Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon da 1.2 Tsi devri başladı

Öncelikler merhabalar

şimdi kendim bir seat alma düşüncesiyle biraz netten araştırayım dememle buradaki açılmış olan konuyu şansereri okumaya başladım . bu konu ile ilk yorumum şöyle ; işe yarayan ve doğru bilgi yanına birde ordan burdan kulaktan duyma bilgilerle sidik yarışı yapılması gibi ve bunun yanına birde alınganlıkda eklenince her forumdaki gibi tatrışma kızışmaya başlamış . bence gereksiz yana yanlış algılamalar sonucunda bu durumlara gelmekte...

şimdi burda bahsedilen 1.6 102ps. 8V lik motor elbette kötü bir motor değildir ama günümüze göre iyide bir motor değildir... üretildiği 20seneye aşkınki zamanda motor teknolojisi bunu sunuyordu . temelini 80li yılların karb.lı bir motor olduğunu unutmamak gerek bu sadece enjeksiyon eklenmiş hali (kaba bi değişle) . şimdiye kadar bukadar uzun üretilmesi beni biraz hüzüne uğratmıyor değil . günümüzün teknolojisinde üretilen motorların yakıt tüketimlerine kıyasladığımızda bu iyi sandığımız motor eksi puan topluyor . aşırı yakan ve hantal bir motor olup çıkıyor...
motor yapısı gereği tabi uzun ömürlü ve sorunsuz olacaktır ama kullanmayı bilene.! parça fiyatlarında mahkul bi değerde olduğunu düşünüyorum . buradaki daha öncede demiş olduğum gibi yakıt sarfiyatının yüksek olması ve eski teknoloji olması bu motoru olumsuz yönde etkiliyo . kullanan insanlarında bu yakıt sarfiyatından yakınıp olumsuz yorumlar sergiliyorlar ve bu konudada haklı değiller yane şimdi bu durumda bu motora bok attırmak istemeyenlere söylüyorum neyazıkki haksız değiller...
şimdi gelelim şu 1.2TSI'ye . evet bi arkadaşımızın vermiş olduğu güzel bilgiye göre bu motorun temelindede eski teknolojili 1.2 8V bir motor yatmakta ama bu motorun şöyle bir artısı var . yeni teknolojiyle harmanlanmış olması... buda demektirki az hacime turbo takviyesiyle güç ve tork artışıdır . birde unutmamak gereken bi konu var her türbo beslemeli motor performans motor değildir.! bu motor tamamen yakıt ekonomisi üzerine uyarlanmıştır... (performans beklentisi içinde olan kanları fokurduyan geçlerimiz için) HAYIR bu bir PERFORMANS motoru değildir
şimdi motor verilerine bakarsak 1.2 olup 105ps. ile 1.6 verisine dayanan ama 175nm tork ile 2.0 verisine erişmiş olması yane anlamayanlar için 1.6motor performansı ile 2.0motorun torku yane gücüne sahip . bu demek değildir 2.0motordan iyi gidecek diye... 2sinin arasında biyerde kalıyor kendileri .
şimdi bu motora bok atanlara söylüyorum . atılacak bişi bulamadınızmı bu yola başvurdunuz..? onu anlayamadımda . bu motoru üreten teknisyenler salakmı kötü bir motor üretsinler . bu dayanıklık ve vs. için geçerli . turbolu bir motorun iç yapısı ona göre atmosferiğe göre daha dayanıklı malzemelerle donaltılmıştır... oyüzden korkmayın . ha şuda yok değil.! kullanıma göre bu durum değişir... haa yurdum insanımız herşeyi çok bilircesine "aaaa... turbolu" mantalite içerisinde abanırsalar kısa sürede biyerini ellerine alacaklar ve alıyolarda.! turbolu bir motorun belli bi kullanım koşulu vardır . bunlardan ilki soğukken ilk çalışmada bi süre turbo aksamın yağlanması ve birazda olsa ısınması gibi . ilk yola çıakr çıkmaz "aaa" negüzel gidiyor diye basmak değildir olay . önce ısınacak motor sonra gazlayabilirsin ama bununda bir uslubu var . ani gaza basmalar ve çekmelerden sakının . bianda gücün devreye girmesi parçaların o güce maruz kalması... gibi . sonundada normal sürüşten gelince gene ortalama 1 dk. sabit çalıştırılması motorun . gazlanmış bi şekilde gelindiyse bu süreyi 3 dk. ya çıkartın . bütün turbo sistemi yağ ile çalışmakte ve yağ ile soğutulmakta . ısınmış burboyu direk kapatırsanız yağlanmayı kestiğinden aşınmaya yol açacaktırki nerdeyse bütün kullanıcıların turbolarının ağırzalanması bunun yüzünden olmasıdır...

turbo dizelleride yurdum insanımız benzinli gibi kullanmaktalar . hani şu "dizeli bağırtacaksın" mantalitesinden kopun artık . o eskidendi düz dizellerde . günümüz dizeller tamamen ağır devirli olup devamlı orta devirlerde güç üretmeleri için üretilmişlerdir . bu durumda şimdi vw nin dikkatini çekti DTI teknolojisinden sonra bunu benzinlilere uyguladılar . bu TSI motorların prensibi ağır devirli makineler olması ve buşekilde turbo takviyesi ile birlikte orta devirin güçlü olmasını istemeleri . bence kolay ve etkili bir çözümle vw bunu çözmüşler . nedeolsa bu konuda ufak hacimi performanslı ama yakıtta cimri olan japonlar başaralı ve almanlar bu yeni teknolojisiyle japonlara farklı bir alternafiv yaratmışlar . 5000d/d tam gücünü üreten ağır devirli sınıfına adımatmaları benide sevinridi açıkçası almanların .

