Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Plaka Yapıştırma?

Bir sorum olacak, plakayı yapıştırmak için hava durumu çok önemlimi yani soğuk ama yağmursuz bir havada yapıştırsam tutar mı .? Sıcak havada yapıştırılmalımı.

Bir sorum olacak, plakayı yapıştırmak için hava durumu çok önemlimi yani soğuk ama yağmursuz bir havada yapıştırsam tutar mı .? Sıcak havada yapıştırılmalımı.

Şimdi şöyle özetleyeyim. Bir önceki aracımdaki plakamı aşağıdaki resimdeki gibi çift taraflı bant ile yapıştırdım. Silikon falan kullanmadım. Dikkat edilmesi gerek bir husus var burda. Bazı arkadaşlar çerçeve şeklinde plakanın dört bir yanını bantla kaplamışlar. Burda şöyle bir sorun oluşabilir. Aracı yıkadıkça ve yağmur, kar vs olduğu sürece; bantın yola paralel kalan kısımlarında suyun plaka arkasında birikmesine sebep olacaktır. Bu da zamanla anlaşılamayan (ya da zor tespit edilebilen) tıkırtılara ya da farkında olmadan plakanın düşmesine bile sebep olabilecektir. Dolayısıyla plakanın enine değil boyuna boyuna ve aralıklar halinde belli periyotlar şeklinde bantlar yapıştırmanız daha güvenilir olacaktır.

Diğer bir husus ise bu işlemi yapmadan önce havanın yağmurlu, nemli ve yapıştırma yapılacak yüzeyin temiz olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. En azından yapıştırdıktan yaklaşık 1 gün boyunca temiz bir ortamda kalırsa daha etkili olacak ve silikona bile ihtiyacınız kalmayacaktır.

İşlerimin yoğunluğu sebebiyle kendi aracımın plakalarına dahi işlem yapamadım. Ben de aynı şekilde çift taraflı bant uygulaması yapacağım. Yine takıldığınız bir nokta olursa yardımcı olmaya çalışırım.

u120534-1.jpg

Ekli dosyalar

• u120534-1.jpg
    u120534-1.jpg
    8.4 KB · Görüntüleme: 19
pattex veya 3m çift taraflı bantla yapıstır korkma zaten yapıstırdıkdan bi sure sonra cekmeye çalış ne kadar etkili oldugunu anlayacaksın:)

Merhaba arkadaşlar, aracımın plakasını delmeden direkt tampona monte etmek istiyorum.. Forumu biraz kurcaladım, vida yardımı ile bu işlemi yapmış olan arkadaşlar var, çift taraflı bant, silikon, köpük vb.. Bu işlem için en temiz ve garanti yöntem nedir fikirlerinizi merak ediyorum..

Sadece Siyah Cam Silikonu fazlaca koymadan plakanın arka yüzeyine sağ ve sol köşelerden çapraz bir çizgi şeklinde ortaya kadar getir aşağıya "V" harfi çiz yani ama en altta birleştirmeki böylelikle su tahliye boşluğu olsun sonrada kağıt bantla güzelce yapıştır iki gün dursun su görmesin sonra sök işlem tamamdır sonra istesende sökemezsin plakan mundar olur sökmeye çalışsan bile :eek:key:

bı reklamcıya ugra onlarda sıyah sılıkon oluyo cok kuvvetlı , plakanın dort kosesıne az az sur . tampona temaz edecek kadar surmen yeterlı ..yapıstr elınle 2 dakıka bastır tamamdır..banta bıle gerek yok yarım saat sonra sokemezsın istesende:)

slikonlu çift taraflı bantla yap. kalıcı olsun kenarlara ve ortasına yapman yeterli.

Şimdi şöyle özetleyeyim. Bir önceki aracımdaki plakamı aşağıdaki resimdeki gibi çift taraflı bant ile yapıştırdım. Silikon falan kullanmadım. Dikkat edilmesi gerek bir husus var burda. Bazı arkadaşlar çerçeve şeklinde plakanın dört bir yanını bantla kaplamışlar. Burda şöyle bir sorun oluşabilir. Aracı yıkadıkça ve yağmur, kar vs olduğu sürece; bantın yola paralel kalan kısımlarında suyun plaka arkasında birikmesine sebep olacaktır. Bu da zamanla anlaşılamayan (ya da zor tespit edilebilen) tıkırtılara ya da farkında olmadan plakanın düşmesine bile sebep olabilecektir. Dolayısıyla plakanın enine değil boyuna boyuna ve aralıklar halinde belli periyotlar şeklinde bantlar yapıştırmanız daha güvenilir olacaktır.

Diğer bir husus ise bu işlemi yapmadan önce havanın yağmurlu, nemli ve yapıştırma yapılacak yüzeyin temiz olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. En azından yapıştırdıktan yaklaşık 1 gün boyunca temiz bir ortamda kalırsa daha etkili olacak ve silikona bile ihtiyacınız kalmayacaktır.

İşlerimin yoğunluğu sebebiyle kendi aracımın plakalarına dahi işlem yapamadım. Ben de aynı şekilde çift taraflı bant uygulaması yapacağım. Yine takıldığınız bir nokta olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Ekli dosyayı görüntüle 9569

Şimdi benim araçta plaka yapışık şuan . Ramazan ayında bir abimden yardım alarak yapmıştım silikon ve bantla yapıstırdık sista sudan etkilenmeyen silikon ve dış cephe bant . Yardım eden abi şöyle yapmıştı o etrafını kırmızıladığım çift taraflı bant yuvarlak olanlarda silikon sıkılan bölümüydü silikonu az birşey sıktık ve plaka üzerinde dağıttık. sonra yapıstırdık 2 plakada hafiften kalktı. Temizlemiştim yüzeyi ama nedense kalktı. Aldım bi kova su birde bez sildim kuruladım plakayıda sildim temizledim yapıştırdım.

Şimdi orda malzemenin kalitesi de önemli. Dış cephe bantı adı altında bir sürü marka var ama kalitesi birinde 1 ay diğerinde 10 yıl gider. Aynı şekilde silikon için de geçerli bir durum. Dolayısıyla malzemenin de iyi olması gerekir.

Belki fazla gelecek ama tekne imalatında kullandığımız bir yapıştırıcıyı tavsiye edeceğim. Yanlız bu ürün ile yapıştırınca bir daha çıkmaz :) ya plaka yı keseceksiniz yada tampon üzerinden bir parça gidecek haberiniz olsun :) Ömür olarak şu kadar yıl gider bile diyemeyeceğim, zira deniz üstünde bile 15yıl kadar özelliğini kaybetmez.Araç üstünü siz düşünün..

Akışkan Esnek Yapıştırıcı Sika 298 Kahverengi - Çarkçı Shop

Belki fazla gelecek ama tekne imalatında kullandığımız bir yapıştırıcıyı tavsiye edeceğim. Yanlız bu ürün ile yapıştırınca bir daha çıkmaz :) ya plaka yı keseceksiniz yada tampon üzerinden bir parça gidecek haberiniz olsun :) Ömür olarak şu kadar yıl gider bile diyemeyeceğim, zira deniz üstünde bile 15yıl kadar özelliğini kaybetmez.Araç üstünü siz düşünün..

Akışkan Esnek Yapıştırıcı Sika 298 Kahverengi - Çarkçı Shop

Fazlasına gerek yok abi bence silikon çift taraflı bant yeterli oluyor sıcak hava tabancasını uzerınde tutup ısıtıp çıkartırken keserek plakayı sökebiliriz yamulmadan çıkar.

Geri
Üst Alt