• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Renault Monza'da KERS'e dönüyor

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,339
Yaş
32
İsim
Yiğit
Nereden
İstanbul
Plaka
TM2556
Renault takımı, bu hafta sonu Monza'da geçilecek İtalya Grand Prix'de kinetik enerji geri dönüşüm sistemini yeniden kullanma kararı verdi.

Fransız ekibi, Mayıs ayındaki İspanya Grand Prix'den bu yana, öngörülen yeterli avantajı sağlayamadığı gerekçesiyle KERS'i kullanmıyordu.

Bununla birlikte son yarışlarda KERS'li araçların, rakiplerine karşı sahip olduğu üstünlüğün açık bir şekilde ortaya çıkmasından sonra Renault, Monza'da sisteme dönme kararı verdi.

Başmühendis Pat Symonds yaptığı açıklamada, KERS'in Monza'da tur başına en az 0.2,5 saniyelik bir fark oluştaracağını tahmin ettiklerini söyledi.

Symonds, "KERS'in hesaba katılması gereken üç yönü var: tur zamanı, startta araca kazandırdığı avantaj ve sollamalara yardımcı olma durumu" dedi.

Symonds, "İlkine baktığımızda, yani Monza'da KERS'le yapılan tur zamanlarının kazancı yaklaşık saniyenin dörtte biri olacak. Bu sıralamalarda çok daha değerli olacak" dedi.

Starttaki avantajı açısından ise start/finişten pistin ilk virajına kadar uzun bir mesafenin bulunduğunu ve KERS'siz araçlara karşı açık bir avantajın sözkonusu olduğunu söyleyen Symonds, Monza'nın sollamanın çok zor olduğu bir pist olduğunu hatırlatarak, KERS'in en azından bu konuda hiçbir dezavantajının olmayacağını vurguladı.

TurkiyeF1.com
 
Üst Alt