Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat İbiza 1.4 tdi Beyaz duman atma

vavin

Kayıtlı Üye
arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım . Burdaki bilgili arkadaşlardan fikir almak istiyorum . Aracım neredeyse haftada 1 olmak koşulu ile beyaz duman atıyor. Ama öyle böyle değil baya atıyor . Etraf beyaz oluyor :/ Motor öksürür gibi TEKler gibi yapıyor . Sonrasında kapatıp 1 dakika bekleyip açıyorum geçiyor . Beyaz dumandan eser Yok. Ustaya götürdüm yağ yaksaydı kaçırırdı sürekli beyaz atardı diyor. Contalar vs ler sağlam . Egr sıkıştırıyor olabilir ondan arada yapabilir dedi . Egr kontrol ettiler egr de sorun yok . Beyinden egr nin çalışmasıyla olabilir dedi ona henüz baktırmadım . Konu hakkında bilgisi olan var mı ?

Öncelikle geçmiş olsun. Aracın beyaz duman atması yakıt hava karışım oranında yakıt oranının havaya nazaran az kaldığını gösterir. Burdan yola çıkacak olursak. Yakıt enjeksiyon sisteminde bir arıza var demektir.
1- Yazılımsal bir problem olabilir haklılık payları var
2- Belirli aralıklarda tekleme yapıyorsa enjektörlerden biri arızalı olabilir araç vuruntu yapıyordur.
3- common-rail hattında bir sensör arızası olabilir yakıtı düşük basınçla püskürtüyordur yeterli basınca ulaşmayan yakıt yanma odasına az gidiyordur.
4- yüksek basınç pompasında problem olabilir. (Düşük ihtimal)
5- Yakıt normal hava aşırı dolduruluyordur. Turbo kontrol edilmeli. Bozuk demiyorum sadece birim zamanda göndermesi gerekenden fazla hava gönderiyordur.

Söyleyebileceklerim bu kadar. Umarım sebebini bulursun. Teşekkürler
Saygılarımla

Kemerini tak, yoluna bak...

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Öncelikle geçmiş olsun. Aracın beyaz duman atması yakıt hava karışım oranında yakıt oranının havaya nazaran az kaldığını gösterir. Burdan yola çıkacak olursak. Yakıt enjeksiyon sisteminde bir arıza var demektir.
1- Yazılımsal bir problem olabilir haklılık payları var
2- Belirli aralıklarda tekleme yapıyorsa enjektörlerden biri arızalı olabilir araç vuruntu yapıyordur.
3- common-rail hattında bir sensör arızası olabilir yakıtı düşük basınçla püskürtüyordur yeterli basınca ulaşmayan yakıt yanma odasına az gidiyordur.
4- yüksek basınç pompasında problem olabilir. (Düşük ihtimal)
5- Yakıt normal hava aşırı dolduruluyordur. Turbo kontrol edilmeli. Bozuk demiyorum sadece birim zamanda göndermesi gerekenden fazla hava gönderiyordur.

Söyleyebileceklerim bu kadar. Umarım sebebini bulursun. Teşekkürler
Saygılarımla

Açıklamanız için teşekkür ederim . Ustaya bu yazdıklarınızı okutacağım.
1 sorum daha olacak .
Haftada 1 defa bu hatayı alıyorum . Aracı kapatıp bir süre bekleyip çalıştırdığımda beyaz duman atması kesiliyor . Bir dahaki hataya kadar hiç bir şekilde beyaz duman gelmiyor. Bu yazdığınız arızalarda sürekli beyaz duman gelmez mi ?
Enjektör değerleri ölçüldü sorun çıkmadı . Ancak bugün pompacı enjektörü gelen pis mazot da yaptırabilir beyaz dumanı dedi. Sizce ?

Egr den yapiyor yada partikül filtresinden ben ikisinide iptal ettirdim araba düzeldi bu arada arac 1.6 tdi leon

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Açıklamanız için teşekkür ederim . Ustaya bu yazdıklarınızı okutacağım.
1 sorum daha olacak .
Haftada 1 defa bu hatayı alıyorum . Aracı kapatıp bir süre bekleyip çalıştırdığımda beyaz duman atması kesiliyor . Bir dahaki hataya kadar hiç bir şekilde beyaz duman gelmiyor. Bu yazdığınız arızalarda sürekli beyaz duman gelmez mi ?
Enjektör değerleri ölçüldü sorun çıkmadı . Ancak bugün pompacı enjektörü gelen pis mazot da yaptırabilir beyaz dumanı dedi. Sizce ?

Dostum anlık yakıt pisliğinden olabilir ancak sen diyorsun ki egr normal enjektör normal. Bu durumda mazot filtresini kontrol ettir. Belki bir şekilde ufak bir nemlenme olmuştur. Bu da beyaz dumana sebebiyet verir. EGR dende Partikül Filtresinden de olma ihtimali var ama partikül filtresi belli aralıklarla kendini temizliyor.

Dostum anlık yakıt pisliğinden olabilir ancak sen diyorsun ki egr normal enjektör normal. Bu durumda mazot filtresini kontrol ettir. Belki bir şekilde ufak bir nemlenme olmuştur. Bu da beyaz dumana sebebiyet verir. EGR dende Partikül Filtresinden de olma ihtimali var ama partikül filtresi belli aralıklarla kendini temizliyor.

Ankara’ya geldim enjektörlüde birde burda baktıracağım sonucu size iletirim

Ben de motor soğukken ısınana kadar pis kokan bir beyaz duman sorunu yaşadım duman dışında başka hiçbir problem veya normal dışı bir şey yoktu (mk2 tdi leon) ama ısınınca bir daha yapmadı. Problemin devam ederse ve çözümünü bulursan fikir vermesi açısından paylaşırsan sevinirim. Bu arada devamlı shell v power dizel alırım. Bir kere denemek için bp ultimate aldım ondan mıdır bilmem o zaman yaptı.

Merhaba arkadaşlar tekrardan . Isparta’da ustaya bu beyaz duman atma olayı ile gittim. Enjektörleri kontrol ettirmişti buna da para aldı . Benim içim rahat etmedi Ankaraya gittiğimde işim ehli enjektörlüye götürdüm . 300 TL ye ayar yaptı düzeldi

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt