Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

rodaj için öneri?

Bende geçtiğimiz ekim ayında aldım FR'ımı. Senin aracında hayırlı olsun. Servisten 1500 km ye kadar aracı 3000 devirin üstüne çıkmadan kullan dediler. Turbo için ise çalıştırdıktan sonra ve stop etmeden önce 15 sn beklemek yeterli dediler. ßen şu şekilde yaptım: Yaklaşık 2000 km ye kadar vites değiştirirken 3000 deviri geçmedim. Turbo için ise zaman tutmuyorum ama mutlaka çalıştırdıktan sonra yada stop etmeden önce biraz bekliyorum. Özellikle uzun yol yaptıktan sonra aracı 4-5 dk rölantide bekletmende fayda var. Bir de soğuk havalarda şehir içi kısa mesafelerde biraz fazla yakıyor aman diyim.

merhaba arkadaşlar ben seat ailesine yeni katıldım,yaklaşık 1 hafta önce 1.4 tsi fr aldım ilk defa sıfır araç kullanıyorum aracın rodaj zamanı için önerileriniz var mı?

Vay hayırsız..

Aileye Hoşgeldin..

4k devir üstüne çıkma ilk 2k km de :eek:key:

Arkadaşların yazdığı tavsiyelere uymanız yeterli olacaktır. Güle güle kullanın aracınızı.

Zamanında araştırma yapmıştım. Aklımda kalanları yazayım.

Yeni motorlarda rodaj süresi yoktur, diye bir şey yoktur. Yani malesef her makinenin parçalarının birbirine uyum sağlamasının belli bir süreye ihtiyacı vardır (dikiş makinesinin bile). Bu süre güncel motorlardaki tolerans değerlerinin düşmesi sayesinde azalmıştır, ancak bitmemiştir. Sadece çok özel otomobillerde rodaj süreci fabrika tarafından tamamlandıktan sonra araç müşteriye teslim ediliyor ve Seat'ın hiçbir otomobili bu kadar özel değil. VW grubu motorlarının ortalama rodaj süresi 3000km civarında. En doğrusu kitapçığında yazar zaten. Rodaj süresince yapılması gerekenler şunlar diye hatırlıyorum:

* Özellikle ilk km'ler en çok özen gösterilmesi gereken km'lerdir.

* Rodaj süresinin ilk 1/3'lük döneminde, maksimum motor devrinin 1/3'ünü geçmemek gerekiyor. Buradaki oranları tam hatırlamıyorum, ama özü şöyle: En başta düşük devirlerde kullanılmalı, rodaj süresi sonuna kadar devir yavaş yavaş arttırılabilir. Örneğin ben ilk 1000'km'de 2000 deviri geçirmemeye çalıştım. 2000km sonuna kadar 3500'ü geçmemeye çalıştım. Rodaj sonuna doğru yavaş yavaş 5000-5500 denemeleri yaptım. Ama asla gaza çok yüklenmedim.

* Rodaj süresinin tamamında, asla gaza tam basmayın. Yani sadece düşük devirle gitmek yeteli değil, özellikle başlarda gaza mümkün olduğunca az yüklenilmelidir. En çok buna özen göstermek gerekiyor.

* Uzun süre belli bir devirde sabit şekilde gitmeyin. Hızınızı değiştimeniz gerekli değil, aynı devirde sabit kalmamak için bol bol vites değiştirin. En iyi rodaj, deviri (uygun miktara kadar) yükseltip kompresyona bırakarak, yani sürekli devir değiştirilerek yapılıyormuş. Bunun teknik açıklamasını uzun uzun yapmışlardı, pek anlamamıştım gerçi.

Sadece rodaj süresinde değil, her zaman dikkat edilmesi gereken şu noktalara da özen göstermek önemli:

* Motoru soğukken asla zorlamayın. Motor ilk çalıştırıldığı zaman gazı çok yumuşak kullanın, motor ısısı normale çıkana kadar tam gaz ve yüksek devir yapmamaya çalışın.

* Turbo motorlarda (turbonun hemen durmasını engelleyen zımbırtıdan taktırmadıysanız), son 1-2km kala motoru zorlamayı bırakın ve park ettiğiniz zaman 5-10sn rolantide bekleyin. Dakikalarca bekleyin diyenler var, hiç gerek yok boş verin onları. Tam gaz gelip, durur durmaz kontağı kapatmıyorsanız fazla bir sorun yok.

Bunları yapmazsanız ne olur? Ne kadar yapmadığınıza bağlı olarak, ya hiçbir şey olmaz, ya da bol bol yağ yakıp, maviş dumanlar çıkaran ve arkasında pis kokular bırakarak trafikte giden bir otomobiliniz olur.

Bence çok ama çok fazla zorlamadığın müddetçe istediğin gibi bas gitsin. Ben şahsen sıfır aldığım leonda sadece birden yüklenmedim. Hiçte sorun yaşamadım...istediğım zaman bastım, istediğım zaman kapıştım...ben rodaja inanan kişilerden değilim. Evet aracın parçaları alışacak birbirine ama bu bizim gaza basmamıza engel olmaz diye düşünüyorum. şimdiki kullandığımda ikinci sıfır aracım...istdiğim gibi kullanıyorum.

