Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon 1.0 TSİ 'da ilk Çalıştırmada devir 1.500 rpm de iken teneke vuruşu tarzı bir ses geliyor mu?

Bonno

Kayıtlı Üye
Genelge sabahları veya uzun süre kullanmadığım zamanlarda ilk çalıştırmada araç 1.500 rpm devirde iken 30 sn kadar motordan tenekeye vurma sesi gibi bir ses geliyor. Devir normal rölanti seviyesine düştüğünde (500 rpm) ses kesiliyor ve motorun normal çalışma sesi geliyor. Bu değişik sesi 2 - 3 aydır fark ediyorum. Aynı zamanda yoğun benzin kokusu da geliyor. Farklı Marka 1.0 TSİ araçlarda da bu sesin geldiğini kendi forumlarında yazmışlar. Seat 1.0 tsi da başına gelen var mı?

1.4 tsi da başıma geldi hocam triger zinciri veya devirdaim pompasindan kaynaklı oluyor, araciniz kaç km de?

Genelge sabahları veya uzun süre kullanmadığım zamanlarda ilk çalıştırmada araç 1.500 rpm devirde iken 30 sn kadar motordan tenekeye vurma sesi gibi bir ses geliyor. Devir normal rölanti seviyesine düştüğünde (500 rpm) ses kesiliyor ve motorun normal çalışma sesi geliyor. Bu değişik sesi 2 - 3 aydır fark ediyorum. Aynı zamanda yoğun benzin kokusu da geliyor. Farklı Marka 1.0 TSİ araçlarda da bu sesin geldiğini kendi forumlarında yazmışlar. Seat 1.0 tsi da başına gelen var mı?

Bu olay normal araç ilk çalışmada biraz yüksek devirde çalışır bu durum da motor normalden daha fazla hareket eder ve turbo ve manifold kısmında olan saç sallanır ve ses yapar

•Sticker isteği için özelden mesaj yazınız

15.000 km de

Aracım 15.000 km 'de
Bu km için olmaması gereken bir şey ama bende de ayni şekilde meydana geldi sadece cold startta yapıyordu, yetkili servise bıraktım bi akşam ertesi gün ustayla çalıştırdık tespit olarak onu koydu. Hatta triger zinciri olan araçlarda o sesin 3 5 saniye gelmesi normal dedi. Bence bi yetkili servise bırak ertesi gün çalıştırırken direk anlarlar.

Aynı bahsettiğiniz olay bnm 1.2 tsi ibizamda da oluyodu ustaya sorduğumda normal olduğunu söyledi.

Bu olaydan dolayı servisle görüşen oldu mu? Aynı şey benim araçta da var 30 sn kadar sonra devir düşüyor ve ses gidiyor. Arkadaşlar farklı cevaplar vermişler tereddütte kaldım servise falan gidecek bir durum söz konusu mu ?

1.0 95hplik yeni ibiza var bende de ilk çalıştığı zaman geliyor ses motorda sanki bişeyler sallantıdaymış gibi geliyor kaputu açıp sağına soluna baktım da normal geldi

Servisi aradım sorunu izah ettim normal olduğunu söylediler. Biraz forumları da kurcaladım 1.0 tsi araçlarda karakteristik herhalde golf leon vb 1.0 modellerin hepsinde bir şeyler var. mehmet arkadaşın yazdıkları doğru tespit sanırım. Serviste ki kişi "eski araçlarda jikle vardı hatırlarsanız buda ona benzer bir sistem dedi amaç motorun ısınmasını sağlamakmış" Forumlarda da parelel görüşler var, sesin arttığı sürede anlık yakıt tüketimi de artıyor rolanti devirde, motorun ısınmasını sağlamak olsa gerek.

Aracı yeni aldım sabah çalıştığında teneke sesi dediğiniz olayı tam anlayamadım fakat, ilk 10-20 saniye arasında sanki zincir sesi gibi bir ses geliyor devir normale dönünce ses kesiliyor ama sanki hafif giderkende hafif devirde gaz verip bırakırkende geliyor gibi tam anlayamadım, acaba 3silindir olduğu için bu motorların genel durumumu böyle, başka birine sordum o benim araçda yok o ses dedi kafam karışık.

Geri
Üst Alt