şimdi bu 1.2TSI 105ps. ve 1.4TSI 122ps. lik motorları performans gözüyle bakanlara... gidin 1.4TSI 160-180 veya 1.8TSI 160-ps. motorlara bakın . bu motorlarla beklentinizi tatmin edebilirsiniz . ha birde şu var ....ona verecek param yok diyenlere lafım şu "nekadar okka okadar köfte" . ayağını yorganına göre uzatacaksın . sonrada ık mık yapmayacaksın .

kendimde daha önceki gibi bir seat alma düşüncesi olduğum için araştırma içerisindeyim . düşüncem exeo 1.6style ve leon 1.2TSI style arasında gidip geliyor . exeoyu sırf şu hantal aşırı tüketen motoru yüzünden habere silmem ama donanımı duruşu ve sunduğu konforu yüzünden silememem... leonda motoru yüzünden üstüne durduğum ama exeodaki şeyleri sunamaması gibi . şimdi leonun ne eksiği var diyenlerde çıkacaklar . yardım etmek isteyenler bu konu ile ilgili bana özelden yazabilirsiniz hani leon kullanıcıları ..filan .

konumuzun sorusu . evet 1.2TSI başarılı ekonomik bir motor alternatividir . gerekse vergi dilimi gerekse yakışı . bence ülkemizde 1.4TSI olmamalı gereksiz bir motordur kötü değildir ama 1.6TSI sini tercih ederdim.................................

sevgiler ve saygılar . burak

çok güzel bir yorum olmş teşekkürler.

ABT pek de agresif haritalar yapmasa da 1.2T'den 35hp ve 45nm çıkartmış işte.. ;) ;)
1.4T'den 35-40hp çıkmayacağını iddia edenler için güzel bi veri daha..

revo ,asıl merak konusu olan;) o da 150hp çıkarır muhtemelen,eski 1.8t 20v ile yürürü olması lazım:D yalnız 1.6tdida da ilk davranan ABT olmuş,kodlar adamlarda tabi,ilk onlar yapacak.. ama revo da bi hamle yapmalı ama.. customculardan da bir ses yok,dizelim.comda belirttim durumu ama..garanti meselsi de ABTye teşvik ediyor kullanıcıları;her ne kadar fiyatlar fahiş olsa da..

1.2T biraz daha satıldıktan sonra daha güzel haritalar çıkar o motor için..
1.2T'yi çok önceden bi Yeti'de bi de yakın zaman Leon'da gördüm sadece o da showroom'da yer değiştiriyodu ordan anladım 1.2T olduğunu.. :)

2.0 TFSI'dan 40hp çıkaran ABT, 1.2 TSI'dan 35hp çıkarmış. Garip bi durum. Nasılsa o dyno ölçümünü yaptıkları kalitede benzin ülkemizde olmadığı için o güçler burada zor.

2.0 TFSI'dan 40hp çıkaran ABT, 1.2 TSI'dan 35hp çıkarmış. Garip bi durum. Nasılsa o dyno ölçümünü yaptıkları kalitede benzin ülkemizde olmadığı için o güçler burada zor.

ayberk gecen sevıste ABT yazılım satmak ıstedıler senın aractan rahat 310 olur dedıler:):) pazarlık yapsam 320de olurdu ama:):)

ayrıca 1.2 T motor ıcın 35 hp bıraz rısklı sankı

ayberk gecen sevıste ABT yazılım satmak ıstedıler senın aractan rahat 310 olur dedıler:):) pazarlık yapsam 320de olurdu ama:):)

ayrıca 1.2 T motor ıcın 35 hp bıraz rısklı sankı
ABT uçmuş gibi biraz Şemun :D
Aşşağıdaki satırda "up to 35hp" ifadesi var. Belki egzoz filtre gibi kitler de yapıldığı takdirde o güçler alınıyodur.

şimdi bu 1.2TSI 105ps. ve 1.4TSI 122ps. lik motorları performans gözüyle bakanlara... gidin 1.4TSI 160-180 veya 1.8TSI 160-ps. motorlara bakın . bu motorlarla beklentinizi tatmin edebilirsiniz . ha birde şu var ....ona verecek param yok diyenlere lafım şu "nekadar okka okadar köfte" . ayağını yorganına göre uzatacaksın . sonrada ık mık yapmayacaksın .

arkadaşım öncelikle yazım uslubundan ve uymaya çalıştığın imla kuralların bana çok itici geldi,komple yazının itici geldiği gibi...
1.2 tsi için henüz birşey diyemem ama 1.4 tsi şu an için kendi segmentindeki araçlarla kıyasla kesinlikle azami performans bir motordur.Sen bu aracı kullanmadığın için ve anladığım kadarıyla almaya gücün(yanlış anlaşılmasın) veya niyetin olmadığı içinde övgülerine mazhar olamıyor bu motor!ayrıca bu motorun koca gövdesiyle passatı bile nasıl yürüttüğünü nette ''taner göde''yazarsan tüm açılımları ile görüp öğrenebilirsin...

almayı düşündüğün araçlar için verdiğin örnekler bile senin araç konusunda biraz daha araştırma yapman bilgilenmen gerektiğini ortaya koymuş.verdiğin modellerin tek ortak paydası markalarının seat olması:)

Biraz yorumları gözlemledikten sonra ABT uygulamasından pek memnun kalınmamış yane sunmuş olduğu verilere ulaşılmamış . bunun tek sorumlusu yakıttır oda gerektiği normu taşımadığı için .

bu arada forumda 1.2TSI alan ve kullanan varmı?

Geri
Üst Alt