldır lpg li arac kullanıyorum su ana kadar da hiç bir sıkıntı yasamadım araclarımı sıfır aldıgım donemlerde dahi lpg taktırdım, işin ilginc yani lpg ile tasarruf sagladım kac defa kendini amorti etti; aracımıda 2. el olarak satıslarda lpg sistemine verdiğim parayı hep ustune koyarak sattım. Bu aracıda aylardır arastırıyordum fsi motorlar lpg uygulanamadıgı için 2.elde dusuk fiyatlara alıcı buluyor bu bir gercek 50binlira verilerek alınan 2.0 fsi ların hepsi 28 30 lu rakamlara satıldı bilen biliyor; ama 1.6 102 bg aracı 33 34 e alan adam 30 a satarken nazlanarak sattı; bu buyuk motor hacminin ve lpg uyumsuzlugunun sonucu olarak goruyorum. 2. el boyle bir arac alarak hem zararımı azaltıyorum hemde tum beklentilerimi karsılayan bir araca sahip oluyorum. Sakin kullanımda (eşim haftaiçi işe giderken kullanıyo) 8-9 litre yakıyor; performanslı kullanımda 12 13 litre ortalama tuketimi olacak benzinde bu hesap 40 50 kurus tuketim olacak lpg de 20 25 kurus olacak. hesaplarıma gorede 10 15 bin km de sistem kendini amorti edecek... Parayı kazanmak degil harcamayı bilmek derdi Rahmetli sakıp sabancı 100 000 km sonra satsam oldurdum desem 30 a satsam zaten arac zararını amorti etmiş olacak. Bilmem anlatabildimmi...
tasarruf lpg ıle olmaz tasarruf dıyorsan tdı al tdı fr al daha cok tasarruf yaparsın bu aracta karda olup olmayacagın ılerleyen zamanda veya satarken ortaya cıkacak ben sahsım adına konusayım fr araca lpg takılmış dendıgı zaman kesınlıkle yanına yaklaşmam

Dusuncelerinizi saygıyla karsılıyorum. Bu olay birazda yasadıgınız sehirlerle alakalı; izmir Ankara Antalya Adana Antep Kayseri gibi sehirlerde bu cok normal bi uygulama iken İstanbul Trabzon Sakarya gibi illerde acıkcası cok sıcak bakılmıyor.. Bende cok karsıydım taki yılda 40 000 km yapmak zorunda kalana kadar sıfır km bi dizel arac aldım ve kısın 4 defa yolda kaldım. Sehirler arası yolda o rezillikleri yasadıktan sonra bir daha dizel arac almamaya yemin ettim; 4 yılı askın suredir yaklasık 12 farklı aracım oldu hepside lpg ile calisıyordu; bir sıkıntıda yasamadım. Tasarruf olayıda anlattıgım gibi %40ın altına dusmedi. Bu noktalar isıgında lpg benim gozumde alternatif yakıt degil alternatifsiz yakıttır.

92 model 2.0 toyota corona ya 98 yılında lpg taktırdık ve depo taktırmadan evlerde mutfakta ki kullandıgımız 12kglık mutfak tüpüyle kullanıyorduk tüp bagaja dik sığmıyordu yan yatırdıgımızda 180-200 km gidiyordu bir tüp ve içerisindekinide iş yerindeki mutfakta yada sobada 1 hafta kullanabiliyorduk lpg demek ekonomi demektir aradan 13 yıl geçti bugün performans kaybıda azaldı tadından yenmez artık....

spor arabalara lpg takılmasına karşıyım diyenlere şunu sormak lazım şu düşünceden dolayı haklısınız büyük hacimli arabaya spor arabaya parası çok olan biner oda benzini dert etmez denir ama böyle bir ekonomi sağlanabiliyorsa ve performansdan ödün verilmiyorsa neden benzinli binilsin arabaya zarar verir diyoruz kimimiz arabasını 300bin km 500bin km kullanıyoruz ben dizel hayranı olmama ragmen bu mantıga karşıyım asıl büyük hacimli arabaya takacaksın lpgyi tasarrufun dibine vuracaksın keyifle gazlayacaksın.... eski amerikan arabalar 8silindir 4.7 4.2lt olanlar gazladıgında ışıktan kalkıp diğerine varana kadar 2-3lt benzin yakıyor lpg takıp bu tüketimi yarıya indirirsen tasarruf etmiş olursun akıllılık etmiş olursun bence...

hayırlı olsun siyami abi güle güle gazla:)

a noktasından b noktasına 40 milyona gitmek warken niye 60 milyona gideyimki ( örnek ) performans arabası diyosunuz ? kim hergün trafikte arabasını tam performans kullanıyor ??? her dakka redlineda wites değiştirip max hızamı çıkılıyo ? aracım 98 model 2.0 ford mondeo we gayet memnunum lpgden , geçen ay izmire gidip geldim 120 sabit hızda 200 bin yakıyo şehirler arası yolda , ne diye benzinde gidip 300 bin yakayımki ???

