Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Rölanti dalgalanması

Hermosa4631

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar bende 2004 model seat toledo signo plus var arabamı lpg de sürerken rölanti de dalgalanma oluyor ilk kalkarken sıkıntı yok şehir içinde dur kalk yaptığım da bir kaç sefer rölanti git gide yavaş yavaş aşağıya düşüyor ve bir anda dalgalanma yapıyor düğmesine basıp kapatır kapatmaz benzine geçer geçmez dalgalanma düzeliyor hiç bir sıkıntı görünmüyor ama geri açtığımda devam ediyor bir çok usta ya götürdüm gaz kelebeğini temizlettim adaptasyon yaptırdım bujileri falan filtreleri değiştirdim ama düzelmiyor lpg ayarlarına baktırdım enjektörleri kontrol ettirdim ama bir sıkıntı çıkmadı bunlarda bana gaz kelebeğin bozuk değişmesi gerekiyor diyorlar ama bende diyorum ki madem bu alet bozuk benzinde neden sorun yok serviste orjinal bu ürünün fiyatı 650 tl birşey eğer bu parça bozuk değilken gidip değiştirmek çok saçma boştan bir harcama olucak kime gitsem bir şey söylüyor ne yapacağımı artık bulamıyorum sorun nedir arabam neden bunu yapıyor yardım olabilecek biri varsa rica ederim söylesin teşekkürler.

Slm kardeşim benim arabada da aynı sorun var gaz yemiyor rölanti sabit durmuyor hatta gaza ilk geçişte stop ediyor devri 2 bin 3 bine çıkarıyorum ancak gaza geçiyor 5 gün önce triger ve devirdaim pompası değişti boğaz kelebeği temizlendi yağ kaçakları giderildi bujiler değişti bu rölanti sorununu nasıl çözerim?

Map ve lambda sensoru yani basinc ve oksijen sensorleri kontrol edebilirsiniz.

Lpg ye has dalgalanmalar bircok nedenden olabiliyor Lpg regulatoru , lpg map sensoru , lpg sistemi hata veriyor mu degerleri tam mi ona bakmak lazim lpgyi yazilimla gormek lazim.

map ve lamBda sorunlu calismis olsada benzinde araba mutlaka telafi eder normal calisir ama.lpg sistemi cok hassastir.benzindeki telafi edilen , hatalar lpg de bariz gosterir.

Bogaz kelebegi de malesef bazi araclarda lpgnin uyum saglayamadigi donanimlardan biri oluyor.

Arabanin ecusu hata kodu veriyor mu ?

Lpg montaji da cok onemle enjektorlerin motora uzakligi lpgnin sistemle uyumlu olup olmadigi.

Malesef birden cok sebeb var bu tarz kapali kutularda , akunun bile azalmasi bazen devir saatini bozuyor.

HTC One cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

aynı sorunu bende polo da yaşamıştım. Enjektörler sıkıntılı filan dediler, en sonunda sattım.:)

Lpg yi bilgisayara bağlattım hiç bir sorun çıkmadı herşeyini kontrol ettim akü sıfır zaten benim araba stop etmiyor sadece dalgalanma var araba hır hır ediyor
[doublepost=1465640613,1465640104][/doublepost]Ayrıca hata kodu olarak araba gaz kelebeği ve oksijen sensörü hatası veriyor ustalar oksijen sensörüne çare yok taktırırsan geri bozulur diyorlar gaz kelebeğide dediğim gibi benzin de sorun etmiyor temizlettim onu adaptasyon da yaptırdım ama sorun gitmiyor

Kelebek yada lambda sensoru hatasini benzinde telafi edibiliyor bazi benzinli motorlar

Dedigim gibi lpg gibi hassas bir sistemdeKi sorun veya sorunlari cabuk belli eder.

Bogaz kelebegi adoptasyon ve temizlik yapilmali.Kelebekteki hata kodu silinemiyorsa donanimda sorun vardir ve banada kelebeginiz bozuk gibi geliyor ,
hata gecmiyor ise cikma kelebek denenmeli.varsa ayni marka model arac gecici olarak deneyebilirsiniz.

Ayrica Dalgalanmada lambda(oksijen) sensorununde payi var , her ustanin yine bozulur dedigine bakmayin orjinal lamdayi alin takin derim.

