Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon Agility

emre sizin takla attığınız transitte esp varmıydı??? ve aracı sen kullanıyordun di mi usta şöförüm benim... şimdi diyeceksin ki başkasının hatasıydı? kardeşim sen hata yapmasan bile başkasının hatasını sen çekersin trafik böyle birşey...güvenlik ekipmanları herzaman aracınızda bulunmasında yarar vardır..!

şöförlüğüm iyi diyen arkadaşlar ! videodaki arabanın direksiyonundaki adamdan profösyönel değilsiniz !! yollarda videodaki gibi geniş ve boş değil..
esp kullanıcak duruma getirmem diye bi olayda yok.önüne bi köpek çıkar bi yaya atlar bi araç çıkar fene basarsın direksiyonu kırar kaçmak istersin esp nin ne olduğunu ozaman anlarsın...

Bilal harika özetlemişsin.Emre sen de demişsinki kullanmayacağım donanımlara para vermemek için makyajlıyı aldım demişsin ama makyajlıların fiyatına satılıyordu full donanımlı makyajsız kasalar zamanında.Yani sen aynı paraya az donanım aldın maalesef...

Ayberk bu sefer de ESP'ye mi kafa tutuyosun yani..
yarış pistinde ESP neden kapalı bi düşünür müsün..yarış pistinde yerine göre arkadan kaymalar vs. avantaja çevrilebilir onlar için de ayar yaparlar..aracında ESP yok muhtemelen bu anlamsız muhalefet de ordan geliyo..Avrupa'da ufacık arabalar dahil her sınıfta ESP var hata mı yapıyolar yani..aracında plaka varsa trafiğe çıkıyosun demektir..yarış pisti tam kontrollü bi ortamdır..trafik değil..

ESP'ye gerek duymam diyenler yağmurda ya da kuruda özellikle otoban yoncalarına vs. olması gerektiğinden 40-50km'h hızlı girin bakalım noolcak..kafadan kaymayı şu zamana kadar hiç bi sürücü bertaraf edemedi..komikleşmeyin..

---------- Post added at 08:47 ---------- Previous post was at 08:43 ----------

bence saçma falan değil. passatta varda ne oluyor bir kere çalıştı oda bilerek hayvanlık yaptığımda. küçük kurp yarıçaplı bir viraja 150 km hızla girince. :) bu araçların zaten yol tutuşu iyidir. dengesizlik yapmadığımız sürece ihtiaycım olmaz. allaha şükür o günlerimide geride bıraktım :) ayrıca ne virajlara girdik çıktıkta eskiden esp mi vardı. ayrıca videodaki durumun çok ekstrem ve uç noktada bir örnek olduğunu hatırlatmak isterim.

ille arabamda var diye hava atmak isteyen bayılsn 1000 lira alsın esp :)
ben makyajlıyı sırf uyuz sensörler ve donanımlar yok ve bu yüzden kullanmayacağım donanıma para vermeyeceğim için tercih ettim hatırlatırım.

kardeşim bunu sen yazmış olamazsın ya.. :(

valla gerekirse 1000değil 3000fazla veririm güvenliğimi sağlarım. yollarda ustalığın dışında dış etkenlerde var bunlarıda unutmamak lazım.

Profesyonel bir şöförün, bu tür yardımcı ekipmanlarla nasıl araç sürdüğünün videoları youtube'da vardı.
Bir yarışçıya tüm yardımcı ekipmanları kapalı güçlü bir araç veriyorlar aracı pist etrafında hiçbir hata yapmadan sürüyor. Bütün yardımcı ekipmanlar açıldığı zaman her virajda arabayı ters çeviriyor.
ESP acemi işidir gibi birşey demiyorum. Ancak yeterince iyi bir şöförseniz, ESP'ye ihtiyaç duyacağınız bir olaya sebebiyet vermeyerekte aynı şeyi yapmış olursunuz. Herkes dikkatsizlik yapabilir. ESP bu gibi durumlarda yardımcı olacaktır. Ancak doğal refleksleri olan bir şöför içinse ESP aynı riskleri sağlıyor.
Videodaki savrulma önleyici performansı Leon'a yormak da yanlış. Bu Leon'un değil; güvenlik ekipmanlarının sunduğu bir yol tutuş. Araç markası ne olursa olsun, ESP çalışma mantığı düzeneği aynı.
Ayberk sen de biryerde haklısın ama herkes yarış pilotu tecrübesinde değil ayrıca videolarda (sadece bu videodan bahsetmiyorum) Aynı hızlarda aynı araçların maruz kaldığı durumlar gösterilirken espli araç tehlikeden kurtulsa da esp siz aracı süren tecrübeli pilotlar bile o durumdan kurtulamayıp duvara tosluyorlar aracı.(Bir volvo videosunda görmüştüm)Ayrıca en tecrübeli pilotlar dediğimiz kişiler bile bazen çok basit hatalar yapabiliyorlar ve hallerini tv den izliyoruz.(Schumi nin istanbul parkta spin atması gibi)En iyisiydi F1 in ama o virajda ondan başka spin atan olmadı o yarışta neden ? Cevap çok basit çünkü hata yaptı hepimiz de yapabiliriz ve esp nin yaptığı her tekerleğe ayrı frenlemeyi hiç bir sürücü yapamaz sadece kendini senin de dediğin gibi o duruma düşmekten korumaya çalışır ama insanlar da örnekte ki gibi hata yapar ve o duruma düştüğün zaman da esp yoksa aracında vjjjjt şarampole...
Haa bir de Ayberk sen ve Emre aynı fikirdesiniz bu işte bir gariplik var :D Kesin yanılıyorsunuz o zaman :D

