Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

RZ ibiza with EIBACH

jant ebatlarını büyüttünmü aracın yükselecektir.abat büyüklüğünden.gelelim yay olayına konforun birazda olsa azalacak lakin yol tutuşun ve görünümün güzelleşecektir.orjinal lastiklerinle kullanırsan yaylı halin gene düşük olacak ama konforun fazla azalmayacak yay ve jant büyük kullanırsan arac setleşecaktir

jant ebatlarını büyüttünmü aracın yükselecektir.abat büyüklüğünden.gelelim yay olayına konforun birazda olsa azalacak lakin yol tutuşun ve görünümün güzelleşecektir.orjinal lastiklerinle kullanırsan yaylı halin gene düşük olacak ama konforun fazla azalmayacak yay ve jant büyük kullanırsan arac setleşecaktir

mesela şu anda bende orjinal jant ile 195/55/15 lastik var. bunu -3,5 eibach yay ve 205/50/16 jant ile değiştirsem konforumda bariz düşme görülür mü?

-3.5 la pek fazla birşey hissetmezsin ama 15 ten 16 ya çıkacaksan hiç jant alma 17 tak daha güzel olur -3.5 la

hayırlı olsun 5cm de güzel olurdu ama bu yayın konforu gibi olmaz tabi :)

bu yay olayı hakkında bir soru sormak istiyorum. amaç sadece aracı yere yaklaştırmak ve tutuşu arttırmak mıdır?
yoksa ek olarak da konfor ile ilgili oluşabilecek sorunları, problemleri minimum seviyeye indirgemek için midir?
örneğin yay değiştirmeden sadece 195/55/15 inç jant lastiği, 205/50/17 yada 205/50/16 yapsak yay değiştirilmiş hali ile değiştirilmemiş hali arasında ne gibi farklılıklar olacaktır? ... teşekkürler.

benim yay takmamin amaci araci alcaltarak yol tutusunu biraz daha arttirabilmek ve goruntuyu guzellestirmekti.
ayrica ibizalarin amortisorleri olmasi gerekenden daha sert oldugundan oturu orjinal yaylariyla pek uyum saglamiyor bana gore. bu 3,5 luk yaylarla eskisine gore daha uyumlu calisiyor. ibizalarda kesinlikle konfor diye bir sey yok; ancak bir kez daha vurguluyorum 3,5luk yay ile orjinal amortisor daha iyi uyum sagliyor.

gelelim diger soruna;
her ne sartta olursa olsun orjinal jant capini degistirmek araciniz icin olumlu bir sonuc vermez. cunku aracinizin hesaplamalari uretilirken ve fabrikadan cikarken 195/55/15 lik lastige gore yapilmistir.
eger araca 205/50/17 veya 205/50/16 lastik takarsaniz araciniz dusundugunuzun tam aksi sekilde yerden yukselecektir. cunku lastik capi orjinale gore baya bi buyuyecek. ayrica bu lastiklerle araciniz alttan daha cok ruzgar alacak ve direnci azalacak, yere verdiginiz tork azalacak ve daha fazla yakit tuketeceksiniz.

tavsiyelerim;
kesinlikle ya 195/55/15 ya da 205/40/17 kullanin. konfor istiyorsaniz 14 janta gecmeniz gerekir.
eger yay takiyim aracim yere yaklassin diyorsaniz 3,5luk yay ihtiyacinizi karsilamaz. 5lik takmaniz lazim. ama unutmayin 5lik yayda arac iyice konforsuz olacak..

hayırlı olsun 5cm de güzel olurdu ama bu yayın konforu gibi olmaz tabi :)

aracim dizel oldugundan 5lik yay ile on amortisorlerde skinti yasayacagimi dusundum. o yuzden 5 e gecmedim.
benzinli araclar 5lik yayi sorunsuz kullaniyor ama benim motor daha agir oldugundan amortisorleri patlatma riskini almak istemedim.
zaten su anda on taraf 5cmlik benzinlilerden daha dusuk :D

benim yay takmamin amaci araci alcaltarak yol tutusunu biraz daha arttirabilmek ve goruntuyu guzellestirmekti.
ayrica ibizalarin amortisorleri olmasi gerekenden daha sert oldugundan oturu orjinal yaylariyla pek uyum saglamiyor bana gore. bu 3,5 luk yaylarla eskisine gore daha uyumlu calisiyor. ibizalarda kesinlikle konfor diye bir sey yok; ancak bir kez daha vurguluyorum 3,5luk yay ile orjinal amortisor daha iyi uyum sagliyor.

gelelim diger soruna;
her ne sartta olursa olsun orjinal jant capini degistirmek araciniz icin olumlu bir sonuc vermez. cunku aracinizin hesaplamalari uretilirken ve fabrikadan cikarken 195/55/15 lik lastige gore yapilmistir.
eger araca 205/50/17 veya 205/50/16 lastik takarsaniz araciniz dusundugunuzun tam aksi sekilde yerden yukselecektir. cunku lastik capi orjinale gore baya bi buyuyecek. ayrica bu lastiklerle araciniz alttan daha cok ruzgar alacak ve direnci azalacak, yere verdiginiz tork azalacak ve daha fazla yakit tuketeceksiniz.

tavsiyelerim;
kesinlikle ya 195/55/15 ya da 205/40/17 kullanin. konfor istiyorsaniz 14 janta gecmeniz gerekir.
eger yay takiyim aracim yere yaklassin diyorsaniz 3,5luk yay ihtiyacinizi karsilamaz. 5lik takmaniz lazim. ama unutmayin 5lik yayda arac iyice konforsuz olacak..

ayrıntılı cvp için teşekkrler. yeni gördüm bu cvıbınızı kusura bakmayın. ben şimdi sadece yay taktırmayı düşünsem sizin yaptığınız gibi; o zaman konfor artacaktır değil mi? peki aracın yol tutuşu da artıyor mu? yakıt vs değişiyor mu?

sadece yay ile yol tutusunuz artiyor, cunku aracinizin agirlik merkezi asfalta yaklasiyor.
ama yol tutusunu asil etkileyem faktor lastikleriniz. yani yay taktiktan sonra aracinizda kotu lastik kullanirsaniz yine yol tutmaz.

hem kaliteli bir lastik, hem de yay araca on numara yol tutturur.
Eibach 3,5 luk yay ile konforunuz daha iyi olacaktir.

sadece yay ile yol tutusunuz artiyor, cunku aracinizin agirlik merkezi asfalta yaklasiyor.
ama yol tutusunu asil etkileyem faktor lastikleriniz. yani yay taktiktan sonra aracinizda kotu lastik kullanirsaniz yine yol tutmaz.

hem kaliteli bir lastik, hem de yay araca on numara yol tutturur.
Eibach 3,5 luk yay ile konforunuz daha iyi olacaktir.

ne kadara bulabilirim peki? netten almak güvenilir midir? sen jant takma işini ne yaptın bide :)

ne kadara bulabilirim peki? netten almak güvenilir midir? sen jant takma işini ne yaptın bide :)

yaylarin sifirinin 350 falan olmasi lazim piyasada. benim yaylarim ise servisten alinma. Orjinal Seat Sport Eibach yay. benimkisinin fiyati 650 TL falan.
netten de alabilirsin tabi ama guvenilir olanini bularak :) benim aslinda yaylarim satilik su anda; sahibinden de ilanim var ve bu ay icinde yaylari cikartacagim aracimdan. eger beklersen benden de alabilirsin.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...-ibiza-mk4-6l-seat-sport-eibach-3-5-yay/detay

jant isinde su anda gelisme yok; zaten kis geliyor. kis lasstiklerim cikacak piyasaya.

Geri
Üst Alt