Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat altea xl 1.6 tdı dsg uzun yol tecrübeleri ve deneyimleri.

whiteline-XL

Kayıtlı Üye
sevgili seat club world üyleri ve siz sevgili seat tutkunları.

siteye üye olalı henüz daha altea XL ile ilgili bu tarz açılmış bir konu bulamadım.

bildiğiniz üzere geçen hafta cumartesi sabahı başlayan ve bir hafta süren tatilimi tamamlayıp istanbula dönmüş bulunmaktayım. bu 1 haftalık tatil sürecinde arabamla beraber aşşa yukarı 1800km yol yaptık. aracı çoğunlukla babam kullandı sadece denizli sapağından sonra burdura kadar yaklaşık bir 90km yol boyunca ben kullandım. onun haricinde daha çok arabanın tepkimelerini yol tutuşunu ve aktifliğini gözlemledim.

1.6 lt 105 ps 250nm torkun yarattığı güç çıkışı benim ve babamın oldukça hoşuna gitti. kabul etmek gerekirse tatminkar ama aşşa yukarı kasanın ağırlığı ile beraber 2000kg lık bir yükün ve klimanında etkisi ile bazı noktalarda şanzımanı S konumuna alıp cick down yapmamıza rağmen oldukça ağır kaldı. lakin benim babam 2.0 170pslik deli bir arabadan inip bu arabaya binmiş olmasına rağmen motoru oldukça tatminkar dediğini hatırlıyorum. üstelik bu sözünü bir sefer değil bir kaç sefer daha dile getirdi. arabayla aşşa yukarı 2000km ye yakın yol yaptık toplam yakıt harcamamız 120 litre civarında oldu. ortalama yakıt değerleri gelip giderken klima açık iken 7lt veya üstü klima kapalıyken 6 litre ve altı olarak değerlendirilebilir. fark ettiğim diğer bir nokta araç normal D konumundaki yakıtı ile tiptronicteki yakıtı oldukça farklı ve tiptronicte araç biraz daha az yaktığını gözledim. motorun sesi ise oldukça az bir seviyede daha doğrusu çok rahatsız etmiyecek derecede.

5.5 metrelik devasa şase boyuna göre oldukça uygun konumlandırılmış, oldukça konforlu koltuklarında adeta altınızdakinin bir araba değilde sanki devasa bir ototbüsle yolculuk ediyormuşsunuz hissiyatı harika. gerek diz mesafesi olsun gerekse tavana olan baş mesafesi olsun hiç birine diyecek söz yok bence her ayrıntıya oldukça önem vererek dizayn edilmiş bir araba. arka koltuklarında otururken sıcaktan bunaldığında camların koyu yeşil olması ve birde üzerine perde etkenini ekleyince güneşten direk kurtulabiliyorsunuz.

bu kadar avanataj ve artılar bahsetmek yeter gözlemlediğim bir iki eksisi var bana pek önemli gelmedi ama yinede yazmakta fayda var.

1- bu kadar büyük iç hacime oranla kullanılmış olan küçük klima kompresörü

2- bana göre diğer arabalardan daha yetersiz KABİN SES izolasyonu.

3- bence dsg şanzımanın vites aralıklarının oldukça düşün olması ve motor devri ile olan uyumsuz çalışması. araba 70 ile giderken birden 7.vitese atabiliyor kendini ve bu hem gereksiz yere yakıt yaktırıyor hemde sollama anlarında eğer dikkatli olmazsan oldukça fazla zaman kaybına yol açıyor ve kaza ihtimaline sebebiyet verebiliyor.

eğer bir otomobil dergisi uzmanları bu benim yazdığım yazıyı test olarak değerlendirseydi verecekler not kesin 90 olurdu buna eminim. yazımı okumak için vakit ayırdığınız için hepinize çok teşekkür ederim.

güzel veriler çıkarmışsınız xl alacakların mutlaka okuması gereken bir yazı olmuş

Geri
Üst Alt