Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Rolantideki aracın devir sorunu...?

Konuyu hortlatayım. Aracı kışın almıştım, ilk zamanlar (lpg varken mi yoksa yokken mi hatırlamıyorum, gerçi o soğukta ilk birkaç dk zaten geçmişyordu lpg'ye) çalışınca 1100-1200 d/d da oluyordu, otomatik olduğundan yenemiyordum aracı... Yani freni köklememe rağmen duramıyordu tamamen, el frenini çekiyordum. Bugün saat 11 gibi tekrar çalıştırdığımda (dış sıcaklık 22 derece filan) aynısını bugün de yaptı, doğru sanayiye özel servise götürdüm (güvendiğim bir yer) OBD bağlantısı yaptı, araç "Rölanti Alt Tahdit Değeri <Arasıra>" arıza kaydı verdi. Dün de vermişti, sıfırlamıştı hatayı. Bugün de içine baktı boğaz kelebeğinin ve adaptasyon yaptı. %90 devam edeceğini, ederse de değişmesi gerektiğini söyledi.

Devirde öyle müthiş bir dalgalanma, stop etme durumu filan yok ama nadir olarak ışıkta beklerken 200 d/d 'lık periyotlarda dalgalanma yapıyordu. Hiç stop etmedi.

Acele etmemeyi düşünüyorum. 550 TL' ye orijinali işçilikli takabileceklerini söyledi. İşin şöyle bir boyutu da var, dün gece saat 12 gibi başka bir sebepten aşırı sinirlendim ve aldım elime bunu, biraz hırpaladım dolayısıyla; o sebepten olma ihtimali var mıdır?

Kolay Kolay boğaz kelebeğine birşey olmaz. ama tabi ki bozulabilir. Devresinin ve motorunun olduğu bölüme yağ girebilir, söküp temizlemek gerek. Pis olabilir, temizlik ve ardından adaptasyon gerekir. Bu arada aklında olsun, adaptasyon öncesi hata kodlarının temizlenmesi lazım.

Eğer yine de kesin arızalı ise mecbur sıfırını alacaksın. Ama onu da yapmadan önce, aynı boğaz kelebiğini başka bir araçtan ödünç al, dene, onu taktığında düzelirse demek ki senin aracının b.k. arızalı demektir.

Geri
Üst Alt