Tebrık edıyorum duz mantıgın dıbıne vuruldugu b nokta konunun ıcerıgı resmen.Sorarım benzının sogutucu ozellıgı varken LPG nın varmıdır.98 model 2 lıtre atmosferık arabanın teknolojısı ıle TFSİ ın teknolojısı aynımıdır ? Vw 1.6 ya lpg yı kendısı takarken neden Tfsi da lpg takıp daha cok musterı cekmek ıstemez acaba? musterısıne "Tfsi alın Lpg takın hem daha fazla gazlayın dolasın hemde daha ucuza arabanızı kullanmıs olun" demez ? Lpg performansı etkılemeyen b yakıt turu olsaydı bugun 400-500bg lık yuklu arabalara gıdıp lpg takar adamlar hem daha ucuza gazlar hemde az yakarlardı,ama 20-30bın dolar verıp araba modıfıye eden adam bunu dusunememıs yada parası cok gelmıs olcakkı lpg takmamıs arabasına.Tfsı teknolojısını ıyıce ınceleyelım lpg nın ne kadar verımlı calıscagını ogrenelım bu sıstemde ona gore yazalım cızelım

Tebrık edıyorum duz mantıgın dıbıne vuruldugu b nokta konunun ıcerıgı resmen.Sorarım benzının sogutucu ozellıgı varken LPG nın varmıdır.98 model 2 lıtre atmosferık arabanın teknolojısı ıle TFSİ ın teknolojısı aynımıdır ? Vw 1.6 ya lpg yı kendısı takarken neden Tfsi da lpg takıp daha cok musterı cekmek ıstemez acaba? musterısıne "Tfsi alın Lpg takın hem daha fazla gazlayın dolasın hemde daha ucuza arabanızı kullanmıs olun" demez ? Lpg performansı etkılemeyen b yakıt turu olsaydı bugun 400-500bg lık yuklu arabalara gıdıp lpg takar adamlar hem daha ucuza gazlar hemde az yakarlardı,ama 20-30bın dolar verıp araba modıfıye eden adam bunu dusunememıs yada parası cok gelmıs olcakkı lpg takmamıs arabasına.Tfsı teknolojısını ıyıce ınceleyelım lpg nın ne kadar verımlı calıscagını ogrenelım bu sıstemde ona gore yazalım cızelım
katiliyorum +1907

olayı farklı yerlerden ele alıyoruz ben daha çok tasarruf açısından yaklaştım olaya sen performans açısından yaklaşmışsın bu yüzden bizim yorumlarımızın ana başlığı farklı sen %1-%2 performans düşüşünü sorun edersin ben %40-%50 yakıt tasarrufunu o performansa değişirim... ben LPGli araç kullanmıyorum benzinlide kullanmıyorum dizelle en kral LPGliden den daha az yaktırıyorum o yüzden ben sadece fikrimi söylüyorum... ve şu bir gerçek aracın benzinde 8lt yakıyorsa LPG de yine 8 lt yakacak ama lpg ile benzin arasındaki fark hep cepte kalacak bu bana göre ekonomidir.... TFSI teknolojisi LPG ye uygun değil diyorsun porche cayenne yada ferrarisine LPG taktıranı hepimiz biliyoruz ozaman o sistemler uygun değil ama uygulandı o araba yolda patlayacak mı yada motoru saracak mı???? uygun olmayan LPG sistemi her araca ortak uygulanan sistemdir zaten o sistemi bugün bir fiat bis'e de uygulayamıyoruz her araca ayrı bir sistem geliştiriliyor... yüksek hacimli spor arabaya LPG olmaz diyorsun peki 750cc fiat bis'e LPG takmak mantıklı mı? hayır diyeceksin zaten fiat bis ne yakacak ufacık motorla değil mi? bunlar hep düz mantık işte yüksek hacime LPG olmaz zaten ona binen adam yakıtınıda görmeyiversin düşük hacime ne gerek var takılırmı LPG ufacık motor denir...

eskiden kimse dizel araba almazdı 90 lı yıllarda renault broadway bile dizel çıkardı 1.5 65 bg ama düz dizel diye kimse almıyordu şimdi clio var common rail teknolojiyle çok noktadan püskürtmeye başladı yakıtı ve peynir ekmek gibi satılmaya başladı... eskidende benim anlattıgım 2.0 araca 98 de taktıgımız LPG sistemi eskiydi enjeksiyonlu arabaya performansı göze alınmayacak derecede az düşüren bir sistem geliştirildi bunu hala beğenmeyen insanımız bence düz mantıklıdır... Sistem değişiyor TFSI bile LPGlenebiliyor ama insanlardaki LPG mi aman ağbi uzak dur mantıgı değişmiyor....

1.6 Leon'a LPG ile 40.000 KM bindim... Ama dizelini 3 ay arayıp bulamamıştım.
Şu an öyle bi durum yok, dizelini bulmanız 1 haftanızı almaz.. Dizeli varken de neden orijinali bozasınız?
Neden devamlı sorun çıkma ihtimali ile gezesiniz? Her kapalı otoparka girerken acaba girebilecek miyim şüphesiyle bakasınız?

Dipnot: LPG uygulanan herhangi bi Ferrari ya da Porsche'de FSI ya da benzeri bir sistem kullanılmyor. FSI çok farklı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt