Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Radar egzoz cezası

enqineer

Kayıtlı Üye
Aracımla izmir istanbul arası yolda seyir halindeyken çevirmede durduruldum ve radar aracından aracımda egzoz olduğuna ve gürültü olduğuna dair bilgi verildiği için 1002tl ceza yedim. Warex yada herhangi bir ses artırıcı oanda aktif değildi. Yani araç orjinal sesindeydi. Polis 180hp lik araç için marş yap dedi araba marşı aldığı gibi tamam deyip yazdı. Kaç db ölçüm yapın ona göre yazın dedim 4 tane egzoz var aracında bize bilgisi geldi yazacağız dedi. İtiraz edeceğim ve gerekli ölçümlerin yapılması için başvuracağım. Bu süreç hakkında bilgisi olan var mı? Cezayı gebze de yedim. İzmirde karakola başvurucam mecburen yolda yapabileceğim bir durum yoktu.

Öncelikle geçmiş.
Araç üzerinde yapılan herşeyin aslında mevzuata uygun olması ve bunu da 30 gün içinde işletmesi gerekir.
İlla o anda ses yapacak diye birşey yok.
Kanunda ceza şu şekildedir.

"Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması"

Artı olarak db şeklinde az/çok ibaresi de yok. O anda ses yapmasa bile bunu yorumlayarak mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle cezayı kesiyor. Bir de radar görüntüsü de mevcut.
Siz itiraz edin, bakalım sonuç ne çıkacak.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Merhabalar

Öncelikle büyük geçmiş olsun

Mevzuata göre mecburen önce ödemeniz gerekiyor sonrasında ses db ölçümü aldıktan sonra elinizde ki evrakla en yakın adelet sarayında ceza ve db ölçüm sonucu ile itiraz ettiğinizde sizden kesilmiş olan meblağ vermiş olduğunuz hesaba geriye yatırılacaktır ama bildiğim kadarıyla dosya masraf beledi tarafınıza yatırılacak tutardan düşülüyor tekrardan geçmiş olsun umarım kısa sürede halledersiniz

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhabalar

Öncelikle büyük geçmiş olsun

Mevzuata göre mecburen önce ödemeniz gerekiyor sonrasında ses db ölçümü aldıktan sonra elinizde ki evrakla en yakın adelet sarayında ceza ve db ölçüm sonucu ile itiraz ettiğinizde sizden kesilmiş olan meblağ vermiş olduğunuz hesaba geriye yatırılacaktır ama bildiğim kadarıyla dosya masraf beledi tarafınıza yatırılacak tutardan düşülüyor tekrardan geçmiş olsun umarım kısa sürede halledersiniz

Teşekkür ederim. Normalde trafik cezasını kesen polisin kesmeden önce cihazla ölçüm yapması gerekiyor. Fakat güzel ülkemde maalesef kurallar pek olması gerektiği gibi olmuyor. Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

32-3 maddesinden aracımı men etmişler. Vizeye gönderildim. 32-3ten ceza yiyenler dikkat etsinler. İyi aksamlar.

Şu ülkede anlayamadığım şey egzoz dan ses çıkartmaktır. Kurallara uymadım aracın orjinalini bozdum deyip hata kabul etmek gerekir. Ancak bir yerden de hak veriyorum kızmanıza. Çünkü sayılı kişiler bu tür cezalar yiyor. Diğer ihlal edenler bir şekilde ceza yemekten kurtuluyor.

Şu ülkede anlayamadığım şey egzoz dan ses çıkartmaktır. Kurallara uymadım aracın orjinalini bozdum deyip hata kabul etmek gerekir. Ancak bir yerden de hak veriyorum kızmanıza. Çünkü sayılı kişiler bu tür cezalar yiyor. Diğer ihlal edenler bir şekilde ceza yemekten kurtuluyor.

En güzeli aracın orjinalini bozmamak birde trf kurallarına uymak.Böylelikle trafik çevirmelerinde trafikçi ağbilere selam verip geçersiniz.

Geri
Üst Alt