emre sizin takla attığınız transitte esp varmıydı??? ve aracı sen kullanıyordun di mi usta şöförüm benim... şimdi diyeceksin ki başkasının hatasıydı? kardeşim sen hata yapmasan bile başkasının hatasını sen çekersin trafik böyle birşey...güvenlik ekipmanları herzaman aracınızda bulunmasında yarar vardır..!

yerde buzlanma varken ve yanal o kuvveti yedikten sonra connectin espsi olsa da hiç bir şey farketmez kıvançcım.

Ayberk bu sefer de ESP'ye mi kafa tutuyosun yani..
yarış pistinde ESP neden kapalı bi düşünür müsün..yarış pistinde yerine göre arkadan kaymalar vs. avantaja çevrilebilir onlar için de ayar yaparlar..aracında ESP yok muhtemelen bu anlamsız muhalefet de ordan geliyo..Avrupa'da ufacık arabalar dahil her sınıfta ESP var hata mı yapıyolar yani..aracında plaka varsa trafiğe çıkıyosun demektir..yarış pisti tam kontrollü bi ortamdır..trafik değil..

ESP'ye gerek duymam diyenler yağmurda ya da kuruda özellikle otoban yoncalarına vs. olması gerektiğinden 40-50km'h hızlı girin bakalım noolcak..kafadan kaymayı şu zamana kadar hiç bi sürücü bertaraf edemedi..komikleşmeyin..
Kendi aracımda ESP olup olmamasıyla yaptığım yorumun bir alakası yok. Bunu Japon vs. Alman konusunda tuttuğum tarafta da görebilirsiniz. Bu tür zayıflıklara sahip değilim. Altımdaki aracı dünyanın en iyi arabası zannetmem. Fakat şöyle bir nokta var. Aracımda ESP olmamasına rağmen, sizin aracınızdan da diğer Cupra'lardan da daha iyi yol tutuşa sahip olduğu bir gerçek. Bahsettiğiniz gibi bir ıslak zeminde sergilediği performansları araştırıp bulabilirsiniz. Hoş, hiçbir Cupra'da yazmayan bazı şeylerde mevcut. Bunu da araştırıp bulabilirsiniz. Ya da kilitli diferansiyelin ne işe yaradığını, ne gibi durumlarda avantaj sağladığını ve hangi araçlarda mevcut olduğunu da araştırabilirsiniz. Önceki aracımda da ESP'ye ya da herhangibir güvenlik ekipmanına hiçbir zaman ihtiyaç duymadım. 5.700cc V8 arkadan itişli bir araç, 1.4 önden çekişten çok farklı. Sürücü faktörü bazı şeyleri değiştiriyor. Siz ıslak zeminde belki düz gitmeyi beceremez, ESP'ye ihtiyaç duyarsınız, bir başkası bunu avantaja çevirip kullanır.
O testler pistte yapılmış. Bunun anlamı pistteki performansın nasıl iyi olduğunu sergilemek değil. Trafiğe kapalı bir alanda sürüş asistanlarının, profesyonel bir sürücü üzerindeki etkilerini görmek (bahsettiğim videoda.). İzlemeden yorum yapmanız biraz boş olmuş.
Çok sevdiğiniz Top Gear programında sunucunun sürekli dile getirdiği birşey vardır. Gözünüzden kaçmış sanırım, "tekerlekle arama ne kadar az elektronik girerse o kadar iyi".
Şunu da sormak isterim. Aracında ESP olan insanlar, gazlayacağı zaman ilk olarak ESP OFF tuşuna basmıyor mu? Biraz dürüst olalım. ESP'ye en çok ihtiyaç duyacağınız zamanlarda, ESP'yi kapatmıyor musunuz? Yok patinajı engelliyor yok bilmemne.. Eğer bunu yapıyorsanız ki %90'ın bunu yaptığına eminim, siz daha ESP'nin ne gibi durumlarda ne işlere yarayacağını bilmiyorsunuz demektir. Ya da 200km/h'de ESP'nin ne kadar hayat kurtarıcı olabileceğini bilmeden böyle bir konuda ESP'yi savunuyorsanız.. (200km/h'nin üzerine çıkınca ön cam hava alıyor diye bir konu da açmıştınız.)
Güvenlik konusundaki gelişmelere karşı değilim. Bunu da yorumumu çarpıtmadan okursanız anlayabilirsiniz. 100 120km/h'nin üzerinde de ABS dışında hiçbir güvenlik ekipmanının bir işe yaramadığını düşünüyorum. En iyi güvenlik sistemi, bence kaza riskini azaltan değil; kazada hayat kurtarandır. Mesela kafes.
Not: ESP'deki S'nin anlamı Supercharger değildir.

