Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

prins sönmez usta ile tüm sıralı otogaz sistemleri hakkında merak edilen herşey...

Sönmez hocam TSI motora artık dönüşüm yapılıyormuş bu mümkün mü zararı falan var mı ?

Sönmez Ustam, bir sorum olacak.

Aracımda alt devirlerde gaza yüklenince ani bir tekleme oluyor. Yalnız bu tekleme şeklini nasıl anlatsam bilmiyorum. Sanki kavrama yeniden oturuyormuş gibi. Devir 2000'e yaklaşınca esamesi okunmuyor bu olayın. Ben baskı balata-volan vb. olabilir diye düşünmüştüm. Bir abim ise LPG'yi kapatıp bir daha denememi sonucunu söylememi istedi. Ve bingo... Araç benzinde iken devir istersem 1000 d/dk'da olsun, yapmıyor...

Aracımda Prins var, benden önceki LPG taktıran sahibi ulusal bir forumda aşağıdaki soruları sormuş.

--------------------

montajın yapıldığı günden beri bir problem yaşıyorum bunun için çeşitli yollara başvurduk

araçta yaşanan sorun motor soğukken araç lpg ye geçtiğinde ( benzinde sorun yok ) gaz tepkilerinde gecikmeler yaşanıyordu gaza bastıktan sonra araç önce bir tekleme sonra devirlenmeye başlıyordu sanki önce bir miktar hava gidiyor motora yakıt 1 sn gecikmeli gidiyor gibi ve aynı zamanda gaza ani basmalarda ve gazdan ayağı çekmelerde motor vuruntu yapıyordu hararet 90 dereceye ulaşınca sorun geçiyor yada hissedilmiyordu

araca yapılan işlemler önce enjektörler bir ufağı ile değişti zaten iki tip enjektörü var biliyorsunuz silverline için enjektörler çözüm olmadı daha sonra basınç sensörü değişti basınç sensöründen sonra farkedilir bir iyileşme oldu araçta fakat araç soğukken gaz tepkilerinde gecikmeler devam ediyordu ( motor soğukken )

geçtiğimiz günlerde farklı bir prins bayisine gittim ( yaklaşık 4 yada 5 kere gidip çözüm olmadığı için farklı birinin arabaya bakmasını istedim ) gittiğim yerde program işi ile ilgilenen arkadaş izinde idi onun yerine genç bir arkadaş vardı aracı pc ye bağladıktan sonra bana aracı 3000 devirde sabit tutmamı istedi yaklaşık 2 dak çalıştırdım bana basıncın yüksek olduğunu onu bir miktar düşüreceğini söyledi ve hem pc den hemde yanlış görmedi isem bir anahtar ile ön taraftan tesisattan müdahale etti

yaklaşık 5 gündür sorun yok gibi aksine araçta ciddi bir rahatlama oldu 140 tan sonra devirlenip hızlanmada sorun yaşayan araba daha rahat yüksek hızlara çıkıyor muhtemelen yakıtta düşme olacak şu anki gidişat onu gösteriyor fakat genede prins müşteri hizmetlerini arayıp herhangi bir bayide aracın ayarlarının kontrolunun yapılmasını istedim müşteri hizmetlerini aradıktan sonra 15 dk içinde beni aradılar aslında fakat telefona yetişemedim muhtemelen bu gün yarın tekrar ararlar

şimdi sormak istediğim şu lpg basıncının yüksek olması bu tarz bir olaya sebebiyet verirmi yüksek basınç yakıt tüketimine etki edermi bu sorun ilerleyen günlerde tekrar ederse eğer şayetki başka neden kaynaklanabilir aracım 2001 model 1.8 20v 125 hp seat leon AGN motor bu motorlar için belirlenen bir basınç değeri varmıdır

saygılarımla

----------------------------------

Aracı ilk aldığımda müthiş fazla yakıtı vardı. 101 bin km'de takılmış. 55 lt'lik simit depo, VSI yazıyor kitapçığında ama silverline mı yoksa başka bir model mi anlayamadım. Açıkçası bakmadım da enjektörlere.

İlk geldiğimde Kayseri Taşkınlar Prins'te gaz ayarı yaptırdım. Ayarlamayı Lambda sensörüne bakarak yaptılar. Yakıt oranı %130 imiş %115'e çektiler. (Tabi bunun detayını bilmiyorum)

İki hafta kadar önce de Kayseri'deki diğer bayi olan Dempa'ya gittim. Aracım 126 bin Km'ye geldiğinden Filtre değişimi yaptırdım, gaz ayarı istedim yol testi ile birlikte yaptılar. Yola çıkmadan %115'i fazla bulup %105'e çektiler. Regülatör basıncı 2800 civarıydı (artık mbar mı yoksa başka birim mi bilmiyorum pc üzerinden görünüyordu)

Yolda benzin-lpg farkı çok az oranda farkedilebiliyor. O da enjektör sesinden diyebilirim. Yakıt miktarı olarak memnunum sistemden. Yalnız bu tekleme(boşlama) olayı performans düşüklüğüne yol açıyor düşük devirlerde. Üst devirlerde etkisi var mıdır bilmem.

Sizin yorumunuz nedir? Sıkıntı kaynağı ne olabilir?

Ustam merhaba. CANGAS hakkında ne düşünüyorsunuz...

ustam sa 2015 seat leon 1,2 lpg uyumlumudur
[doublepost=1491202822,1489824056][/doublepost]sa leon 1,2tsı lere lpg uyumu varmıdır

Merhaba ustam LPG li araçların bujilerini LPG uyumlu iridyum buji ile degistirilmelimidir yoksa eski bujiler ile devam edelim mi ?

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tüm SEATCLUPWORLD üyelerine merhaba :

12 yıldır lpg sektöründe kazanmış olduğum bilgi ,tecrübe ve edinimlerimi siz değerli SEATCLUPWORLD üyeriyle paylaşmak ,tüm sıralı otogaz sistemleri hakkında soru ve sorunlarınıza çözüm ortağı olabilmek için burdayım .

keyifli paylaşımlarve forumlar dilerim .
Saygılarımla

PRİNS SÖNMEZ USTA
Merhaba ustam LPG li araçların bujilerini LPG uyumlu iridyum buji ile degistirilmelimidir yoksa eski bujiler ile devam edelim mi ?

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt