Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

R/C Simulatör ve Kumandalar Hakkında Genel bilgiler

bbj_bt

Kayıtlı Üye
RC model hobisine yeni başlayanlar yada bu hobiyi merak edip, bir model uçak nasıl uçar, yapabilir miyim acaba diyenler için simülasyon kullanımı en önemli unsurlardan biridir.​

Simülasyon bir modelciye ne sağlar ?

En gerçekçi simülasyon programı hiçbir zaman gerçek uçuş ile benzerliği yoktur. Tek faydası simülasyon kumandasını kullanarak model uçağı veya helikopteri uçururken yön koordinasyonu olayını çözmenize yardımcı olur. Yön koordinasyonu ne mi demek ? Yani kumandadaki kolları kullanarak modeli gerek kuyruk, gerekse burun size bakarken en stabil uçuşu sağlamaktır. Bu durum ilk başlarda zordur. Simülasyonda modeli kaldırması kolay ama indirmesi kolay değildir. Bu durum yeni başlayanlar için gayet doğaldır. Yine ayni şekilde modeli geri döndürmesi de kolay olmayacaktır. Bu durumlar siz simülasyon üzerinde pratik yaptıkça düzelecektir. Bir gün bir bakacaksınız ; Modeli pistten kaldırıyorsunuz, stabil uçuyorsunuz, hatta ters uçuşlar, akrobasi yapıyorsunuz en sonunda da modeli piste çok güzel indiriyor olacaksınız. Modelcilikte birinci unsur emniyet, ikincisi ise sabırdır. Lütfen bunu unutmayınız.

Nasıl bir simülasyon kumandası kullanmalıyım ?

Genelde elinde bir model kumandası olanlar fazla bir masrafa girmemek için bu kumandayı kullanmayı tercih ederler. Aslında bu gerçek kumandanın bilgisayara tanıtılması biraz tecrübe ve beceri isteyen zor bir iştir. Tanıtma ve ayar işlemleri için saatler harcanır. Sonunda bıkılır ve bırakılır. Diğer bir sorun ise gerçek kumandanın simülasyonda kullanılması için kumandanın çalışır durumda olması gerekir. Buda pillerinizi bitirecektir. Piller şarj-deşarj edilmekten eskir ve ömürlerini yitirirler. Kumanda çok ısınacağı ve yıpranacağı da ayrı bir konu. Bana kalırsa simülasyon kumandası için en güzel yöntem THK da 50 TL ye satılan USB giriş kablolu kumanda olacaktır. Bu kumandayı bilgisayarınız otomatik olarak tanıyacaktır. Kullanacağınız simülasyon programında da birkaç dakika zaman harcayarak çok kolay bir şekilde kalibrasyon ve ayarlarını yapmış olacaksınız. Bende mevcut deneyimliyim...

Hangi simülasyon programını kullanmalıyım ?

Onlarca simülasyon programı mevcuttur. Bunların lisanslı orijinal sürümleri pahalı olduğu için kırık program olarak tabir edilen programlar internette bulunmaktadır. Bunların farkları; gerçeğe yakın rüzgar, türbülans gibi hava şartları, model – pist çeşitlilikleri ve grafikleridir. Bence en güzel simülasyon programı bugün itibari ile Real Flight G4 ve PhoenixRC programıdır. Bu programlarda hava şartları, model – pist bolluğu, modellerin uçuş karakteristiği ve simülasyondaki gerçek 3D grafikler mükemmel diyebilirim. Bu yüzden bu güzelliklerden faydalanabilmek için bilgisayarın işlemci – bellek ve en önemlisi grafik kartı belleğinin yüksek olması gerekmektedir. Real Flight G4 bilgisayarınız için çok fazla geliyor ise G3 veya G3.5 sürümleri yeterli olacaktır. Bu sürümlerde G4 e yakın özellikler içermektedir. PhoenixRC içinde aynu durum geçerlidir.

Eğer sizlerse SCW li olarak bu hobby üzerinde deneyim kazanmak ve bi yerden başlamak isterseniz her zaman soru sorabilirsiniz. Bende bilgilerim dahilinde sizlere yardımcı olmaya hatta mümkün olursa sizlere simulator kullanmayı dahi öğretebilirim. Programlar bende mevcut tek gereken THK model ucak sitesinde 50 tl lik sim. Kumanda olacaktır.

Sizleride bu hobby içinde görmek isterim dostlarım...​

cuma gününü ve bu konuyu birleştirince aklıma nedense geleneksel rc yarışları yapılabilecek miss gibi bir ortamımızın olduğunu hayal etttim :eek:key::D

joystick + flight simulater oyunu vb. den farkı nedir Thk nın verdiği cihazın?

Kumanda farkı sole abicim...

Simulatorde Real Flight kendi kumandasını istiyor bunda etkinlestirme kodu vs var...

ama emulator programları mevcut. Usb herhangi bi kumanda ile ucus yapabiliyoruz. Bende THK daki art-tech marka e-fly model usb kumanda var.

real flight ve phoenixRC programlarını tüm kanallar ile beraber kullanabilmekteyim. Resim paylasırım eve gittigimde abim

Burak sana bir soru.. Benzinli bir rc alsak arkadan itişli çok büyük olmayan bişy tahmini ne kadara çıkar

bende amatör olarak başladım r/c araç işine, yalnız benimki kara aracı.. şimdilik elektirikli,şişme lastikli ,4x4 hummer2 ile vakit geçiriyorum keyif verici..

Kumanda farkı sole abicim...

Simulatorde Real Flight kendi kumandasını istiyor bunda etkinlestirme kodu vs var...

ama emulator programları mevcut. Usb herhangi bi kumanda ile ucus yapabiliyoruz. Bende THK daki art-tech marka e-fly model usb kumanda var.

real flight ve phoenixRC programlarını tüm kanallar ile beraber kullanabilmekteyim. Resim paylasırım eve gittigimde abim

Umutcum bir kac site var ordan fiyatlara bakabilirsin ama benzinli dersen ortalama 1000 tl ve üzerinde fiyatlar cıkıyor...

Elektrikli ucusa hazır setler var onlarda THK nin sitesinde 200 500 tl arasında değişiyor ve yeni baslayanlar için ideal ucus ekipmanları mevcut.

Başlarsan bana takıl :D

bende amatör olarak başladım r/c araç işine, yalnız benimki kara aracı.. şimdilik elektirikli,şişme lastikli ,4x4 hummer2 ile vakit geçiriyorum keyif verici..

Selam akın abi...

RC nin her ttürü cok zevklidir buna kesinlikle katılıyorum =) RC araba ile baslıcak olsaydım kesinlikle drift serisinden bişi almak isterdim =) Keyfini cıkar abim

Geri
Üst Alt