Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Sırf motor gücü yeterlimi(Performans için)?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Floydian

Kayıtlı Üye
Sırf motor gücü yeterlimi(Performans için)? :)

Uzman görüşleri:

''Tork hem çekişi hem sürati arttırır. Sadece motor gücünün artması o aracın performansının artacağı anlamına gelmez. Motor gücü ile beraber torku arttırılan araçlarda performans çok daha fazla artar.''

http://www.uzmantv.com/motorlu-araclarda-tork-ne-demektir

''Ne kadar az devirde ne kadar yüksek tork alabilirseniz o otomobil o kadar başarılıdır.''

http://www.uzmantv.com/tork-ne-demektir

not: Şimdiden yorum yazacak herkese teşekkürler. Yalnız lütfen forum ve ortam kurallarını göz önünde bulundurarak yorum yazalım-Atışma olmasın lütfen..:)

sırf motor gücü yeter, aerodinami ağırlık vs. önemsiz denilen dönem bundan 20-30 sene öncesinde kaldı.. :)

bır aracın performanslı olabılmesı ıcın saglam bır saseye,hafıf karosere.ıyı bır aerodınamık yapıya,cok guzel aktarma organlarına ve ve ve beygırı ve torku bol bır motora ıhtıyacı vardır.

Performans beygırı ve torku bol motorla tek basına olacak bırsey degıl

Sırf motor gücü yeterlimi(Performans için)? :)

Uzman görüşleri:

''Tork hem çekişi hem sürati arttırır. Sadece motor gücünün artması o aracın performansının artacağı anlamına gelmez. Motor gücü ile beraber torku arttırılan araçlarda performans çok daha fazla artar.''

http://www.uzmantv.com/motorlu-araclarda-tork-ne-demektir

''Ne kadar az devirde ne kadar yüksek tork alabilirseniz o otomobil o kadar başarılıdır.''

http://www.uzmantv.com/tork-ne-demektir

not: Şimdiden yorum yazacak herkese teşekkürler. Yalnız lütfen forum ve ortam kurallarını göz önünde bulundurarak yorum yazalım-Atışma olmasın lütfen..:)
Öncelikle Alp, üzerinde tartışma olup kitlenen konular üzerine aynı konuları açmandaki amaç ne bunu anlayamadım.
Aynı şeyleri tekrar yazmak yerine sana tek bir soru sormak istiyorum. Sana 2 aracı örnek olarak göstericem. Eklediğin kaynağa göre, verileri kıyaslar mısın Alp? Ve sebebini açıklar mısın?
Honda Civic Type-R (FN2)
Maksimum Güç: 201ps@7800rpm
Maksimum Tork: 193N.m@5600rpm
Ağırlık: 1355kg
0-100km/h: 6.7sn
0-160km/h: 15.9sn
Güç/ağırlık oranı: 146.47hp/ton
Seat Leon FR
Maksimum Güç: 200ps@5100rpm
Maksimum Tork: 280N.m@1800-5000rpm
Ağırlık: 1309kg
0-100km/h: 7.1sn
0-160km/h: 18.4sn
Güç/ağırlık oranı: 150.7hp/ton

Öncelikle Alp, üzerinde tartışma olup kitlenen konular üzerine aynı konuları açmandaki amaç ne bunu anlayamadım.
Aynı şeyleri tekrar yazmak yerine sana tek bir soru sormak istiyorum. Sana 2 aracı örnek olarak göstericem. Eklediğin kaynağa göre, verileri kıyaslar mısın Alp? Ve sebebini açıklar mısın?
Honda Civic Type-R (FN2) Seat Leon FR
Maksimum Güç: 201ps@7800rpm 200ps@5100rpm
Maksimum Tork: 193N.m@5600rpm 280N.m@1800-5000rpm
Ağırlık: 1355kg 1309kg
0-100km/h: 6.7sn 7.1sn
0-160km/h: 15.9sn 18.4sn
Güç/ağırlık oranı: 146.47hp/ton 150.7hp/ton

ayberk sana baska bır soru sorayım ornek verdıgın ıkı aracla ılgılı ıkı aracı cekme halatı ıle bırbırıne baglasak hangı arac dıgerını ceker

Bu oyunu herkes bır zamanlar oynamıstır

---------- Post added at 08:54 ---------- Previous post was at 08:53 ----------

en onemlı noktalardan bırı gucune yere verebılecegı uygun ebatta ve kalıtede lastık

ayberk sana baska bır soru sorayım ornek verdıgın ıkı aracla ılgılı ıkı aracı cekme halatı ıle bırbırıne baglasak hangı arac dıgerını ceker

Bu oyunu herkes bır zamanlar oynamıstır
Sorduğum sorunun cevabını bilmiyo musun Mehmet Abi?

Mazda RX8 0'dan 200 km/s hıza 27.4 sn'de ulaşırken, VW Scirocco 2.0 TSI 0'dan 200'e 28.6 sn'de ulaşıyor. RX8 231 hp ve 200 Nm torka sahip; 211 hp ve 280Nm torka sahip. İkisi de yaklaşık aynı kiloda olmalarına rağmen Fazladan beygir burada sanki daha iyi gibi duruyor. Esneklik değerlerine baksak VW Scirocco TSI, RX8'i silmiş süpürmüş. Yani sağladığı esneklik ve düşük devirde tork vermesi ve daha az yakıt tüketmesi ile VW çok daha başarılı bir motor. Ama daha performanslı görünmüyor? Motorun karakterisitiği ve ne kadar devir çevirebildiği de önemli diyorum ben.

makıne muhendısı olarak senın daha acıklayıcı bılgı vermen sıtedekıler ıcın daha dogru olur

ben bılıyorum senın cevabını merak edıyorum

Ben bu konuda şöyle düşünüyorum; araçların performansları çekme güçlerine göre değil, yoldaki hızlanma değerlerine göre deperlendirilir. Torku çok olan araç elbette daha güçlüdür ama herzaman daha performanslı değildir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt