Ragaip Kandiliniz Mübarek Olsun | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Ragaip Kandiliniz Mübarek Olsun

Konu, 'Sohbet' kısmında PATRON tarafından paylaşıldı.

 1. PATRON

  PATRON
  Administrator

  10.785
  2.489
  113
  REGAİP VE REGAİP KANDİLİ'NİN ANLAMI

  Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı budur.

  Receb’in ilk cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur; namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli; kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.

  Peygamberimiz (a.s.m)’ ın Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Receb ayıdır. Bu Receb ayında oruç tutmanın muazzam, muhteşem sevabları var.

  Bir de bu ayda sevablar kulların defterlerinin sevab hanelerine, bol bol dökülmesi dolayısıyla da recebül esabb denmiştir. Yâni, sevabların bol bol, şarı şarıl, gürül gürül döküldüğü ay demek... Sabbe, Arapçada dökmek demek... Nehrin de böyle dağlardan çağlayarak şaldur şuldur akıp da döküldüğü yere münsab derler; o da aynı kökten... Receb-ül esabb; Allah'ın rahmetinin cûşa gelip, ikram ü ihsanâtının şarıl şarıl, güldür güldür kullara geldiği ay demektir.

  Arifler ve din alimleri kitaplarında yazmışlar ki, bu ay ekim, ekme, ziraat ayıdır. Sevaplı işler, oruç tutmak, tevbe etmek vs. güzel şeyler yapılır. Bir mahsulün ekilmesi gibi ziraat, ekim ayıdır. Şa'ban bakım ayıdır. Ramazan biçim ayıdır, yâni mahsulün alındığı aydır demişler. Demek ki Receb ayı, bizi Ramazan ayına hazırlayan bir mevsimin ilk adımı olmuş oluyor.

  Onun için, "Receb ayı tevbe ayıdır." demişler. Yâni kul ne yapacak?.. "Yâ Rabbi! Ben anlayamamışım, hatâ etmişim, bilememişim, suçluyum, kusurluyum; beni affet..." diyerek hatâsını itiraf edip, hatâsından dönerek, Cenâb-ı Hakk'ın yoluna girecek.

  Şa'ban ayı ibadetlere devam etme ayıdır. Ramazan da mükâfatlarını alma ayıdır. Böyle çeşitli kelimelerle bu ayların birbirleriyle irtibatlı olduğu beyan edilmiştir.
   
 2. digiersoy

  digiersoy SCW Üyesi

  2.672
  643
  113
  Kandiliniz mübarek olsun dostlar
  paylaşım için teşekkürler serbay..
   
 3. taykac

  taykac SCW Üyesi

  855
  44
  28
  Serbay kardeşim,paylaşım harika.Regaip kandilimiz mübarek olsun.
   
 4. ylmz26

  ylmz26 SCW Üyesi

  287
  0
  16
  Kandiliniz mübarek olsun.Selametle
   
 5. leon sport

  leon sport
  Administrator

  5.714
  340
  83
  kandilimiz mübarek olsun..
   
 6. eneSene

  eneSene SCW Üyesi

  1.285
  300
  83
  Cümleten kandiliniz mübarek olsun
   
 7. canki985

  canki985 SCW Üyesi

  28
  0
  1
  teşekkür ederiz herkezin kandili mübarek olsun iyi kandiller
   
 8. koray.cano

  koray.cano SCW Üyesi

  2.721
  145
  63
  kandiliniz mübarek olsun SCW..
   
 9. 24

  24 SCW Üyesi

  3.413
  179
  63
  Kandilimiz mübarek olsun SCW..............
   
 10. ZGR

  ZGR SCW Üyesi

  14.936
  524
  113
  kandiliniz mubarek olsun
   

Sayfayı Paylaş