Zamanında araştırma yapmıştım. Aklımda kalanları yazayım.

Yeni motorlarda rodaj süresi yoktur, diye bir şey yoktur. Yani malesef her makinenin parçalarının birbirine uyum sağlamasının belli bir süreye ihtiyacı vardır (dikiş makinesinin bile). Bu süre güncel motorlardaki tolerans değerlerinin düşmesi sayesinde azalmıştır, ancak bitmemiştir. Sadece çok özel otomobillerde rodaj süreci fabrika tarafından tamamlandıktan sonra araç müşteriye teslim ediliyor ve Seat'ın hiçbir otomobili bu kadar özel değil. VW grubu motorlarının ortalama rodaj süresi 3000km civarında. En doğrusu kitapçığında yazar zaten. Rodaj süresince yapılması gerekenler şunlar diye hatırlıyorum:

* Özellikle ilk km'ler en çok özen gösterilmesi gereken km'lerdir.

* Rodaj süresinin ilk 1/3'lük döneminde, maksimum motor devrinin 1/3'ünü geçmemek gerekiyor. Buradaki oranları tam hatırlamıyorum, ama özü şöyle: En başta düşük devirlerde kullanılmalı, rodaj süresi sonuna kadar devir yavaş yavaş arttırılabilir. Örneğin ben ilk 1000'km'de 2000 deviri geçirmemeye çalıştım. 2000km sonuna kadar 3500'ü geçmemeye çalıştım. Rodaj sonuna doğru yavaş yavaş 5000-5500 denemeleri yaptım. Ama asla gaza çok yüklenmedim.

* Rodaj süresinin tamamında, asla gaza tam basmayın. Yani sadece düşük devirle gitmek yeteli değil, özellikle başlarda gaza mümkün olduğunca az yüklenilmelidir. En çok buna özen göstermek gerekiyor.

* Uzun süre belli bir devirde sabit şekilde gitmeyin. Hızınızı değiştimeniz gerekli değil, aynı devirde sabit kalmamak için bol bol vites değiştirin. En iyi rodaj, deviri (uygun miktara kadar) yükseltip kompresyona bırakarak, yani sürekli devir değiştirilerek yapılıyormuş. Bunun teknik açıklamasını uzun uzun yapmışlardı, pek anlamamıştım gerçi.

Sadece rodaj süresinde değil, her zaman dikkat edilmesi gereken şu noktalara da özen göstermek önemli:

* Motoru soğukken asla zorlamayın. Motor ilk çalıştırıldığı zaman gazı çok yumuşak kullanın, motor ısısı normale çıkana kadar tam gaz ve yüksek devir yapmamaya çalışın.

* Turbo motorlarda (turbonun hemen durmasını engelleyen zımbırtıdan taktırmadıysanız), son 1-2km kala motoru zorlamayı bırakın ve park ettiğiniz zaman 5-10sn rolantide bekleyin. Dakikalarca bekleyin diyenler var, hiç gerek yok boş verin onları. Tam gaz gelip, durur durmaz kontağı kapatmıyorsanız fazla bir sorun yok.

Bunları yapmazsanız ne olur? Ne kadar yapmadığınıza bağlı olarak, ya hiçbir şey olmaz, ya da bol bol yağ yakıp, maviş dumanlar çıkaran ve arkasında pis kokular bırakarak trafikte giden bir otomobiliniz olur.

eyvallah dostum saolasın yeterince açıklayıcı olmuşsuun :)

1000 Km ye kadar normal kullanın ilk 100 km ye kadar 120 yapmayın 110 en fazla normal kullanın 1000 km ye kadar sonra yüklenin araca açılsın rodajı. eski arabalarda vardı ama yeni olan birşey sonuçta bizim bir arabamız ilk zamanlarda bastığımız zaman gaza seri gitmiyordu araba bi 1000km ye fln geldi baktım araba bastıkca gidiyor gerçekten etkisi var ve daha sıfır yepyeni motoruda gereksiz zorlamanın anlamı yok daha yepyeni yavaş yavaş alıştırın.

gardaşım araç kara saplandı bugun patinaj falan çekti araç rodaj için sence bi problem çıkarır mı bu olay?

Sıkıntı Olmaz da çok girme Gardaş öyle yerlere aynı evdemisin hala öyleyse okulun yada yolun yakınlarına tenha biyere park et :eek:key:

Hayırlı olsun.Aracın kullanma kılavuzunda motor bölümünde motor rodajla ilgili açıklama ve neler yapılması gerektiği hakkında bilgi veriyor.İlk 1000KM 100-120 KM üstüne çıkmamak gibi yazıyordu yanlış da hatırlıyo olabilirim.Birde ilk 500KM'de ani frenlemeler yapmayın yazıyor.Kısacası bana sorarsanız bende yeni araç aldım şu şekilde yaptım.İlk 1000KM 100KM üstüne çıkmadım sonraki 2000KM'de 120-140 Km hızlara arar ara çıktım 3000KM de de bir kere son hız denemesi yaptım ve normal kullanıma geçtim.Bunu başka bir kaç araçda da aynı şekilde yaptım ve çok memnun kaldık :)

Geri
Üst Alt