Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

SEAT İbiza GTI 16v Cupra2

Kiremiti rengini hatırlıyorum Utku, bende takip ediyordum onu çok ttemizdi gerçekten :) Şimdi beyaz SX edirnede var biraz bakim istiyor ama fiyatı km'si iyi (tabii oynanmadıysa).

Makyajlı kasa ibiza 2 ve Cordoba 1 tane sarı var sanırım. Halleri içler acısı dedin gibi :(

Kiremiti rengini hatırlıyorum Utku, bende takip ediyordum onu çok ttemizdi gerçekten :) Şimdi beyaz SX edirnede var biraz bakim istiyor ama fiyatı km'si iyi (tabii oynanmadıysa).

Makyajlı kasa ibiza 2 ve Cordoba 1 tane sarı var sanırım. Halleri içler acısı dedin gibi :(

izmirdeki arabaya 13bin veren başka manyak bulamaz, verip kurtulacaktı o zaman :D ama harbiden temiz duruyor..

1.8T ibiza, cordoba şöyle teyzeden, dededen bulsak da alsak vtec gibi :D

zamanında babama 4kapı cordoba bakarken bayide vardı bir cordoba sx, gördüğüm an o arabaya aşık olmuştum.. alpin dediği gibi akü ve yağ göstergeleri çok hoşuma gitmişti, birde beyaz zeminli olmaları.. maşallah canlısını görmek nasip olmadı ama ayberkin de arabası inanılmaz diri duruyor.. ayberk ekstradan bir nazarlık daha tak alete:)

zamanında babama 4kapı cordoba bakarken bayide vardı bir cordoba sx, gördüğüm an o arabaya aşık olmuştum.. alpin dediği gibi akü ve yağ göstergeleri çok hoşuma gitmişti, birde beyaz zeminli olmaları.. maşallah canlısını görmek nasip olmadı ama ayberkin de arabası inanılmaz diri duruyor.. ayberk ekstradan bir nazarlık daha tak alete:)

Aynaya 1 tane astım Abi :D

ayberk tekrardan yazıyorum turkıyede turbo cupra-2 gormek ıstıyoruz:D

Birkça yanlışı düzeltmek ve eklemede bulunmak gereği hissettim...

İbiza f2, Şimdileri “süper 2000″ olarak bilinen sınıfta 3 yıl üst üste şampiyon olmayı başarmış, Cupra ve Cupra2 modelleri, Alt yapısı GTi olan ibizaların üzerinde kozmatik değişiklikler yapılarak sunulmuş modelleridir. Bir miktar handlig amaçlı değişiklikte yapılmıştır.

-Cupra2 yada aynı tip gösterge paneline sahip olan mk3 GTi larda, anlık tüketim göstergesi yoktur, 100km deki ortalamayı verir sürekli.

-Bu göstergenin zeminleri beyaz değil, Porsche tipi olarak bilinen metalik gridir. Gösterge iğneleri kırmızıdır.

-Kilitli diferansiyelden kasıt, EDL sistemidir, 60km/s hız civarlarında de-aktif olur.

-Frenleri gerçekten başarılıdır, 280mm ön fren diskleri kullanılmış ve fren diskleri çok başarılı bir soğutma sistemine sahiptir. Lucas marka tek piston kaliperler beklenenden çok iyidir. ( tabi burada lastik durumu, balata durumu gibi şeylerde çok etkili ) ABS oldukça başarılıdır, kendi dönemindeki çoğu GTi, ABS kullanımında başarısız olmasına rağmen bu araçlarda muazzam iş görür.

-Cupra2'nin arka viraj demiri traversin içindedir. Dışarıdan bakıldığında görünmez. Aslında bulunan parça tamda bir viraj demiri değildir. Harici viraj demiri takılabilir.

-Üzerindeki Recaro üretimi koltuklar kendi sınıfının en hafif koltuklarıdır, (özellikle iç kısımları, hafifilik için max derece boşaltılmıştır, arka oturan dizini dayarsa böğrünüzde hissedersiniz) zaten lighted diye geçer. Kırmızı siyah olan desenli döşemenin adıda "RED TİGER" olarak geçer.

-Sağdan direksyonlu ibiza 16v GTi (valver diyor ingilizler) vardır ancak ilgilizler asla 6k Cupra ve Cupra2 ye binememişlerdir.Onlar için üretim yapılmamıştır.Onlar düz GTi kullanır :D

-Cupra isimli model vardır, ülkemizde de azda olsa gördüm. Cupra2 den evvel üretilmiştir. Bu modelde fark olarak en başta 265mm ön diskler vardır, Cupra yazısı ön kapı ile ön çamuluğua üst bölgeden yapıştırılmıştır. Populer rengi o dönemki F2 rengi olan kiwi yellw dur. Kozmetik olarak birkaç eksiği daha vardır. Eksik demesekte sonradan çıkan Cupra2 de 1-2 kozmatik değişiklik olmuştur desek daha doğru olur.

