Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon EDL

Floydian

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar,

1P Leonlarda EDL (elektronik difransiyel kilidi) varmı? Kullanım klavuzunda olduğu yazıyor yalnız Yunus Emre (Mayham85) Yiğit'in arabası ile ilgili birşeye tanık olmuş. Emre birazdan olayı anlatacak. Özellikle Mert abi senin cevabını merak ediyorum.

teşekkürler... :)

araç krikoda iken yiğit gaza bastığı zaman havadaki teker dönüyor yerdekinde bir hareket olmuyrodu.

ancak toledomda yaşadığım bir olay var. aynı durumda lastikçi gaza bastığı an araç krikoyu devirmişti ve bana servisin açıklaması tekerin frenlenmiş olmasından dolayı engellenen gücün bir kısmının hareketsiz olan tekere aktarıldığı şeklinde idi.

ayrıca leon donanım listesinde EDL yok.

'yaklaşık 80 km hıza kadar olan hızlarda (toledoda 30) aracın (1 yanındaki kaygan yol yüzeyinin neden olduğu yaklaık 100 devir/d lık değişimi dengeleyebilir. bunu, çekişini kaybeden tekerleği frenleyerek dğer tekerleğe diferansiyel yolu ile daha fazla tahrik gücü dağıtarak yapar.'

şeklinde yazıyor leonun kitapçığında. bu metine göre yiğitin arabada olsa idi o aracın devrilmesi gerekirdi.

araç krikoda iken yiğit gaza bastığı zaman havadaki teker dönüyor yerdekinde bir hareket olmuyrodu.

Ancak toledomda yaşadığım bir olay var. Aynı durumda lastikçi gaza bastığı an araç krikoyu devirmişti ve bana servisin açıklaması tekerin frenlenmiş olmasından dolayı engellenen gücün bir kısmının hareketsiz olan tekere aktarıldığı şeklinde idi.

Ayrıca leon donanım listesinde edl yok.
emrecim bizim leonlarda edl+esp+tcs var:) yani esp yi aldınmı hepsini almış oluyorsun...1.9 tdi toledoda bunun olduğunu duymuştum kardeş senin ki de 1.8 yani ondada vardır

emrecim bizim leonlarda edl+esp+tcs var:) yani esp yi aldınmı hepsini almış oluyorsun...1.9 tdi toledoda bunun olduğunu duymuştum kardeş senin ki de 1.8 yani ondada vardır

abicim yok.

bana neden o arabanın devrilmediğini kanıtla varsa :)

ayrıca donanım listesinde hiç birt zaman edl olmadı. poloda bile var leonda yok.

senin edl diye okuduğun EBA olmasın? ani frenlerdeki fren basıncını dağıtan elektronik sistem.

Bende EDL ESP ile birlikte geliyor diye biliyorum. Peki araç neden devrilmedi? Kafamı kurcalayan bu. Araç neden gereken tepkimeyi göstermedi?

o gün serhat abiyede aynısını söyledim.EDL olsa idi aracın tepki vermesi gerekirdi. en kötü ihtrimal ile dönmeye çalışan tekere fren yaptırmaya çalışırdı.

Bende EDL ESP ile birlikte geliyor diye biliyorum. Peki araç neden devrilmedi? Kafamı kurcalayan bu. Araç neden gereken tepkimeyi göstermedi?

çok iyi bir noktaya ayak bastın kardeş ben de dikkat ettim araç askıda kaldımı boş boş pati çekiyor ama nasıl devreye giriyor biliyonmu mesela çamurda karda kalkış yapıyon araç güm güm güm önden vurmaya başlıyor vede kesinlikle çalışıyor ama bir iki kez askıda kaldı çalışmadığını hissettim sanırım belli bir devirden sonra araç edl ye ihtiyaç duyuyor kardeş...ben bilakis devreye girdiğini karda yaşadım inanın şu honda crv de bile bu özellik yok leonda var karda da jeep gibi oluyor müthiş bir özellik ama askıda kaldımı sistem çalışmadı hatta arkadaşlar dalga geçtiler hani bu pati çekmazdi diye...nedenini de belli bir devire ulaşamadığına bağladım...

leon un hiçbi modelinde buna cupra da dahildir edl yok beyler...
esp alınca abs-tcs-eba-asr sistemeri almış olursunuz otomatik olarak...

Geri
Üst Alt