Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Sıfır aracımdan gelen sesler... .

Duvi

Kayıtlı Üye
Arkadaslar aracım 1,5 aylık 4000 km civarında... Dizel dsg...aracı ilk aldığım günden beri süregelen park esnasında one dogru giderken frene basıp geri vitese aldığımda,tam aracın geriye dogru hareketlenmesi esnasında kut diye bir vurunu sesi geliyor...acaba tam arac durmadan geri vitese taktım diyemi oluyor diye denedim ancak hareketi seride yapsam yavasda yapsam oluyor...Seride aynı yavaş yapincada aynı...aklıma dsg sanzumanlarinda çift kafa var ayırma yaparken çıkardığı normal sesmidir diye soru geliyor ama vurunu sesi gibi deneyimli arkadaşların bilgisine danışayım dedim bu ses normalmidir arkadaslar...aracımdan gelen ikinci ses ise klasik ww grubundaki olan ilk çalıştırma esnasında direksiyonu çevirdiğimizde tekerlerden yada elfrenini indirip tekerlerin ilk hareket anında sanki yagsiz bir aracın tur'a başlayan tekerinden gelen gicirti seklinde gelen sesler...nasıl bir önlem alınabilir...son olarak bu sabah başlayan gerek motor soğuk iken gerek isindiktan sonrada kesilmeyen bir ses,direksiyonu tam tur saga ve sola cevirirken direksiyonun iç kısmından tıkır tıkır diye gelen sesler? Suan az bir sekilde Hissediliyor ama Rahatsiz edici...nihayetinde sifir arac aliyorsunuz ve seslerin varligi problem oluyor insanin kafasinda...Aracım her gün sultanbeyli- Acıbadem arasında gidip gelmekte (ortalama 60 km civarı) ve sadece temde kullanılmaktadır...sürüş seklim sakindir,yerine göre basmalarım oluyor ancak öyle abartı aracı sıkıştırmam,bu bilgiler ışığında yorumlarınızı bekliyorum arkadaslar...

Kronik sorunları keşfetmiş durumdasın dostum :)

Kolayından başlarsak el frenini indirdiğinde ilk hareket esnasında duyduğun ses kronik değil, bu her araçta olabilir. Özellikle çok sıcak, çok soğuk veya yağmurlu havalarsa el frenini çekili şekilde bıraktıktan sonra indirdiğinde ilk hareket anında bu sesin gelmesi normal. Hidrolik el freni olmayan tüm araçlarda olur ve bir problem değildir.

Direksiyon kutusunun içerisinden gelen ses ise (direksiyondan geldiğine eminsen) kronik olmakla beraber bazı şanslı arkadaşlar aracın ömrü boyunca görmez o yüzden kronik olduğuna inanamazlar. Maalesef sende biraz erken nüksetmiş. Bu sorunun ortaya çıkmasındaki en büyük etken araç durgun haldeyken Türk sürücülerinin tamamının yaptığı gibi hızlı tam sağ, tam sol park manevraları. Bunu yapmaman imkansız tabi hele ki İstanbul gibi bir insan yığınında yaşıyorsan, çünkü her an senin parketmeni bekleyen arkadaki sürücü üzerine çıkabilir. Kutuda oluşabilecek ilk problem boşluk. Ama bu senin için geçerli olmamalı çünkü aracın kmsi çok düşük, tabi eğer ön lastikleri direk olarak kaldırım gibi bir yere vurmadıysan. İkinci sorun yağsızlık olabilir ki bu kolayca giderilir, ama yetkili serviste bunun için fazlaca ödeme yapabilirsin o nedenle iyi bir Seat özel servisine uğramanı tavsiye ederim.

Gelelim geri vites problemine. Maalesef kronik bir problemdir, yine şanslı arkadaşlar bu sorunu hiç yaşamazlar. Ne düzeyde bir vuruntudan bahsediyorsun o da önemli tabi. Yani yalnızca ufak bir ses ise, çok endişeye gerek yok ama sesi araçtaki bir yolcu dahi duyuyor veya vuruntu aracı hafif de olsa sallıyorsa harekete geçmek lazım. Hele ki senin aracın gibi düşük km'li bir araçta oluştuysa mecburen garantisi devam ederken yetkili servise gitmeli ve sorunu tetkik ettirmelisin. Aksi halde bu problem daha sonra 1-2-3. viteslere de sirayet edebilir ve servise bu durumda gidersen "kullanıma bağlı" diyerek garanti dışı bırakabilirler. O nedenle vakit geçirmeden servisi ziyaret et.

Bu sorunun kronik sebepleri volan dişlisindeki üretim veya montaj problemi veya mekatronik ünitedir. Her ikisi de DSG şanzımanlarda pahalı bileşenlerdir. Mekatronik ünitesi DSG şanzıman içerisindeki sensörler vasıtasıyla robotik görevleri yerine getirir. Bazen yalnızca bu sensörlerdeki problem bahsettiğin soruna neden olabiliyor ki bu en iyi senaryolardan biri çünkü çözümü kolay. Tabi etrafımda servise gidip DSG şanzımanı indirttikten sonra problemlerin daha da arttığını görenler de oldu. Umarım bu onların şanssızlığıdır.

İnşallah içini karartmamışımdır, senin problemlerinin çözümü çok basit de olabilir ama maksat bilgin olsun..

Bu arada geri vites probleminin bir diğer nedeni senkromeç olabilir. Yalnız 4000 km'de bu sorunu yaşarsanız çok şaşırırım. Normalde bu belki 100 bin kilometreyi aştıktan sonra vites manşonu bileziklerinin artık özelliklerini yavaş yavaş yitirmeleri sonucunda ortaya çıkan bir problemdir.

