Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Sıfır araç neden olağandan çok yakar?

ELnath

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar merhaba,

Kime sorsanız sıfır arabaların bir süre olağandan daha fazla yakacağını söyler. Bu biraz eski bir inanış değil mi? Neden çünkü eskiden araçların ciddi anlamda bir rodaj süresi oluyordu. Motor ve aktarma organlarındaki hareketli parçaların birbirine uyum süreci daha uzundu, pistonlar ve silindir arasındaki ölçü toleranslarına eski cnc cihazlarda girmek zordu. Ancak şuanda bu toleranslar çok daha küçük tutuluyor. (Otomotiv yan sanayiinde çalışan biri olarak bunu belirtiyorum ki, TSI motorlarda bulunan alternatör sisteminin ön ve arka aluminyum braketlerini üretiyoruz) Mikron hassasiyetinde üretim yapıyoruz.

not: Aracı teslim alırken bu aracın rodaj süresi olmadığını söylediler.

Ben 1.2 TSI leon'umu alalı 2 hafta oldu, yakıt tüketimi olağandan fazla gibi, 8lt/100km. (yaklaşık 29 kuruş) Ancak bu durumun ilerde düzeleceğini ve daha az yakıt tüketeceğimi açıklayacak biri var mı:) ?

Bir de aracı uzun yolda otoban vs. kullanmak yakıt tüketiminin kendine gelmesinde ne kadar faydalı olur? Aracım şuanda 400km.'de ve hepsini trafikte işe gidip gelirken falan yaptım. Bi Edirne yapmak gerekir mi? :)

Daha arabanız yepyeni biraz daha zaman tanıyın ona. İlk 1000km fazla sıkıştırmayın.

Benimki 1.6 ama 2.0 motor arabadan çok yakıyor valla seatın bu tarafı kötü arabaları çok yakıyor.

Benimki 1.6 ama 2.0 motor arabadan çok yakıyor valla seatın bu tarafı kötü arabaları çok yakıyor.
1.6 ların tuketımı gayet normal 2.0 motorlar bos yolda sakın kullanımda 1.6 ıle yakın tuketıme sahıp ama trafıge gırdıgın zaman aralarında daglar kadar fark var....

gelelım 1.2 tsı ye arac ıcın 8 lıtre degılde zamanla mınımun 6-7 lt yakar gıbıme gelıyor

Ortalama 8 lt görmeniz gayet normal bence ilk zaman için , Ben de 9 küsür görüyordum şehir içi, Şu an 7 lt civarı şehir içi. sizinde zamanla 6.5lt yi bulur ortalamanız. Ama daha altına inebileceğini sanmam.

lutfen bırakalım bu ınancı 1.6 ların tuketımı gayet normal 2.0 motorlar bos yolda sakın kullanımda 1.6 ıle yakın tuketıme sahıp ama trafıge gırdıgın zaman aralarında daglar kadar fark var....

gelelım 1.2 tsı ye arac ıcın 8 lıtre degılde zamanla mınımun 6-7 lt yakar gıbıme gelıyor

Valla benim araba 70'le sabit giderken ortalama 4-5 litre yakıyo Şemun. Yolun durumuna göre 3 küsürlere bile iniyo.
Sakin ve agresif kullanım karışık olduğu zaman 8-11lt arası yakıyo.
Fazla basarsan 14 15 civarı.
Basınca 1.6 8V'den fazla yaktığı kesin ancak verdiği keyif oranında daha fazla yakmasında bi sakınca yok bence :)

Bu arada konu sahibinin sorduğu soruyu kimse anlamamış galiba. Sorulan soru, neden 0km araçların ilk başlarda fazla yakıp, tüketiminin zamanla düştüğü.
Benim cevabım şöyle.
1. etken, sizin araca alışma süreciniz.
2. ise parçaların birbirine alışma süreci. Yağ ve benzin parçaların içine işleyene kadar biraz fazla yakıyolar sanırım.

bu arada edırneye kadar gıtmeye luzum varmı bılmıyorum ama bende aracı ılk aldıgın 1400km nın hepsını otobanda 2000-3000-4000d/d aralıgında kullandım

Bu arada konu sahibinin sorduğu soruyu kimse anlamamış galiba. Sorulan soru, neden 0km araçların ilk başlarda fazla yakıp, tüketiminin zamanla düştüğü.
Benim cevabım şöyle.
1. etken, sizin araca alışma süreciniz.
2. ise parçaların birbirine alışma süreci. Yağ ve benzin parçaların içine işleyene kadar biraz fazla yakıyolar sanırım.

Evet açtığım konuya verilen cevaplardan biri bu olabilir:) Diğer cevaplamak isteyen arkadaşları da bekliyoruz.

Geri
Üst Alt