Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Sıfır aracımdan gelen sesler... .

Bu arada arkadaslar benim arac 5200 km oldu 2 ay önce bayiden aracı alıp çıktığımda rodaj yoktur ama 3-5 bin km ye kadar yağını kontrol ettirin eksilme olabilir demislerdi...Bugün yağ çubuğunu çekip bakayım dedim,düz alanda motor soğuk konumda denedim yağ seviyesi yarının altında...Bu kadar seviyenin düşmesi normal mıdır şaşırdım...? Önümüzdeki hafta uzun yola cikicam mevcut sesler ve rodaj nedeniyle yağ degisimi ve kontrol yaptiracaktım ama bu kadar düşük bir yağ seviyesi görünce acilen servise gitmem gerektiği kanaatindeyim...Forumdaki sıfır arac sahibi arkadaşları hem buradan kontrol etmeleri için bir uyarmış olayım hemde basından böyle bir olay gecen varsa bilgisine danışayım istedim...

benimde sesle alakalı farklı bir sorunum oluştu yeni konu açmak yerine burada sorsam daha uygun olur sanıyorum, tümseklerden geçerken bagaj kapağından ses geliyor sanki bagaj kapağı kilidine tam oturmuyor, yolda giderken sıkıntı yok ama kasislerden geçeken sanki bagaj kapağı kasılıyor gibi bir ses, bunu nasıl çözebiliriz?

Ulvi yağ seviyesi çubuğun halen güvenli bölgesinde ise endişeye gerek yok, bu sıcaklarda motora giren oksijen seviyesi (daha soğuk havalara göre) düştüğü için, yanma odasına giren karışım bazen yeterince zengin olmuyor. Bu durumda mikropartiküllere (kurum) yapışan yağ zerrecikleri de egzosdan atılıyor. Haliyle minimal oranda yağ kaybı oluyor. Endişeye gerek yok, karterdeki yağ seviyesi güvenli bölgenin altına indikten sonra bile problem çıkartana kadar halen belli bir payı var. Lakin gerçekten bir sorun varsa araç yağ yakıyor veya sızdırıyorsa servis anlayacaktır.

Ferhat, sesin bagaj kapağından geldiğini nasıl anladın dostum :) Bazen arkadan bi yerlerden benim de ses gelir ama hiç anlaşılmaz ne olduğu, sonra geçer. Eğer arkaya birini oturtup, test yaptıysan tamam :) Bagaj kapağı ilginç olmuş, oradan gelip gelmediğini anlamanın kolay bi yolu var. WD40'ı bagaj kapağının bütün etrafına menteşelere güzelce bolca sıkarsın. Yani hatta emin olmak için izolasyon lastiklerinin üzerine de sıkarsın. Kapatırsın bir süre test edersin... baktın ses geçti ne güzel. Geçmediyse problem başka yerde, menteşeler hariç WD40 sürdüğün yerleri kuru bezle temizlersin çünkü normalde orada yağ ve benzeri bir şeye ihtiyaç yok.

Sagol Caner...Hafta icinde servise uğrayacağım sonucları yazarım kardes...

Ulvi yağ seviyesi çubuğun halen güvenli bölgesinde ise endişeye gerek yok, bu sıcaklarda motora giren oksijen seviyesi (daha soğuk havalara göre) düştüğü için, yanma odasına giren karışım bazen yeterince zengin olmuyor. Bu durumda mikropartiküllere (kurum) yapışan yağ zerrecikleri de egzosdan atılıyor. Haliyle minimal oranda yağ kaybı oluyor. Endişeye gerek yok, karterdeki yağ seviyesi güvenli bölgenin altına indikten sonra bile problem çıkartana kadar halen belli bir payı var. Lakin gerçekten bir sorun varsa araç yağ yakıyor veya sızdırıyorsa servis anlayacaktır.

Ferhat, sesin bagaj kapağından geldiğini nasıl anladın dostum :) Bazen arkadan bi yerlerden benim de ses gelir ama hiç anlaşılmaz ne olduğu, sonra geçer. Eğer arkaya birini oturtup, test yaptıysan tamam :) Bagaj kapağı ilginç olmuş, oradan gelip gelmediğini anlamanın kolay bi yolu var. WD40'ı bagaj kapağının bütün etrafına menteşelere güzelce bolca sıkarsın. Yani hatta emin olmak için izolasyon lastiklerinin üzerine de sıkarsın. Kapatırsın bir süre test edersin... baktın ses geçti ne güzel. Geçmediyse problem başka yerde, menteşeler hariç WD40 sürdüğün yerleri kuru bezle temizlersin çünkü normalde orada yağ ve benzeri bir şeye ihtiyaç yok.

ilgin için teşekkürler, bagajdan geldiğinden %90 eminim, bazen oluyordu ama daha da arttı ses, önerin için teşekkürler deneyip sonucu yazarım. ses kapak tam kapanmayınca gelen sese benziyor ama o kadar fazla değil.

merhaba,
frene basıp geri vitese aldığımda bendede aynı sorun var bi ara servise gitmeyi düşündüm birde benzin deposu yarıdan fazla doluyken sanki arkada bi su damacanası tasıyo gibiyim o seside duyuyomusunuz özellikle ani duruşlarda çok rahat duyuluyo ses ?