Problemin esas nedeni ortaya çıkınca buraya yazarsan sevinirim.

Tahmin ettigim ve anladığım kadarıyla geri vitese takıldığında gelen ses hariç halledilmeyecek yada boyutu büyük olmayan problemler gibi gözüküyor...Ancak geri vites vuruntusu ciddi canımı sıkmış halde ki bu vuruntusu sesi aracı sıfır alıp kapının önüne çektiğimde bile vardı..ara ara idi suan sanki dahada belirginlesmis halde...vuruntunun sesini sormussun onuda cevaplayayım ; aracın on camların acik iken sürücü ve on yolcu koltuğunda oturanların duyabileceği bir ses cam kapalı iken içerden alınmıyor...direksiyon icinden gelen sesle alakalı ise tekeri kaldırım kenarına çarpma olmadı zaten arac sadece tarafimdan kullanılıyor...el frenini indirdiğimizde ve ilk hareket anindaki gicirtilar ise vw grupları araçlarda ziyadesiyle hissettiğim bir ses daha önce polo jetta golf bora passat modellerini kullandım ve hepsindede aldığım bir ses oldu...ilhakı başka marka ve model araclardada olabiliyordur ama bizim araçlarımızda istisnasiz bu durum mevcut sanırım...Ayın 24'ü gibi seyahate çıkacağım ve ortalama 3000 e yakın yol yapacagım,fırsat bulabilirsem gitmeden baktirmak istiyorum ,ama olurda baktirmadan çıkarsam da yolda sıkıntı yasarmiyim sorusu aklıma da gelmiyor değil hani...Araçla alakalı sıkıntıların sonuclarını buradan paylaşacağım...Gerekli bilgilendirmeden dolayı sanada teşekkür ederim kardesim...umarım büyük problemler yasamadan hallolur...

bende senin gibi sıfır leon aldığımda bu seslere takmıştım. sonra bedelli için leonu satıp 2006 model ibiza alınca keşke takmadan binseymişim arabama dedim. o yuzden çok kfana takma.

Direksiyondan çevirince tıkır tıkır gelen ses kolay. bendede olmuştu direksiyonun içinde bir metal var dondukçe başka bir metale değen direksiyonun ambleminin olduğu yeri çıkarıyorlar sonra o metale bir sprey sıkıyolar ses kesiliyor...

bende senin gibi sıfır leon aldığımda bu seslere takmıştım. sonra bedelli için leonu satıp 2006 model ibiza alınca keşke takmadan binseymişim arabama dedim. o yuzden çok kfana takma.

Direksiyondan çevirince tıkır tıkır gelen ses kolay. bendede olmuştu direksiyonun içinde bir metal var dondukçe başka bir metale değen direksiyonun ambleminin olduğu yeri çıkarıyorlar sonra o metale bir sprey sıkıyolar ses kesiliyor...

Aldığımdan beri var bu sesler alıştım artık :eek:

Merhaba, acaba bu gelen ses hillholderın aracı tutmasıyla bırakma arasındaki ses olmasın ? benim arac 2 yıllık 30 bin de ilk zamanlar hillholderın sesi rahatsız ediyordu sonra alıştım
bir de aracı park ettikten sonra önce el frenini çekip mi parka alıyorsunuz? yoksa önce parka alıp el freni mi?
çünkü kitapçıkta önce el frenini çekin diyor, araç yüke düşmesin diye.

- - - Mesaj Birleştirildi - - -

Merhaba, acaba bu gelen ses hillholderın aracı tutmasıyla bırakma arasındaki ses olmasın ? benim arac 2 yıllık 30 bin de ilk zamanlar hillholderın sesi rahatsız ediyordu sonra alıştım
bir de aracı park ettikten sonra önce el frenini çekip mi parka alıyorsunuz? yoksa önce parka alıp el freni mi?
çünkü kitapçıkta önce el frenini çekin diyor, araç yüke düşmesin diye.

merhaba,
frene basıp geri vitese aldığımda bendede aynı sorun var bi ara servise gitmeyi düşündüm birde benzin deposu yarıdan fazla doluyken sanki arkada bi su damacanası tasıyo gibiyim o seside duyuyomusunuz özellikle ani duruşlarda çok rahat duyuluyo ses ?

Yavuz kardes hilholder sesine pek benzemiyor çünkü durup bir kaç seniye bekleyip geri dogru kalkış yaptigimdada beklemeden yaptigimdada aynı sesi yapıyor...sadece sunu farkettim geri kalkış esnasında gaza cok yüklenirseniz yani hızlı manevra yaparsanız ses istisnasiz yapıyor ama durup geri vitese alıp bir iki saniye bekleyip sonrasında cok aheste manevra yaparsanız yapmayabiliyor..oda arada her daim değil..genelde aracı n komşuna alıp el frenini çekip öyle p konumuna alıyorum...yük bindirmiyorum dikkat ederim..geri vitesden gelen sesi birde dün söyle deneyeyim dedim; bir kaç defa geri ileri yaptım aracı direksiyonu tam sag yada tam sol konumunda da denedim hatta ve bir kaç defa denedim ve sadece ilk geri kalkışta sesi yapıyor sonrasında bir daha yapmıyor seri manevradada yavasdada ayniz sekilde tepki veriyor...ilk seferde ses var sonra hiç o sesi çıkaran arac degil sanki...sinirlerimi bozuyor

Kaan kardesim depodan ses almadım,yada dikkat etmedim ama ses gelseydi dikkatimi cekerdi...Kolayı var yarın denerim ama bu seninkine özgü sanırım...

Geri
Üst Alt