Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Sıfır araç neden olağandan çok yakar?

Aracın yağlanmasıyla, pistonlardaki sürtünmelerin zamanla azalması.

Aracın baslarda fazla yakması tamamen rodaj suresınden yanı parcaların bırbırıne alısması,motora koyulan yagın butun aksamlara nufuz etmesı gerekır,Ayrıca rodaj uzun yolda yapılmaz,gerek trafıge gırılmelı dur kalk yapılmalı gerek uzun yola cıkılmalı,1000km ye kadar cok sıkıstırmadan kullanmak gerekır sonrasında daha devırlı kullanılabılır.Neden 1000km ? cunku ilk 1000km de servıs arabayı servise cagırır ve yag eksıltıcegı ıcın araba bu ılk 1000 km de yenıden yag degısımı yapılır,yag eksıltme donemınde gereksız yere sıkıstırmamak lazım normalden daha fazla yag yakmasına neden olunur

Ortalama 8 lt görmeniz gayet normal bence ilk zaman için , Ben de 9 küsür görüyordum şehir içi, Şu an 7 lt civarı şehir içi. sizinde zamanla 6.5lt yi bulur ortalamanız. Ama daha altına inebileceğini sanmam.

genel ortalaman mı 7 litre? eğer öyleyse gerçekten çok iyi bir rakam

genelde sakin kullanmama rağmen genel ortalamam 8,2. arabam 2 gün önce 20.000km oldu

ek olarak arabanın 1.2 tsi oldugunu yazmıssın 1.2 tsı a cok ekonomık olcak gozuylede bakmamak lazım cunku leon cok da hafıf b araba degıl,eklenıcek daha fazla agırlık arabanın daha fazla zorlanmasına da neden olur fazla yakması durumuna boyle de yaklasmak lazım

genel ortalaman mı 7 litre? eğer öyleyse gerçekten çok iyi bir rakam

genelde sakin kullanmama rağmen genel ortalamam 8,2. arabam 2 gün önce 20.000km oldu

Aynen öyle. Ama alt devirlerde, ani yüklenmelerde falan sıkıştırmaya başladığım vakitlerde 8 in altına bende inemiyorum. Benimde 10.000 e yaklaştı.

Can dediği gibi 1000 de en geç 1500 de birinci yağın değişmesi gerekiyor..
yağ eksilttiği için
sebepler
1- bütün parçaların yağlamasından dolayı yağ eksilir..
2- bu parçaların alışma esnasında ne kadar mikron hesaplarla bu arabaların parçaları yapılsa da ilk kullanımda yağlanana ve parçalar birbirlerine uyum sağlayana kadar..sürtünmeden dolayı metal tozu(çapak) ortaya çıkar ve yağın içinde kalır..

bu metal tozunun dışarı atılabilmesi için yağın değişmesi gerekir
ayrıca motorun içinde bulunan metal tozu doğru yağlanmayı engellediği gibi doğru yanmayı da engeller..bu çok yakmasına sebep olur.
yağ değiştikten sonra bu olay minimize olur..ve sonra yok olur..
o yüzden uzun ömürlü yağ kullansanız bile ikiçin değişim için 11 bin i beklememek..4000 lere gelince tekrar yağ değiştirmek..
ben olsam huylu bir adam olarak böyle yapardım..

ek olarak arabanın 1.2 tsi oldugunu yazmıssın 1.2 tsı a cok ekonomık olcak gozuylede bakmamak lazım cunku leon cok da hafıf b araba degıl,eklenıcek daha fazla agırlık arabanın daha fazla zorlanmasına da neden olur fazla yakması durumuna boyle de yaklasmak lazım

1.2 tsi ekonomik bir araç olması için dizayn edilmiş. dediğin olay daha çok "performanslı kullanım & zorlu yol koşulları & yük altında zorlanma" üçlemesi birleşirse olur. Bunun dışında stabil kullanımda çok yakması mantıklı değil. Her nekadar yeni araçlarda "rodaj yok" deselerde ister istemez dediğin gibi hareketli metal parçaların sürtünmesi sonucu alışma evresinin geçilmesi lazım. Bu süreç de insanın biraz canını sıkıyor. Bir önceki aracım dizeldi, bu biraz pahalıya maloluyo..... mağlum benzin:3,68 TL dizel:3,01 TL bi de bu fark var:)

Aracım şu an 9.000 de ve yağ falan ilave etmedim . İlk değişim 15.000 , beklemeden ilave mi ettirmem gerekiyor ?

simdi kendiniz diyorsunuz teknoloji eskiye gore cok degisti we eski aliskanliklardan vazgecmek gerekir 1000 1500 arasi yag degisimi deniyor halk arasinda nedeni motorda capaklar olurmus bilmem neler olurmus simdi dev bir alman firmasinin son teknoloji ile urettigi motorda capak falan soz konusu olamaz olmamalidir araciniz tam yaga alisiyor inceltiyor yagi siz yeniden yagi kalinlastiriosunuz bu yag degisimini unutun oncelikle eskiden kalma bir adet eski motorlar icin belki gecerli olabilir ; cok yakmasinin en buyuk etkeni sizin araca alismanizdan kaynaklaniyor turbo beslemeli benzinli motorlar alt devirlerde disel kadar gucludur eski bir atmosferik motor kullanicisiysaniz araciniza ilk bindiginizde eski arabanizdaki alt devirlerin olu olmasina alistiginiz icin vitesi devirli weriyorsunuz bu da ortalama yakit tuketimini artiriyor 2000 ile 2200 devirde vitesi werin fark ediceksiniz ki aracta bogulma soz konusu olmuyor ben de aracimi yeni aldim 2000 km de we anca az yakmaya basladi cunku ben anca alistim aracin huyuna suyuna ben bunlari kendi kafamdan yazmiyorum dogusta yakinen tanidigim biri ile konustum en dogru bilgiyi oradan aldim bir arkadasta seatlar cok yakiyor demis guldum :) bu motoru seat bulmadi VAG gurubunda butun araclar bu motorlari kullaniyor ha bir diyer konuda bu araclara cok yakiyop diyen arkadaslar diseller le mi kiyasliyor ? bir de size onerim gaza cok basmayin yawasca basin sonucta aracinizda 175 tork war sanirsam yanlisim yoksa devirsiz kullanima gayet ugun size aciklik wermesi amaciyla 1.6 8v atmosferik leon ile 1.4 tsi leon un tork grafigini koyuyorum buradan farki we ne demek istedigimi anlarsiniz

torkgrsms.jpg

gordugunuz gibi duz bir cizgi ile torkun nasil stabil gittigini gorebilirsiniz ve devire dikkat edin 1500 de max torku aliyor arac ondan 2000 2200 gibi vitesi werin zaten yol bilgisayarinda vites degistirme uyarida bu devirlerde ister vitesi onu dinleyin ben hafif akici trafikte 6.3 ortalama ile geziyorum 1.4tsi da 7 ile 6 ortalama war ; tamamen kullanici kaynaklidir

Geri
Üst Alt