- ABF koldu 2.0 16v vw motorunu kullanan İbiza GTi, 02a kodlu vw şanzımanın CDA versiyonuna sahiptir. Gerçi MK3 GTi'da da aynı şanzıman iş görüyor. 95 öncesi mk3 GTi larda kullanılan foged krank ibiza'nın ABF motorunda tekrar kullanılmaya başlanmış, subap iticleri için özel bir alışımdan tercih edilmiştir,ben her ne kadar inanmasamda titanyum oldukları bazı kaynaklarda geçer. mk3'te kullanılan Siemens marka Ecu'nunda üzerinde de birkaç işlem yapılmış ama yazılımsal anlamda önemli denilecek bir değişiklik olmamıştır.

6k ibiza cupra2'nin diğer 6k ibiza'lardan ayırt edici özellikleri vardır.

Cupra2 nin B stunu, kapı direğinin dışa bakan ve arka plaka yuvası....carbonfiber desenli kalın bir folyo ile kaplıdır. Bu ürünün asıl amacı, antistatic olmasıdır, hepimizin arada yaşadığı eline eleketrik atlamasının olmamasıdır. Bir diğer amacıda inip binerken ve kapıyı örterken el izlerinin araç üzerinde çıkmamasıdır.

Cupra2 nin ve Cordoba SX lerin... Ön farları çift ampullü, yani sellektör özelliği ayrı olan farlardır. Çamurluk sinyalleri, smoked tiptir. Yani isli şekilde karartılmış gibidir.

Ön camlarının üzerine yeşil bir güneşlik olur.

Plaka yeri üzeri pelxi malze üzerindeki stickerler carbon temalıdır.

Ön tamponda sis farı kapakları oluksuzdur, araçta sis farı vardır.

Tampon altında yaklaşık 7cm lik bir ek vardır.

Farklı helezonları, İbiza GTi ları normal ibizalardan 20mm daha alçak kılar.

Cupra2 lerde sürücü ve yolcu olmak üzere iki adet airbag standarttır.

Cupra ve Cupra2 modellerinde, vites önündeki eşya gözü iptal edilerek oraya Yağ basıncı ve voltmetre konulmuştur.

Bu modellerin emniyet kemerleri de kırmızıdır.

Direksyon simidi ve vites topuzu deri kaplıdır, direksiyonun nakışları kırmızıdır. Vites topuzunda cupra yazar ve içi karbon temalıdır.

Not: araçta gerçek karbonfiber parça yoktur... 98 senesinde uygulanmış karbon temalı bir desen kullanılmıştır.

Cupra2'nin arka camı spoiler için vida deliklerine sahiptir. Ve arka spoiler cama vidalanır. BU spoiler downforce amaçlı tasarlanmış, başarılı bir üründür. Yapısından ötürü aracın yüksek hızlardaki tutunmasını arttırır.

16 inch 6j Ronal marka jantları vardır, Cupra2 lerde sarımsı bir beyaz tonunda olan janti cordoba SX 2.0 larda metal haliyle gelir.

Ön fren diskleri daha evvelde bahsedildiği gibi 280mm, Ön kaliperler Lucas, arka kaliperler Ford logoludur. ( Ford logosu çok manasız ama öyle )

ABF motorun kronik bir sorunu yoktur, yağına ve suyunua baktığınız sürece ( kullanım anıda dahil bunlara ) uzun yıllar hizmet edecek şekilde de-tune tasarlanmış bir motordur. Yağ soğutma sistemi motor suyu ile olduğundan ABF motor yüksek tempolu uzun sürüşlerde yağı fazla ısıtabilir, göstergenin kendi özelliği olan yağ sıcaklık durumundan bunu takip etmekte herzaman fayda vardır.

6k ibiza'nın kapı ve bagaj fitillerinin geçtiği yerler genelde paslanma yapabilir, ancak çürüme haline dönüşmez. On panel ufak darbelerde bile zayıftır, çabuk eğilir ve radyatörlere zarar verebilir.

Euro-Ncup crash testinden 3 yıldız almış, kendini imha ettiği gibi sürücüsü içinde yüksek emniyet içermeyen bir araçtır. Ancak o dönem birçok araç bu şekildeydi. B5 Passat bile 3 yıldız almıştır.

Geri
Üst Alt