Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

SCW,aracını park edince el freni çekip,arabasını viteste mi bırakıyor..?

ya bende bılemıyorum uzmanların yanında bıze konusma hakkı dusmez :) sabah bınılen bır tır ın hava ası bosaldıgı ıcın gerek debrıyajı gerek fren ı kazık gıbıdır 3 4 dakıkadan once acılmaz !!! egerkı vıteste unutulduysa en basıt yonetm baska bır cekıcı yanına yanasır ve hava hortumları baglanmak suretıyle pedallar devreye alınır

14 sene otobüşçülük yaptık. Tanıdığım hiç bir şoför asla viteste bırakmazdı, gerekçe de hava basıncının düşmesi ve debriyajın iptal olmasıyla alakalı.. İmdat freni dedikleri havalı psikopat bi el freni sistemi var arkadan itsen kıpırdatamazsın 14 tonluk otobüsü. Zaten yere temas eden 6 tekerden 4'ünü kitlemiş oluyor arka aksı kitleyince. Kademeli fren dediğimiz de Rotarder freni, 6 kademedir. Balata harcamaz, aksın bi yerlerine yağ basıncı uygulayarak dönmesini yavaşlatıyor. Bu fren olmasa tüm otobüsçüler balatacıları zengin ederdi, dikkat ettiyseniz otobüste önde otururken falan şoförler mecbur kalmadıkça ayak frenini kullanmaz, yokuş aşağı hızı sabitlemek için de ideal frendir ayrıca.

Bi de benim takıntım doğru mu bilmem ama dik rampada mesela yokuş aşağıya stop ettim. Debryajı bırakıp freni de saldım ve şanzımandan araba sıkışmaya başladı tam o esnada da el frenini çekip sanki ikisinin gücünü aynı anda kullanıyormuşum gibi geliyor. El frenini çekip sonra vitese atıp freni salınca sanki şanzuman boşta kalıyor ve tüm yük el frenine düşüyor gibi geliyor bana..

Oldum olası el freni çekip boşta bırakıyorum , Sadece kışın el freni çekmeyip viteste bırakıyorum :) , Şehir efsanesimidir bilmiyorum ama fren halatının kışın -10 dereceden sonra donduğu söyleniyor ne kadar doğru bilemiyorum :)

düz yolda viteste bırakıyorum..
yokuş aşağı el frenini çekip geri viteste ve lastiği kaldırıma veriyorum..
yokus yukarı 1.viteste el freni çekili yine lastik kaldırıma bakar..
hiç vitesi boşta bırakma huyum yoktur giderken bile boşa sallamam=) para var huzur var yakarım arkadaş 10 kr fazla mazot:D:D

hep fiteste bırakırım ben el frenini kolay kolay çekmem. Eski aracımda hep çekerdim bir gün bir kitledi olduğum yerde kaldım o gün bu gündür alışkanlık oldu bende

Doğru olanı hangisi onu anlamadım? Ben cok dik yokuş olmadığı sürece sadece viteste bırakıyorum el freni cekme falan yok

Geri
Üst Alt