Kaan bugün senin dediğin ses olayına dikkat ettim.. Depo tam yarıda idi ama bir ses alamadım birader...

Ulvi selam,

Depo yarıdan fazla dolu tamama yakın oldugunda dur kalk esnasında frene (sert bastıgında daha net oluyo trafik) mazotun çalkalanma sesi içeri ulaşıyo servise gösterdim yenilerde mazot tankına dalgakran koymamışlar ondan bu sesi alırsın zamanla gider dediler tamam sıvı bişey tabiki çalkalanıcak ani tepkilerde ama bunu içerden hissetmek hos degil sanki depo altımda :S neyseki azalma oldu artık fazla duymaz oldum yeniyken sanki damacana su varmıs gibi bagajda sangur sungur bi ara buluştugumuzda dinletirim fırsat olurda...

Arkadaslar bugün kayadibindeydim,Turgut bey ile görüştüm aracımın yağ eksiltmesini söyledim,baktılar bir miktar yağ eklemesi yapıldı rodaj donemi normal dendi.onun haricinde geri vitese taktığımda duyulan vuruntu sesi için bir cok Leondan gelen kronik sesidir dedi..dsg sanzumanlarda sert plastik yapıya sahip takozların olduğunu ve bu takoz kafAlarinin bu sesi çıkardığını söyledi.rahat ol problem yok dedi...direksiyondan gelen tıkırti icinde fazlasıyla bu şikayeti almış olmanın verdigi rahatlıkla yine kronik problemdir direksiyon altındaki sürtünmeden kaynaklandığını söyledi.sprey sıkma ile kesiyormuş dedigİmde istersen sıkarım dedi ancak toz toplayıp daha kötü oluyor sonra dedi..onada eyvallahhh dedik...aracım cihaza bağlandı orada bir problem çıkmayınca teslim alıp ayrıldım...anlayacağınız geri vites vuruntusuda direksiyondan gelen tikirtilarda depodan gelen sesde Bagaj kilidide kronik abicim :)) Alışmaya başlasam iyi olacak, sizlerde deneyin bence...leon kral araba en iyisi çünkü benim:)))

Daha önce böyle bir başlık açtığım için yeniden açma gereği duymadım...

Yine bir ses ile karşı karşıyayım..Araç 4 aylık oldu..13xxx kmde...Bakım zamanı yaklaştı ancak son iki üç gündür,orta konsolun arka kısmından (bana oyle geldi,en azından şöfor koltuguna oturunca sağ tarafımda kalan bir ses) araç sadece hareket edince olunca yani rolantide yok.Aracın hareketi ile beraber bir uğultu ufak bir pervane uğultusu yada ne bileyim bir dinamo sesi gibi bir sesde başlıyor ötmeye..önce klimayı denedim aç kapa ile kesilmedi..Sonra teker bilyasındanmıdır diye düşündüm,ancak hızlanma ile beraber uğultunun artması gerekir artmıyor ses sabit motor devir aldıkça sesi duyamaz hale geliyorsunuz...En sonunda vites geçişleri ile beraber olduğunu devir düştükçe sesinde aynı kompresörün motor hızına bağlı düşüşü ile hıııııııııııııınnnnnn diye çıkardığı ses gibi olduğunu farkettim..Hatta araç vites değişimlerindeki o sanıyelık bir boşluk hissi (küçük vitesden buyuk vitese geçişle beraber kavramadaki süre) olurya o boşluk anında sesinde sanıyelık olarak kesilip yenıden kavrama ile devamı söz konusu...

Araç dsg şanzuman km 13xxx....

Böyle bir ses duyanınız yada tecrübeli arkadaşlardan bir fikir alayım dedim...

Bir önceki msjda belirttiğim ses giderek arttı..sultanbeyli sanayinde bir mükellefimizi ziyaret için uğradığımda sorundan bahsettim..kendiside motor ustası dinledi aracı hatta çıktık bir tur atıp tecrübe etti..kaputu açıp sesi tekrar dinledi..Gergi rulman sesi dedi..araç garantili yetkiliye götür dedi..abant gezisine gidip dönüşte yag bakımına götürecektim o zaman mevcut problemide cozdururuz diye düşünmüştüm..Simdi aklıma yolda bir maraza cikaririmi sorusu geliyor..ayrıca sıfır aracda gerçi km 13000 lere geldi ama,böyle bir problemle karşılaşmak da zoruma gitmiyor degil..

Geri
Üst Alt