olduğu gibi kaymaktan yine daha iyi olur Yunus'um..
sana bi gün ESP'yi savunacağımı hiç düşünmezdim..

Bilal harika özetlemişsin.Emre sen de demişsinki kullanmayacağım donanımlara para vermemek için makyajlıyı aldım demişsin ama makyajlıların fiyatına satılıyordu full donanımlı makyajsız kasalar zamanında.Yani sen aynı paraya az donanım aldın maalesef...

öyleymiş gibi söylenmesi başka öyle olması başka. önemli olan aldığım zamandaki muadillerinin fiyatı ve leonun rakiplerinin alayı 5 6 bn lira zamlanırken leonun fiyatı yerinde kaldı geçen seneki euro değişikliklerini göz önüne aldığın zaman euro bazından makyajsızlardan daha ucuza alındı benim araç.bu açıdan bakınca teorik olarak kullanmadığım donanıma para saymamış oluyorum.

---------- Post added at 09:27 ---------- Previous post was at 09:23 ----------

olduğu gibi kaymaktan yine daha iyi olur Yunus'um..
sana bi gün ESP'yi savunacağımı hiç düşünmezdim..

yiğitcim kıvancın bahsettiği kazada 70 - 80 arası hızla gece 10 da ocak ayında ankarananın hafif buzlu bir yolunda yandan 140 150 ile bir araç çarpmasından söz ediyoruz :) o noktada esp yararlı olmayacağı gibi bazı durumlarda savrulmayıda artırabilir ayberkin dediği gibi.

esp de olsa çok fazla güvenmeyin sonuçta adamlar kitapçığada yazmış fizik kurallarını aşamaz diye. olsa güzel olr ama benim gözümde ondan önce olması gereken tonla özellik var.

not: espye para vermektense aynı paraya iyi bir model 1 takım kış lastiği almayı tercih ettim.

Ayberk trafik içersinde ne kadar çok elektronik varsa o kadar iyidir..
Jeremy'i onu pistte gazlarken söylemişti..

ben ESP'yi hiç kapatmıyorum düşük hızlarda zaten izin vermesiyle birlikte müdahale önce aralığı gayet yeterli benim için..benim en az 3 defa ya aracımın ya da benim hayatımı kurtardı ve pilotajla hiç bi şekilde kurtulamazdı..ben viraja girdiğim çizgide dönmeye devam edecem o arada fren yapıcam farklı tekerlere yavaşlicam falan komikleşmeyin..

WRC otomobiller en sağlam kafeslere sahiptir..
sanayide her kime yaptırırsanız yaptırın onlar kadar sağlam olamaz..
Markko Martin'in Co-Pilotu kafese rağmen öldü yanında adam yarışlardan çekildi kendine gelemeyip..

neyin peşindesiniz yine anlamadım ESP'yi gereksiz görüyosanız görün..
sadece gülerim..

---------- Post added at 09:34 ---------- Previous post was at 09:31 ----------

Yunus'um acil durumlarda aklına gelirse gelsin ESP'nin önüne hiç bişi geçemez..
kaldı ki fizik kanunlarını geçemez ibaresi ne demektir en üst limit en iyi müdahale ESP.. :) ;)

Geri
Üst Alt