Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Sabahları aracı rölantide çalıştırmadan çıkmayanlardandanız videoyu izleyin

Ben de sabahları rolantide beklerim ama 7.5 dk beklemek nedir abi :D Ben devir 1000 in altına inene kadar bekler o süre sonrasında 30-40 sn sonra çıkarım. Zaten burada temel amaç motorun ısınmasından çok turbonun ömrünü uzatmak. Motor zaten belli bir zamana kadar ısınamıyor.

1 dakika hareket etmeden 30 sn stop etmeden bekleme şehir efsanesi imiş gibi görünüyor her ne kadar 7,5 dk üzerinden test ettik desede beklemenin hiçbir etkisi olmadığını da söylüyor

16 yaşından beri direksiyondayım ilk kez duyuyom :D rolantıde beklemekte ne demek traktormu araclarımız...beklersiniz tsi tdi turbo beslemeli araclarda turbo yağlansın dıye 5-10 sn beklenır gerisi hikaye

7.5 dk çok abartı olmuş ilk çalıştırmada 1 dk stop etmeden 1 dk beklemek çok zaman da kaybettirmez zararı da olmaz bence. ki turbo yağlanması doğru birşey motor ilk çalıştığında yağ daha katı olduğu için turboya dağılırken biraz zaman alabiliyormuş belli bir ısıya gelince yağlama çok rahat oluyormuş. stop etmeden önce de 1 dk beklemeyi öneriyorlar sebebi ise motor söndükten sonra turbo hareket etmeye devam ediyormuş yağsız kalınca hareket eden pervaneler mi ne tam aklımda değil onlar birbirine vurup aşınıyormuş. sekizsilindir.com adlı bi sitede okumuştum ayrıntıyı orda okuyabilirsiniz. mantıklı bulmadım bu videoyu

99 model Cordoba mın kitapçığında yazıyordu aracınmotorunu hareket halinde ısıtmak gerektiği . Rölanti de motor ısıtmak hele 5 dk 10dk nedir arkadaş stop ederken bekle 30sn kadar yeterde artar bile

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sadece ilk çalıştırmada 30 sn beklerim yaz kış o kadar.gün içinde daha beklenmez

Aracı ısıtmak diye tabir ettiğimiz şey motoru ısıtmak değil yağın akışkanlığının sağlanmasıdır.

Aracı park ettiğimizde motor kanallarındaki yağın büyük bir kısmı mevsim şartlarına göre belli bir süre içinde (3-5 saat diyelim) soğur.
Yağ soğuk iken araca devir vermek ve soğuk olarak hareket etmek eksik yağlama yapacağından dolayı motoru aşındırır.
Turbolu araçlardaki milinin yağlanması da gerekir tabi...

Yazın 15-30 saniye, havalar soğudukça da bu süreyi biraz daha uzatarak 1-2 dakika gibi aracı rolantide çalıştırmak
ve sonrasında hareket etmek mantıklıdır.
Tabi sonrasında motor soğukken rolanti devrine gelene kadar da devir vurdurmak da motora ciddi zarar verir.

7,5 dakika rolantide çalıştırmak ise zaman sarfiyatından başka bir şey değil.

Motor, zaten hareket halinde iken mevisme göre 5-15 dakika arasında rolanti devrine ulaşır.

Geri
Üst Alt