Hatta bogaz kelebegi omurunu tamamladiysa yeniden alabilirsiniz.

Benim fikrim bu sekilde yillarca lpgli araclara bindim bunlar gibi bir cok sorunla karsilastim.

Olurda parcalari degisirseniz 300-500 km benzinde kullanip lpgyi devre disi birakin.Bogaz kelebegi ogrenimini tamamliuor daha sonra lpgyi baglayip yeni lpg ayari yaptirabilirsiniz.

HTC One cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar bende 2004 model seat toledo signo plus var arabamı lpg de sürerken rölanti de dalgalanma oluyor ilk kalkarken sıkıntı yok şehir içinde dur kalk yaptığım da bir kaç sefer rölanti git gide yavaş yavaş aşağıya düşüyor ve bir anda dalgalanma yapıyor düğmesine basıp kapatır kapatmaz benzine geçer geçmez dalgalanma düzeliyor hiç bir sıkıntı görünmüyor ama geri açtığımda devam ediyor bir çok usta ya götürdüm gaz kelebeğini temizlettim adaptasyon yaptırdım bujileri falan filtreleri değiştirdim ama düzelmiyor lpg ayarlarına baktırdım enjektörleri kontrol ettirdim ama bir sıkıntı çıkmadı bunlarda bana gaz kelebeğin bozuk değişmesi gerekiyor diyorlar ama bende diyorum ki madem bu alet bozuk benzinde neden sorun yok serviste orjinal bu ürünün fiyatı 650 tl birşey eğer bu parça bozuk değilken gidip değiştirmek çok saçma boştan bir harcama olucak kime gitsem bir şey söylüyor ne yapacağımı artık bulamıyorum sorun nedir arabam neden bunu yapıyor yardım olabilecek biri varsa rica ederim söylesin teşekkürler.
neden dalgalanır rölanti sıralıyorum...bilgi arşıvımden alıntıdır...yoksa bunları bilsem burda ne işim var dükkan açar tavla atardım :) NOT ALINIZ :)

Aracın rölantisinde benzinle ilgili bir sorun yoksa, LPG için olabilecek sorunlar şunlar olabilir:

hava filtresi kirlendiğinde veya yeni değiştirildiğinde rölanti ayrını bozar.

Karbüratör Kelebeği Karbüratör kelebeğinde millerinin bulunduğu yerden hava alıyorsa, aracın benzinde de LPG’de de rölanti ayarı bozulur.

Araç manifoldunun hava alması gaz ve benzinde rölanti ayrını bozar.

Buji veya buji kablolarının kalitesiz olması veya esmiş olması gaz ve benzinde rölantiyi etkiler.

Karbüratör alt takozunun hava alması benzinde ve gaz da rölantiyi bozar, genelde yükseltir.

LPG beyninin de bulunan diyaframın eskimesi, deforme olması LPG’de rolanti ayarının yapılamamasına neden olur. Diyaframın ortalama 50.000 km de değişmesi gerekir.

LPG’nin rölanti ayarı, beynin üstünde bulunan rölanti vidası ile yapılır. Rölanti bozulursa bu vida sağa sola çevrilerek, ayarlanır. Bu işi bilen birisine rölanti ayarını yaptırmak gerekir.

Aracın Westenhousunda sorun varsa benzinde ve dolayısıyla lpg’de rölanti tutmayabilir.

LPG beynindeki diyafram patlak- yırtık olursa LPG’de rölanti ayarı tutmayabilir. Bunun teşhisini LPG ayarlarından iyi anlayan ustalar koyabilir.

Distribütör diyaframında ki problem de hem benzin hem de LPG ’de rölanti sorunu yaratır.
Keza avans ayarının bozuk olması da benzin ve LPG ’de rölanti sorunu yaratır.

LPG beyninde biriken yağ ve tortu rölantiyi bozar. Bu yağ ayda bir kez temizlenmelidir.

LPG beyin bobinine giden elektrikte voltaj düşerse, bu, rölanti bozulmasına neden olabilir.

Yetersiz elektrik gelmesi bobin yayının bozuk olmasıdan kaynaklanabilir.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için lpg beynini de bir kontrol ettiricem dediğiniz gibi kirlenmiş olabilir bi ona baktırmamıştım

Geri
Üst Alt