Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Progresif Rock

Floydian

Kayıtlı Üye
Progressive rock 1960'ların sonlarında ve 1970'lerin başlarında "ağırlıklı olarak Britanyalı grupların rock müziğini yeni sanatsal seviyelere çekme girişiminin" sonunda ortaya çıkmıştır.

Progressive rock grupları standart rock veya popüler mısra-nakarat düzeni üzerine kurulu şarkı yapılarının ötesine geçerek "rock müziğin teknik ve kompozisyon sınırlarını" zorlamışlardır. Bunun ötesinde aranjmanlarda sık sık klasik, caz ve avangart unsurlar bulunur. Enstrümantal şarkılar daha yaygındır. Sözleri olan şarkılar ise kavramsal, soyut ve fantezi üzerine kuruludur. Progressive rock grupları "genellikle epik hikâyeler anlatan bütüncül bir beyanda bulunan" konsept albümler yapmışlardır.

Progressive rock 1960'ların sonunda dönemin rock müziğindeki her çeşit etkiden ilham alma eğiliminin parçası olarak psychedelic müzikten türedi. King Crimson, Yes, Genesis, Pink Floyd, The Moody Blues, Emerson Lake and Palmer, Jethro Tull ve Rush gibi grupların müziği için kullanılan Progresif rock kavramı 1970'lerin ortalarında iyice yaygınlaşmıştır. Progresif rock müziğinin en revaçta olduğu dönem 1970'lerken 1980'lerin başlarında yerini neo-prograsif rock müziğine bırakmıştır( örn. Marillion). Günümüzde Dream Theater,The Flower Kings,Frost* diğer önemli progresive rock gruplarındandır.

Progressive rockta elektro gitar, akustik gitar, bas gitar, klavye ve bateri gibi geleneksel rock enstrümanlarına ilave olarak keman, org, ve üflemeli çalgılar da kullanılır. Şarkılarda sürekli değişim gösterme arayışı olmuş ve yinelemelerden kaçınılmıştır. Örnekler:

http://www.youtube.com/watch?v=Hhxa6dCNIRw

http://www.youtube.com/watch?v=YfFWE8vIBCA

Alp akşam okuyacam ama belli oldu sen bize pink Floyd kusturcan.. :D

Epitaph hakkaten güzel şarkı.. :(

alp shine on you crazy diamondu dinledim fenalık geldi..ciddi diorm..
mp3 listemde full böle şarkilarin olduğunu ve sürekli böle şarkılar dinlediğimi düşünemiorm.bunalıma falan girerim heralde.

cezmi abiye epitaph diyin bakın ne diyecek size...

O zaman Cezmi abi için :)

The wall on which the prophets wrote
Is cracking at the seams.
Upon the instruments if death
The sunlight brightly gleams.
When every man is torn apart
With nightmares and with dreams,
Will no one lay the laurel wreath
As silence drowns the screams.

Between the iron gates of fate,
The seeds of time were sown,
And watered by the deeds of those
Who know and who are known;
Knowledge is a deadly friend
When no one sets the rules.
The fate of all mankind i see
Is in the hands of fools.

Confusion will be my epitaph.
As i crawl a cracked and broken path
If we make it we can all sit back
And laugh.
But i fear tomorrow ill be crying,
Yes i fear tomorrow ill be crying.

Kızıl Kral
Peygamberlerin üstüne yazdığı duvar
Damarlarından çatlıyor
Ölümün enstrümanları üzerine
Güneş parlak ışınlarını yayıyor

Tüm insanlar parçalara ayrıldığında
Kabuslarla ve rüyalarla
Kimse çelenklerle yatmayacak
Sessizlik çığlıkları boğduğunda
Kaderin demir kapıları arasında
Zamanın tohumları ekilecek
Ve bunların hareketleriyle sulanacak
Kim biliyor ve kim biliniyor
Bilgi ölümcül bir arkadaş
Görüyorum, insanlığın kaderi
Aptalların elinde

Kargaşa benim mezarım olacak
Çatlamış ve kırılmış bir yolda sürünürken
Eğer yapabilirsek,hepimiz arkamıza yaslanıp gülebiliriz

Ama korkarım ben yarın ağlıyor olacağım
Ama korkarım ben yarın ağlıyor olacağım

Alıntıdır.

alp shine on you crazy diamondu dinledim fenalık geldi..ciddi diorm..
mp3 listemde full böle şarkilarin olduğunu ve sürekli böle şarkılar dinlediğimi düşünemiorm.bunalıma falan girerim heralde.

Volkan bunu diyen ilk insan sen değilsin. Çoğu kişi bunaltıcı buluyor. Dinlemesi zor bir muzik..

ne alaka olm o da güzel ama Epitaph ayrıca manyak bi şarkı.. :(

Geri
Üst Alt